Roztrháme dohodu s Británií, pohrozil politik v Calais kvůli uprchlíkům

29.08.2016 20:10

Na severu Francie to znovu vře. Francouzští politici hledají cestu, jak zrušit uprchlický tábor zvaný Džungle v přístavním městě Calais. Xavier Bertrand, prezident správní oblasti Hauts-de-France Nord-Pas-de-Calais-Picardie, do které zapadá i přístav Calais, žádá, aby se situace v Džungli konečně začala řešit, a to i ve chvíli, kdy by se na tomto řešení nechtěla podílet Velká Británie.

Roztrháme dohodu s Británií, pohrozil politik v Calais kvůli uprchlíkům
Foto: Jan Rychetský
Popisek: V calaiské džungli

„Francie by měla roztrhat dohodu, která Britům umožňuje dělat hraniční kontroly v Calais, pokud nebudou provedeny radikální změny v azylovém systému,“ varoval Xavier Bertrand. Není bez zajímavosti, že Bertrandova slova přicházejí jen krátce poté, co exprezident a zároveň kandidát na příštího francouzského prezidenta Nicolas Sarkozy požadoval, aby se hraniční kontroly přesunuly z Calais do Británie.

Bertrand podle BBC Radio 4 žádá, aby mimo Džungli vznikl tzv. hotspot, kde by mohli běženci požádat o azyl. Pokud by neuspěli, čeká je deportace do jejich rodné země. Teď je prý třeba vést diskusi o tom, kde hotspot vznikne, zda v Británii či ve Francii. „V případě, že by britská vláda nebyla ochotná otevřít tuto diskusi, ukončíme dohodu z Touquet,“ varoval francouzský politik. Jeho slova pronesená pro BBC přinesl také server AOL.

Celou zprávu naleznete zde.

Dohoda Le Touquet byla uzavřena v roce 2003 a píše se v ní, že Britové mohou konat hraniční kontroly na francouzské straně v Calais. Britové jsou si vědomi toho, že situaci v Džungli je třeba vyřešit, ale vedou se spory o to jak. Současný systém totiž Británii maximálně vyhovuje, a pokud by byl změněn, vedlo by to prý jen k tomu, že by se Calais stalo ještě silnějším magnetem pro všechny migranty.

Britská premiérka Theresa Mayová a francouzský prezident Francoise Hollande se před několika týdny shodli na tom, že zmíněná dohoda zůstane v platnosti a není důvod ji jakkoli měnit.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Ten chlapec má příbuzné ve Španělsku…“ Šojdrová v ČT vytáhla foto sirotků, pak nastoupil Jakub Železný

7:45 „Ten chlapec má příbuzné ve Španělsku…“ Šojdrová v ČT vytáhla foto sirotků, pak nastoupil Jakub Železný

Kauza 50 syrských sirotků posloužila svého času jako téma pro diskuzi v Parlamentu, ke kterému měl k…