Rozčílený Jiří Pospíšil: Evropská unie si ještě dnes myslí, že zákazem legálních zbraní bojuje proti terorismu. Fascinuje mě to

14.03.2017 19:24

Moderátorka Zuzana Tvarůžková v úterním Interview přivítala europoslance Jiřího Pospíšila zvoleného za TOP 09. Kvůli směrnici EU nemohla být řeč takřka o ničem jiném než o omezení držení zbraní, které i na Česko dopadne z Bruselu. Pospíšil si tentokrát nebral servítky. Evropská komise to od něj pořádně schytala. Došlo i na Brexit a tvrdou diplomatickou válku mezi Tureckem a Nizozemskem.

Rozčílený Jiří Pospíšil: Evropská unie si ještě dnes myslí, že zákazem legálních zbraní bojuje proti terorismu. Fascinuje mě to
Foto: TV Prima
Popisek: Jiří Pospíšil hostem Partie na TV Prima

„Nejprve říkám, že jsem vůbec pro tu směrnici nehlasoval a velmi jsem ji kritizoval,“ prohlásil Pospíšil. „My od léta vedeme debatu, co komu, jak zakázat. Fascinuje mě, že ještě dnes si Evropská komise myslí, že touto směrnicí bojuje proti terorismu. Jak? Že zakážeme lidem držet zbraně?“ kroutil hlavou europoslanec.

Ve směrnici je prý také klauzule, že současných vlastníků se tato směrnice nedotkne. „Ti, kteří to stihli a koupili si poloautomatickou zbraň před účinností směrnice, si budou moct poloautomatickou zbraň podržet. Ale pak tu máme druhou kategorii občanů, kteří to nestihli, protože byli mladí, protože na to neměli čas, a ti teď budou mít smůlu,“ zlobil se politik. „Díky tomuto kompromisu to sice není tak strašlivá směrnice, ale i tak je špatná. Já jsem dnes slyšel, že je to kompromis, že je všechno v EU kompromis, takže ho musíme přijmout. A tohle je cesta do pekel. Já jsem člověk, který pořád věří v myšlenku evropské integrace, ale to jsou nápady, které té myšlence velmi škodí, protože Češi díky tomu EU nevěří.“     

„Já říkám, že v té směrnici žádné zákazy držení zbraní být neměly. Proč má Evropská komise zakazovat občanům držet byť jen určitý typ zbraně. To ať si státy upraví samy,“ apeloval na Evropskou komisi Pospíšil. V Evropské komisi možná někdo věří, že tato směrnice omezí černý trh se zbraněmi, ale podle hosta je to hloupost.

Pospíšil vítá českou iniciativu, která chce tuto směrnici pohnat před soud. Naproti tomu úprava české ústavy, jak ji navrhuje ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD), je trochu nadbytečná, protože naše současné zákony už dovolují bránit se se zbraní v ruce. „Mně ten ústavní návrh nevadí, ale evropskou směrnici nijak neovlivní. My musíme najít právní kličky, jak pomoci českým občanům,“ shrnul téma Pospíšil.

Brexit a Turecko

Pár slov padlo i k Brexitu. Pospíšil varoval před tím, abychom EU nějak trestali za odchod z EU. „Mně je takový způsob uvažování úplně cizí. Británie musí být klíčovým partnerem EU,“ zdůrazňoval. Mimo jiné i proto, že britské zdravotnictví do značné míry drží na svých ramenou právě zahraniční pracovníci. A Britové si to uvědomují.

„Pokud já vím, tak nizozemský premiér Rutte vzkázal předem Turecku, že si nepřeje před volbami tureckou agitaci na svém území. Turecká vláda to ignorovala a poslala tureckou ministryni napůl utajovaným vozem do Nizozemska, a je dobře, že byla z Nizozemska vykázána. Podpořily to všechny nizozemské demokratické strany. A mě úplně znechutily výroky Erdogana, který obvinil Nizozemsko z nacistických praktik. Tento politik, který omezuje svobodu tisku a dělá i další věci, obviňuje Nizozemsko – jednu z nacistických obětí,“ rozohnil se Pospíšil.

I Francie měla ze solidarity odmítnout vystoupení tureckých politiků na svém území. „Bohužel Francie toto vystoupení umožnila,“ posteskl si v závěru europoslanec. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

A to vás to nezajímalo? Neměl by Zeman mlčet? Witowská v ČT rozproudila debatu o BIS. Zkušený senátor ji tvrdě utnul

9:09 A to vás to nezajímalo? Neměl by Zeman mlčet? Witowská v ČT rozproudila debatu o BIS. Zkušený senátor ji tvrdě utnul

V Událostech, komentářích na ČT24 se včera řešila slova prezidenta Zemana o BIS. Do studia byl pozvá…