Sankce nepřivedly Kubu k demokracii, nastává změna, říká Kerry

14.08.2015 20:50

Nad americkým velvyslanectvím v Havaně poprvé po víc než půl století zavlála státní vlajka USA jako symbol nové kapitoly americko-kubánských vztahů, jejichž mrazivý stav byl po dlouhá desetiletí jedním z nejviditelnějších projevů studené války. Ceremoniálu byl přítomen americký ministr zahraničí John Kerry, který dnes přicestoval na komunistický ostrov jako první šéf americké diplomacie od roku 1945.

Sankce nepřivedly Kubu k demokracii, nastává změna, říká Kerry
Foto: wikipedia
Popisek: Vlajka Kuby

Kerry v projevu prohlásil, že "oboustranná izolace" obou zemí musí skončit. Řekl, že dřívější politika nepřivedla Kubu k demokracii, ale o osudu své země musejí rozhodnout sami Kubánci. Potleskem odměnili přítomní jeho prohlášení o tom, že Bílý dům usiluje o zrušení letitého protikubánského hospodářského embarga. Odstranit překážky, které plnému obnovení styků brání, musejí ale obě strany, dodal v narážce na Washingtonem kritizovaný stav lidských práv na Kubě.

Ambasády ve skutečnosti naplno fungují už od 20. července

Aby bylo historické spravedlnosti učiněno zadost, přinesla dnes ke stožáru u ambasády americkou vlajku trojice veteránů námořní pěchoty USA, která v roce 1961 vlajku spouštěla. Jim Tracy, Mike East a Larry Morris museli čekat 54 let, od přerušení diplomatických styků na Kubě nebyli, uvedla agentura AP. Jejich rukama se nyní formálně uzavřel proces, který dnes mluvčí americké diplomacie Mark Toner označil za "nový začátek".

Ambasády ve skutečnosti naplno fungují už od 20. července, kdy obnovilo svůj provoz kubánské velvyslanectví ve Washingtonu. Do roku 1977 zprostředkovaly diplomatické kontakty dvou znepřátelených států takzvané zájmové sekce při švýcarském velvyslanectví.

Na tiskové konferenci Kerry později označil dnešek za "historický den" ve vztazích mezi USA a Kubou. Odmítl přitom obavy, že by příští americký prezident, který bude v příštím roce zvolen, mohl vstřícnou politiku Baracka Obamy vůči Kubě zavrhnout.

Obě země jsou nyní připraveny diskutovat o všem

"Nedovedu si představit republikána ani demokrata, který by to prostě vyhodil z okna," konstatoval ministr o rozhodnutí navázat s Kubou diplomatické styky.

Kerryho kubánský protějšek na tiskové konferenci prohlásil, že obě země jsou nyní připraveny "diskutovat o všem" včetně lidských práv. Ministr zahraničí Bruno Rodríguez připustil, že "USA a Kuba zastávají jiné názory na svrchovanost, demokracii a lidská práva". To jim ale nebrání zahájit "dialog o čemkoli". V reakci na Kerryho poznámky o absenci demokratických svobod na Kubě Rodríguez prohlásil, že Kuba je znepokojena stavem lidských práv v USA.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk, mp

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

18:22 Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

Jak ovlivní balík pomoci z USA a nové mobilizační předpisy pro Ukrajince vývoj rusko-ukrajinského ko…