Rychlá prohra? Ukrajina v problémech, Západ potřebuje plyn. A věc, která by prý smetla Putina

28.01.2022 11:22

Analytik mezinárodních vztahů Vladimír Votápek popsal, jak by bylo možné se vyhnout ruské invazi na Ukrajinu a jakou snahu by v této věci měl vyvinout Západ. Votápek je totiž přesvědčen, že se ruskému útoku na Ukrajinu stále lze vyhnout. Západ však musí někde ustoupit a jinde podstatně zvednout sázky.

Rychlá prohra? Ukrajina v problémech, Západ potřebuje plyn. A věc, která by prý smetla Putina
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vladimír Votápek

Votápek před kamerami ČT konstatoval, že rusko-ukrajinské napětí lze stále snížit diplomatickou cestou.

„Já si nemyslím, že ta situace už překročila bod návratu. Já si nemyslím, že by to Putin vnitropoliticky nezvládl, já si myslím, že to dokáže zvládnout,. A myslím si také, že mu posíláme docela jasné signály. Například jsme začali hovořit o rozmístění vojsk NATO na Ukrajině, což je určitě něco, co Putin nechce a myslím, že i vůči svému generálnímu štábu by to nebral jako neúspěch, kdybychom se domluvili na tom, že tam tedy nebudou naše vojska. Rozhodně ne. Ani technika. A že formálně má Ukrajina právo vstoupit do NATO, ale zatím ji nebereme. To je takový kompromis, na který by Moskva přistoupit mohla. Pokud nebudeme zvyšovat naše sázky, tak v té licitaci rychle prohrajeme,“ uvedl jasně analytik.

Rusko se prý snaží o to, aby jeho sousedé vypadali ještě méně schopní, než je ono samo, aby Rusové měli pocit, že jsou na tom přece jen opticky lépe. Ukrajina tady může posloužit Kremlu jako dobrý příklad. O Ukrajině už teď platí, že se potácí v problémech. Kvůli konfliktu na Donbasu. „Takže dokud se opravdu nezačne střílet, tak máme velkou šanci, že k té válce nedojde."

V současné energetické krizi může Rusko využít energetického tlaku. Západ potřebuje ruský plyn. Ale nepotřebuje ho naprosto nezbytně. Může se spolehnout na energetické dodávky ze severu Evropy či z USA. Naproti tomu Rusko se podle Votápka rozhodně neobejde bez plateb za dodávky na Západ.

„Je pravda, že Rusko je významným dodavatelem energií - ropy a plynu - do Evropy, ale také je pravda, že dodává méně než polovinu energií, které potřebujeme. Když by na to přišlo, tak Evropa dokáže bez ruských energetických surovin přežít. Ale Rusko rozhodně nedokáže přežít bez exportu těchto surovin do Evropy a na vyspělé trhy. Ruská ekonomika by se zhroutila poměrně rychle. Několik měsíců by mohli žít z rezerv, ale to by je nezachránilo. To je možná také důvod, proč Putin vyhrocuje situaci právě nyní, protože když si uvědomíme, že Green Deal ještě omezí tu pozici exportéra energií do Evropy, tak Putin se možná teď cítí v pozici Japonska v letech 1940 až 1941. Oni také nevěděli, co je bude čekat, když se rozhodli k preventivnímu útoku na USA,“ upozornil Votápek. „A já tedy doufám, že to nepřivolám touto poznámkou,“ dodal ještě.

Západ je podle něj rozhodně silnější, ale není si prý jistý, zda je odhodlán postupovat stejně razantně jako Ruská federace. Podle jeho názoru přitom existuje cesta, jak na Rusko vyvinout jasný tlak, aniž by muselo dojít k nasazení armád.

„Já už dlouhá léta propaguji cílené sankce na ruskou elitu, protože Putin není neomezeným vládcem Ruska. On je špičkou systému, dělá svorník souhrnu různých vektorů a sil, on je první mezi rovnými, on je nejsilnější hráč, ale má kolem sebe desítky až stovky dalších hráčů a všichni tito hráči mají manželky a milenky, dcery, syny a další příbuzné, kteří rádi navštěvují Evropu, studují v Cambridge, manželky nakupují v Paříži a podobně a pokud my zbavíme tu horní vrstvu ruské společnosti, těch dejme tomu pět milionů, důsledně zbavíme možnosti cestovat do vyspělých zemí, tak to v Rusku vyvolá takovou vlnu nespokojenosti, že to smete Putinův režim,“ vyjádřil svůj názor Votápek.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Tomio Okamura byl položen dotaz

Co tedy navrhujete vy?

když odsuzujete názor, že se mají ukrajinští uprchlíci začlenit do společnosti?(,,Za naprosto neuvěřitelná pak považuje slova poslance TOP 09, že z uprchlíků se již zanedlouho stanou čeští občané, protože musíme smazat rozdíl mezi uprchlíky a českými občany.") Nikdo neví, kdy válka skončí a co bude ...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Brutální invaze do Iráku... Éééé... na Ukrajinu.“ Bush odbouchl sám sebe

7:25 „Brutální invaze do Iráku... Éééé... na Ukrajinu.“ Bush odbouchl sám sebe

Bývalý americký prezident George W. Bush chtěl zkritizovat ruského prezidenta Vladimira Putina, že n…