Ruský politolog promluvil o jedné velké hrozbě, které bude nezávisle na sobě čelit Ukrajina i Rusko

15. 10. 2014 10:27

Politolog Georgy Bovt se v deníku The Moscow Times zamýšlí nad vládnoucími elitami na Ukrajině a v Rusku. Obě země podle jeho názoru spojuje hrozba nedostatku kvalifikovaných státních úředníků.

Ruský politolog promluvil o jedné velké hrozbě, které bude nezávisle na sobě čelit Ukrajina i Rusko
Foto: Hans Štembera
Popisek: Na Václavském náměstí v Praze se sešli odpůrci sankcí proti Rusku a zastánci Vladimira Putina

„Na Ukrajině byl nedávno schválen lustrační zákon, který by měl státní struktury očistit od zkorumpovaných úředníků Janukovyčova režimu a položit základy ke vzniku nové vládnoucí elity v zemi. Obrodný proces však rozhodně neprobíhá v klidu a bez emocí. Někteří úředníci podezřelí z politických vazeb na bývalého ukrajinského prezidenta Janukovyče byli zajištěni ve svých kancelářích i v ulicích a naházeni do kontejnerů," píše v úvodu Bovt.

„Zdá se, že Ukrajina prochází stejnou proměnou, ke které docházelo ve východní Evropě po pádu komunistického režimu. Také v těchto zemích byly ve většině případů přijaty lustrační zákony. Na rozdíl od Ukrajiny však nesl tento proces výrazně ideologické rysy. Jeho cílem bylo zbavit země vlivu komunistů," srovnává Bovt.

„Podle předběžných odhadů se čtyřicetimilionová Ukrajina zbaví možná až jednoho milionu úředníků. To však může způsobit situaci, kdy si budou chtít noví úředníci vyřízovat staré účty a tak může docházet k pokračování korupčního jednání, proti kterému se nyní tak horlivě bojuje," upozorňuje Bovt.

„Tyto skutečnosti vyvolávají otázky, jestli takový mohutný personální otřes státní správy nezpůsobí další škody. Pokud skutečně dojde k odchodu 90 % stávajících státních zaměstnanců, bude bezpochyby problém je okamžitě nahradit stejně zkušenými lidmi. Jen stěží lze čekat, že by je mohli adekvátně nahradit majdanští aktivisté," pochybuje Bovt.

„Tyto bouřlivé procesy na Ukrajině úzce souvisi í se sousedním Ruskem. Kdo bude v dalších letech v této zemi vládnout? Někteří experti si pokládají ještě konkrétnější otázku. Co se stane po případném ochodu Vladimira Putina z politiky?“ pokračuje Bovt.

„V širším slova smyslu se tato otázka týká nové generace vládnoucí ruské elity. Jak bude vlastně vypadat? Odkud tito lidé přijdou a jak budou připraveni pro vykonávání veřejných funkcí? Existuje vůbec nějaký systematický proces s cílem zajistit stálý přísun kvalifikovaných jednotlivců? Odpověď na poslední otázku zní ne," je přesvědčen Bovt.

Celý text v angličtině najdete ZDE.

„Na rozdíl od Sovětského svazu nemá Rusko efektivní mechanismus pro kariérní postup s jednotnými pravidly, která by platila pro všechny. V minulosti komunistická strana také fungovala jako zdroj pracovních sil nejen pro své vlastní potřeby, ale vybírala manažery do všech oblastí veřejného života," připomíná Bovt.

„V sovětských časech byl patrný ideologický rámec, a pokud lidé pracovali v rámci jasně nastavených pravidel, mohli úspěšně budovat své kariéry. Ovšem současné Rusko postrádá jakýkoli jasně vyprofilovaný ideologický rámec či alespoň základní představu, jak by měla společnost vypadat a kam by měla směřovat," tvrdí Bovt.

„Například v Číně se vládnoucí elity, včetně hlavy státu, pravidelně střídají každých deset let. Noví úředníci jsou předem postupně připravováni na plnění svých ukolů, a tento systém funguje i bez svobodných voleb, protože má přesně definované mechanismy pro výběr kvalifikovaných osob," nachází Bovt příklad v zahraničí.

„Lze tedy říci, že v totalitní společnosti je v tomto ohledu vše snazší. Takový systém je schopen generovat vládnoucí elty do té doby, než narazí na externí či interní hrozby a následnou změnu režimu. Rusko však zatím `nedozrálo` v klasickou totalitní společnost," domnívá se Bovt.

„Za vlády bývalého prezidenta Dmitrije Medveděva Kreml shromáždil senam mladých nadějných vůdců. Nicméně nikdy nebyla dostatečně vysvětlena kritéria, prostřednictvím kterých byli tito lidé vybíráni. To vzbuzovalo podezření, že místa v těchto prestižních seznamech si bylo možné kupovat za úplatek. V každém případě si dnes na tyto seznamy už nikdo ani nevzpomene," míní Bovt.

„Budoucí ruská vládnoucí elita by mohla vzejít z řad profesionálních úředníků. Moskva dokonce vyhlásila politiku, která volá po `znárodnění elit`. Na jedné straně to zahrnuje omezení cestování do zahraničí a nemožnost vlastnít zahraniční majetek. Na straně druhé by tito lidé mohli dosahovat zvýšení platů a výhod rychleji než zbytek úředníků. To však samo o sobě k vytvoření důvěryhodné vládnoucí elity nestačí," varuje Bovt.

„Rusko potřebuje jasně stanovit principy, etický kodex chování a podmínky kariérního postupu, stejně jako kritéria pro věrnost a službu státu. A to nejenom v případě všemocného vůdce národa. To je to, co odlišuje skutečné vládnoucí elity od samozvaných elitářů vynořujících se z pozadí uzavřeného okruhu osob s osobními vazbami na Putina," kritizuje Bovt.

„Je bohužel téměř jisté, že Rusko bude v blízké budoucnosti čelit nedostatku kvalifikovaných státních úředníků. Snad právě tato hrozba přesvědčí Rusko, aby konečně začalo modernizovat ekonomiku i celou společnost," přeje si Bovt.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pro

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kostlivec ve skříni Transparency International! Půjčka, dotace? Šlo to pod stůl. Zloděj křičí, chyťte zloděje, směje se žalobě na Babiše strážce tehdejší kauzy

5:10 Kostlivec ve skříni Transparency International! Půjčka, dotace? Šlo to pod stůl. Zloděj křičí, chyťte zloděje, směje se žalobě na Babiše strážce tehdejší kauzy

Třicet milionů korun. Takovou dostala v roce 2001 česká Transparency International (TI ČR) půjčku od…