Rusko je opět autoritářské, říká historik Zubov. A slovanská solidarita...

05.04.2019 15:24

Rusko a Bělorusko prošly podle historika Andreje Zubova po pádu komunismu smutnou cestu od budování tržní demokracie zpět k autoritářskému despotismu, kde není chráněn život a majetek člověka, ani jeho politická a občanská práva, napsala ČTK.

Rusko je opět autoritářské, říká historik Zubov. A slovanská solidarita...
Foto: Masarykova univerzita
Popisek: Andrej Zubov

Podobně jako kdysi v Sovětském svazu, i nyní podle Zubova vládne svévole lidí, kteří se náhodně chopili „pák bohatství a moci“. Zubov, spoluautor Dějin Ruska 20. století, to uvedl v projevu u příležitosti udělení čestného doktorátu Masarykovy univerzity v Brně. Zdůraznil význam vzdělávání Rusů a podpory demokratických snah.

V projevu se Zubov zamýšlel nad tím, jak překonat „regres svobody“, vrátit na evropskou cestu Rusko a Bělorusko, a jak pomoci rozvrácené Ukrajině.

„Češi a Slováci se sami na sobě přesvědčili, že bez Ruska, které respektuje principy mezinárodních vztahů, demokratického a s tržní ekonomikou, je existence demokratické státnosti nejistá i u jejich národů. To se stalo po Mnichovské dohodě a po paktu Molotov-Ribbentrop, a to se děje i nyní,“ uvedl Zubov.

Podle Zubova jde o příležitost k uplatnění moderní formy slovanské solidarity. Připomněl takzvanou ruskou akci prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Prvorepublikové Československo v jejím rámci financovalo vzdělávání ruských emigrantů s nenaplněnou nadějí, že se po pádu bolševického režimu vrátí do vlasti a vytvoří základ pro demokratické liberální Rusko.

Zubov naznačil možnost podobných vzdělávacích aktivit v současnosti. „Je nezbytné učit budoucí občany demokratického Ruska, Ukrajiny, Běloruska takovým základům svobodného občanství, bez nichž se totalitní minulost ještě dlouhou dobu nepodaří překonat,“ uvedl. „Měli bychom společně rozvíjet vhodné vzdělávací programy a najít finanční prostředky pro jejich realizaci. Možná, že velká část těchto programů by měla být nabízena na internetu, realizována dálkově, zaměřena konkrétně na Rusy, Ukrajince, Bělorusy a jiné národy, které dosud zcela nepřekonaly bláznivou nostalgii po totalitní minulosti,“ popsal Zubov.

Výuka dějin musí podle historika vymýtit „kořeny starých komunistických mýtů a bludů“, výuka práva, politických věd, teorie administrativní a státní správy zase položit základy budoucích vztahů. „Tak vidím slovanskou solidaritu ve 21. století,“ uzavřel Zubov. Nemá to být podle něj solidarita geopolitických snah ani velmocenský program, ale „solidarita ve svobodě a blahobytu, kdy svoboda, důstojnost a blahobyt jednoho národa jsou zárukou a podporou svobody, důstojnosti a blahobytu jiného, jemu příbuzného a blízkého duchem, jazykem a kulturou“.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Blanárova schůzku se „zakázanými“ médii. Co padlo za dveřmi? Analytik zná odpověď

5:00 Blanárova schůzku se „zakázanými“ médii. Co padlo za dveřmi? Analytik zná odpověď

TÝDEN V MÉDIÍCH Petr Fiala neměl žádné kmotry v pozadí, nikdo mu zadarmo nic nedal a musel se adapto…