Mezi EU a Maďarskem zuří další spor, tentokrát kvůli vízům pro Rusy a Bělorusy. Maďarsko totiž na počátku července rozvolnilo režim udělování víz pro několik států Ruska a Běloruska, což se ostatním členům EU ani trochu nelíbí. Podle mnohých jde totiž o bezpečnostní riziko a skrze Maďarsko se mohou v rámci Schengenu volně pohybovat například ruští a běloruští špioni.
Své si k tomu na síti X řekla pirátská místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Olga Richterová. „Maďarsko pod vedením Viktora Orbána učinilo další krok k podkopání bezpečnosti EU a NATO. Zavedlo speciální povolení pro ruské a běloruské (i jiné) dělníky. Proč Maďarsko umožní snazší vstup do země (a Schengenu) bez standardních kontrol? Je to bezpečnostní riziko,“ prohlásila Richterová.
Ruští a běloruští občané a jejich rodiny podle ní nemusejí prokazovat, že jdou pracovat na konkrétní pozici. „Záminkou je dokončení maďarské jaderné elektrárny Paks II ruskou firmou Rosatom. Na stavbu si Orbánova vláda vzala od Ruska půjčku 10 mld. eur. Putinovo Rusko, vedoucí válku proti Ukrajině, a vazalské Bělorusko tak získají luxusní přístup k možnostem špionáže uvnitř EU a NATO. Podobně jako v případě ruské Mezinárodní investiční banky,“ varuje Richterová.
Ta upozorňuje také na další utužování spojenectví Maďarska a Číny. „Otevírání dveří totalitám ale v Maďarsku pokračuje ještě dál. Nová čínsko-maďarská dohoda umožnila pobyt čínským policistům v zemi. Formálně mají ‚hlídat‘ čínské dělníky, ale existují obavy z tajných misí proti disidentům a špionáže,“ přidává další varování Richterová.
Není prý proto divu, že NATO již přestalo s maďarskou vládou (a Ficovou vládou na Slovensku) sdílet některé důvěrné informace. „Orbánova vláda v Maďarsku představuje závažnou bezpečnostní hrozbu pro celou Alianci. A to i kroky vstřícnými vůči Rusku a Číně,“ dodala Richterová.
1/??Maďarsko pod vedením Viktora Orbána učinilo další krok k podkopání bezpečnosti ???? a NATO. Zavedlo speciální povolení pro ruské a běloruské (i jiné) dělníky. Proč ???? umožní snazší vstup do země (a Schengenu) bez standardních kontrol? Je to #bezpečnostníriziko. pic.twitter.com/6aF1dty74U
— Olga Richterová - místopředsedkyně Sněmovny (@olgarichterova) July 31, 2024
Podobně to vidí i poslankyně TOP 09 Helena Langšádlová. „Maďarsko tímto krokem umožnilo vstup nejen do své země, ale i do celého Schengenu. V kterém se mohou Rusové a Bělorusové pohybovat bez bezpečnostních prověrek, což představuje riziko. Opět se vychází vstříc zájmům Putinova režimu. Maďaři ohrožují bezpečnostní zájmy nejen České republiky, ale i ostatních členských států Evropské unie,“ má jasno bývalá ministryně pro vědu, výzkum a inovace.
Maďarsko tímto krokem umožnilo vstup nejen do své země, ale i do celého Schengenu. V kterém se mohou Rusové a Bělorusové pohybovat bez bezpečnostních prověrek, což představuje riziko. Opět se vychází vstříc zájmům Putinova režimu. Maďarové ohrožují bezpečnostní zájmy nejen České… pic.twitter.com/YFCsHqqwLW
— Helena Langšádlová (@H_Langsadlova) July 31, 2024
Poslanec STAN Jan Farský ve svém příspěvku shrnul několik maďarských rozhodnutí, která podle něj podkopávají důvěru v další spolupráci s Maďarskem. „Orbán blokuje sankce proti Rusku. Orbán blokuje pomoc Ukrajině. Orbán vyrazí na samozvanou ‚mírovou misi‘ na Ukrajinu, do Ruska, Číny a za Trumpem. Orbán ukrajinskému prezidentovi zapomene říct, že je to mírová mise. Rusko dva dny po jeho návštěvě bombarduje dětskou nemocnici,“ vypočítává Farský kroky Viktora Orbána z poslední doby, kdy mimo jiné vyrazil jako první zástupce státu NATO a EU do Moskvy.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jakub Makarovič