Rittigovi zřejmě teklo 17 haléřů z každé pražské jízdenky. Tvrzení nepopřel ani soud

29. 6. 2013 10:30

Soud rozhodl, že protikorupční fond nechyboval tvrzením, že k podnikateli a lobbistovi Ivo Rittigovi pravděpodobně teklo 17 haléřů z každého lístku na MHD v Praze. Tomuto čtvrtečnímu rozhodnutí se věnují Lidové noviny a informují jak o průběhu soudu, tak o pravděpodobném řetězci, na základě kterého fond usuzoval.

Rittigovi zřejmě teklo 17 haléřů z každé pražské jízdenky. Tvrzení nepopřel ani soud
Foto: Hans Štembera
Popisek: Na schodech v metru

Podnikatel Ivo Rittig se k soudu nedostavil. Soudce Tomáš Novosad sice stanovil tři termíny pro výslech, ze kterých si měl lobbista Rittig vybrat a přijet ze svého domova v Monaku, ale podnikatel všechny zamítl. Novosad na Rittigově výslechu netrval a tak mohl Městský soud v Praze rozhodnout i bez něj.

Ivo Rittig totiž podal žalobu na Nadační fond proti korupci. Lidové noviny píší, že požadoval, aby fond ze svých stránek odstranil tiskovou zprávu, která prý začíná tvrzením: „ za kauzou Předražené jízdenky Dopravního podniku hlavního města Prahy stojí lobbista Ivo Rittig“ a pokračuje dedukcí „ právě on je pravděpodobně konečným příjemcem částky 17 haléřů za jízdenku, což činilo bezmála sedm milionů ročně“, píší LN.

Deník Lidové noviny informuje o zamítnutí Rittigovy žaloby. Městský soud tak učinil s tím, že fond „prokázal pravdivost jednotlivých konkrétních tvrzení, která se vztahují k osobě žalobce“.

Kmeť dal prostě "dvě strany dohromady"

Ivo Rittiga u soudu zastupovala jeho advokátka Lenka Balková a vypovídal klíčový svědek Peter Kmeť. Právě on je podle Lidových novin údajným autorem nápadu, jak z každého lístku na MHD odkrojit 17 haléřů.

Kmeť prý u soudu vylíčil, jak v roce 2007 četl, že se jízdenky často falšují, a to ho prý dovedlo k nápadu spojit svého kamaráda, který má tiskárnu, která je schopna dodat na lístky bezpečnostní prvky, s dopravním podnikem. Šlo o společnost Neograph a dohodl se s jejími majiteli. Jde o pány Jana Janků a Vladimíra Sittu. Poté navštívil dopravní podnik a jeho ekonomického šéfa Ivo Štiku a podle svých slov dal dvě strany dohromady. Nejprve si prý zjistil, že kvůli utajení bezpečnostních prvků není třeba vypisovat na zakázku výběrové řízení.

Vznikla smlouva. Na jejím základě Neograph dodával lístky dopravnímu podniku. Za každý dostala firma 38 haléřů a 17 z nich vždy poslala Kmeťově firmě Cokeville Assets se sídlem na Panenských ostrovech. Deník Lidové noviny dále uvádí, že dedukci, že 17 haléřů z každé jízdenky nakonec skončilo u Rittiga, založil fond na smlouvě, kterou už v roce 2006 uzavřela Kmeťova firma Cokeville Assets s Rittigem. Podle ní Rittig dostával od Cokeville Assets měsíčně 160 tisíc eur za blíže neupřesněné služby. Kmeť u soudu sice popřel, že by šlo o peníze z lístků, ale jak popisují Lidové noviny, Kmeť soudu nevysvětlil, za jaké služby Rittigovi platil.

Lidové noviny ve svém obsáhlém článku píší, že čtvrteční rozhodnutí soudu je dobrou zprávou nejen pro fond, ale i pro novináře. Rozsudek prý ukazuje, že u civilního soudu lze obhájit vznesená těžká obvinění, která se zakládají jen na pravděpodobnostním řetězci a nikoli na stoprocentních důkazech, které by vyžadoval trestní soud.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: dkr

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Výbušně k Turecku v Sýrii: Toto Západ nechce slyšet, píše Spencerová. Evropo, boj se, zaznělo

6:51 Výbušně k Turecku v Sýrii: Toto Západ nechce slyšet, píše Spencerová. Evropo, boj se, zaznělo

Je nejvyšší čas, aby se evropští lídři probudili a začali se Ankarou velmi vážně zabývat. Evropa má …