Rozkopat hlavu, napsal v rozčílení Němec na Facebook o sexuálním predátorovi. Jenže to byl uprchlík, takže pisatel zaplatí 70 tisíc

16.06.2017 16:53

Německá justice je často bezmocná vůči násilí, které páchají migranti ze zemí Blízkého východu a Afriky, ale o to více se zaměřuje na německé obyvatelstvo, které dává na sociálních sítích průchod svým emocím právě na uprchlické téma.

Rozkopat hlavu, napsal v rozčílení Němec na Facebook o sexuálním predátorovi. Jenže to byl uprchlík, takže pisatel zaplatí 70 tisíc
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Přes dva tisíce uprchlíků, co musely opustit vysídlovanou calaiskou džungli, se usadily v desátém pařížském okrsku kolem stanice metra Stalingrad

Před několika dny redakce serveru ParlamentníListy.cz informovala o rozsudku nad postarší ženou z Berlína, která byla nucena zaplatit pokutu ve výši 1350 eur za sdílení „protiuprchlického“ vtipu: „Otázka: Máte něco proti uprchlíkům? Odpověď: Ano, kulomety a granáty.“ Právě takto zněl žert, za který někteří uživatelé Facebooku podali na šedesátnici z německé metropole trestní oznámení. Vedle toho jí extremisté z uskupení Antifa hrozili smrtí.

K ještě vyšší pokutě byl včera soudem v saské Kamenici odsouzen devětadvacetiletý muž za svůj více než rok starý komentář na Facebooku. V květnu 2016 reagoval na svém soukromém facebookovém účtu emotivně na zprávu o znásilnění nezletilé dívky dvacetiletým žadatelem o azyl z Maroka. Napsal tehdy, že by měl někdo pachateli rozkopat hlavu. Autor facebookového komentáře před soudem připustil, že zvolil špatný výběr slov.

Nicméně se hájil tím, že tak neučinil proto, že byl pachatelem zrovna žadatel o azyl. „Pouze jsem chtěl upozornit na to, že sexuální násilí vůči nezletilým by se mělo trestat mnohem přísněji. Je samozřejmě jedno, odkud takový člověk pochází,“ uvedl obžalovaný. Soud v Kamenci nicméně jeho vysvětlení nevzal v úvahu a udělil mu pokutu ve výši 2800 eur. Taková výše trestu se řadí v porovnání s podobnými případy mezi ty rozhodně přísnější.

Ale například loni v únoru byl odsouzen za „šíření nenávisti na sociálních sítích“ muž z Berlína, který sdílel video s protitureckou tématikou. Svoboda slova na sociálních sítích je nejenom v Německu poměrně horké téma. Zastánci absolutní svobody argumentují tím, že slova sama o sobě nikomu neubližují a jejich autoři by být trestně stíháni neměli. Naopak aktivisté a mnozí právníci jsou opačného názoru.

Německá justice se tak ocitá doslova mezi mlýnskými kameny a možná o to více se pozornost veřejnosti soustředí na její rozsudky v oblasti násilných činů migrantů. Značné pobouření proto vzbudilo tento týden rozhodnutí soudu v Cottbusu, kde byl odsouzen irácký žadatel o azyl za brutální vraždu své manželky „jen“ na 13 let. K nepříjemnému překvapení veřejnosti, médií i politiků totiž soudce překvalifikoval vraždu na „pouhé“ zabití.


 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pro

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Hurá, uhlí jede z Austrálie.“ A lídr ODS to schytal od kmeta

20:46 „Hurá, uhlí jede z Austrálie.“ A lídr ODS to schytal od kmeta

Super zpráva. Tak okomentoval lídr krajských voleb a nynější náměstek hejtmana Moravskoslezského kra…