Rusko pohrozilo Západu vojenskou konfrontací, i jadernou, píše britský list

02.04.2015 21:50

Rusko prý minulý měsíc pohrozilo Západu vojenskou konfrontací, a to i jadernou, pokud by se mu pokusilo odebrat anektovaný Krym, vyzbrojit Ukrajinu anebo posílit síly Severoatlantické aliance v Pobaltí. Tvrdí to alespoň britský list The Times. Mluvčí Kremlu ale vzápětí vše popřel.

Rusko pohrozilo Západu vojenskou konfrontací, i jadernou, píše britský list
Foto: repro youtube, tan
Popisek: Ruský prezident Vladimir Putin

Ruské výhrůžky podle zdrojů listu zazněly v půli března v německém Torgau, kde se tajně setkali bývalí vysoce postavení náčelníci ruských a amerických zpravodajských služeb; The Times se prý dostaly k americkým poznámkám ze schůzky. Ruskou delegaci před schůzkou s Američany údajně instruoval přímo šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov a ruští generálové se prý vyjadřovali se souhlasem prezidenta Vladimira Putina, a tak by se tyto nezastřené hrozby měly brát vážně. A také se prý dá čekat, že Rusové podniknou akce k destabilizaci Pobaltí, přičemž ruský podíl prý bude těžší vysledovat, než v případě Ukrajiny.

"Je to klasický příklad pokračující hysterie a démonizace naší země. Sami vyhrocují situaci a pak se sami bojí toho, co napsali," prohlásil Putinův mluvčí Dmitrij Peskov.

O tom, že Kreml kvůli Krymu zvažoval i použití jaderných zbraní, se spekulovalo už minulý měsíc, po promítnutí ruského filmu oslavujícího Putinovu roli při připojení poloostrova k Rusku.

Ruský prezident v televizním dokumentu řekl, že po anexi byl připraven uvést do pohotovosti ruské jaderné prostředky. Podle něj nebylo hned jasné, jak na ruský zábor zareaguje Západ. "Proto jsem hned v první etapě byl nucen příslušným způsobem zorientovat naše ozbrojené síly. Nejen zorientovat, ale dát i přímé rozkazy," řekl. Na dotaz moderátora, zda to znamená uvedení jaderných sil do stavu pohotovosti, šéf Kremlu řekl: "Byli jsme připraveni to udělat. Nehodlali jsme do toho jít čelem, ale přinutili nás k tomu."

Podle Peskova se tyto Putinovy výroky různě interpretují, aniž by se autoři těchto interpretací obtěžovali tím, že by si Putinova slova ještě jednou vyslechli, anebo přečetli. "Není třeba nic interpretovat, stačí se jen vrátit k prvotnímu zdroji, tedy k prezidentovým slovům," řekl.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: pas, čtk

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

16:50 Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

V Bruselu se začátkem týdne konala Konference o národním konzervatismu (NatCon), tu se bruselské úřa…