Sami bychom se neubránili, říká generál. Ještě že máme NATO

09.07.2011 18:04

Česká republika by se nebyla schopná sama ubránit leteckému bombardování. Vzdušný prostor sice chrání stíhačky Gripen, ale není jich dostatek. Pozemní obrana je pak zastaralá kompletně.

Sami bychom se neubránili, říká generál. Ještě že máme NATO
reklama

"Nemáme kapacitu na to, abychom se sami bránili," řekl v sobotním Pressklubu na Frekvenci 1 náčelník generálního štábu armády ČR Vlastimil Picek. "Naštěstí nejsme sami."

V případě ohrožení by Česko ochránila technika a vojska Severoatlantické aliance, jejímž je ČR členem od roku 1999. "Výměnou" za ochranu se Česko podílí na zahraničních operacích aliance. "Mezi ty patří v současnosti zejména Afghánistán, Kosovo a Libye," vyjmenoval Picek.

Bojů v Libyi se Česko neúčastní. "V Kosovu jsme také nedávno uzavřeli základnu. Teď je tam už jen likvidační skupina, která likviduje naši základnu a pomalu ji převáží zpátky do České republiky. Jedinou aktivní operací je pro nás tak Afghánistán."

Pandury jsou špičkové. Gripeny také

V Afghánistánu je podle Picka asi 700 českých vojáků, převážně z rekonstrukčních týmů. V práci jim pomáhají i čtyři zbraňové systémy pandur, které Česko nechalo do země převézt. Ty jsou prý, navzdory korupčním skandálům spojeným s jejich nákupem, z armádního hlediska významnou pomocí.

Stejný názor má Picek i na letouny Gripen. "Jsou to špičková zařízení," podotkl. Opět ale nechtěl komentovat pozadí pronájmu letounů. To mu prý nepřísluší.

Čeští vojáci v Afghánistánu se bohužel stále častěji stávají cílem útoků nepřítele. Několik vojáků bylo v poslední době zraněno kvůli nastraženým výbušným zařízením. Jeden z rotmistrů v provincii Vardak byl navíc tento týden postřelen a zůstává ve vážném stavu v kábulské nemocnici.

Čtěte:

V Afghánistánu byl postřelen český voják

Česká mise v Kosovu končí. Picek zhlédne slavnostní nástup vojáků

Picek se dopuje prášky. Jinak by armádní aféry nestrávil

Foto: eu2009.cz

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: par

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Volný krocen policií. Držel se regálu. Pak s dítětem v autě. To bude mít dohru

17:25 Volný krocen policií. Držel se regálu. Pak s dítětem v autě. To bude mít dohru

Policisté se pokusili zadržet poslance Lubomíra Volného (Jednotní, zvolen za SPD) za porušování vlád…