Rittig dostal přes noviny vzkaz od plukovníka Šlachty. Měl by se prý bát

12.10.2014 9:08 | Zprávy

Ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta nikdy za dobu svého působení ve funkci nezaregistroval tlak politiků či pokus ovlivňovat práci útvaru. V rozhovoru pro Deník.cz také vyloučil jakékoli pochybení policistů v kauze Nagyová, která vedla až k pádu vlády. K poslednímu obvinění Ivo Rittiga a dalších říká: „Panu Rittigovi jen vzkazuji: My pracujeme.“

Rittig dostal přes noviny vzkaz od plukovníka Šlachty. Měl by se prý bát
Foto: Hans Štembera
Popisek: Robert Šlachta, bývalý šéf ÚOOZ

Ředitel ÚOOZ Robert Šlachta ujistil v rozhovoru pro server Deník.cz, že ze strany politiků není a nebyl vyvíjen na jeho úřad žádný tlak. „Můžu mluvit jen z pozice ředitele ÚOOZ a za sebe říkám, že z Ministerstva vnitra nebo Policejního prezidia na nás žádné tlaky nejsou. Kauzy, které zpracováváme, zůstávají čistě mezi naším útvarem a státním zastupitelstvím. Že by za mnou chodil nějaký politik, vůbec nepřipadá v úvahu, ani jsem nezaznamenal nějaký pokus o ovlivňování naší práce,“ říká policista, který je ve funkci od roku 2008. „Když jasně dáte najevo, že jakákoliv snaha by v tomto směru byla marná, tak si to nikdo nedovolí,“ míní Šlachta.

Šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Deníku.cz popsal, jak celý systém funguje. Podle něj je vyloučena jakákoli zvůle jednotlivých vyšetřovatelů, kteří jsou bedlivě sledováni státními zástupci a v některých krocích při vyšetřování rozhodují soudy. Zpochybňování jejich práce se totiž objevilo loni při zákroku, který vedl k pádu Nečasovy vlády.

Společné pro vyšetřování je podle Šlachty to, že se striktně řídí trestním zákoníkem a trestním řádem a jsou pod dozorem státního zástupce. A to od samého počátku vyšetřování.

„Jestli nám někdo vyčítal, že zneužíváme to či ono, že něco děláme protizákonně, tak to je absurdní. Ať jde o gang používající násilné kriminální metody, nebo o korupci, postupujeme podle zákona a bez souhlasu státního zástupce nic dělat nemůžeme,“ vysvětluje Šlachta.

Jakékoli pochybení vylučuji

„Žádný úkon počínaje sledováním a konče nasazením odposlechů ale policie nemůže udělat bez souhlasu státního zástupce. Ten je u toho od počátku. Když žádáme o odposlechy, tak je dokonce nutné soudní povolení. Mně se zdá skoro vtipné, když čtu nesmysly o nezákonném odposlouchávání nebo nasazení sledovací techniky. Kontrolní mechanismy jsou velmi účinné a žádný policista by si nedovolil něco takového udělat o své vůli,“ tvrdí šéf ÚOOZ.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: dkr

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Dobrý den.

Čeho se bojíte víc? STAČILA nebo SPOLU?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Elon Musk zakládá „Americkou stranu“, aby vyzval washingtonský kartel

20:49 Elon Musk zakládá „Americkou stranu“, aby vyzval washingtonský kartel

Miliardář a vizionář Elon Musk rozpoutal politický uragán, když v sobotu 5. července 2025 ohlásil vz…