„V červnu to budou tři roky, co jsme byli svědky operetního melodramatu o vztahu premiéra a jeho asistentky, k němuž se při plnění svých zákonných povinností připletla vojenská zpravodajská služba. Do jejích objektů vtrhlo po ránu a bez varování či spolupráce se službou komando policajtů z ÚOOZ. Výsledkem byl nejen pád vlády, ale i zatčení ředitele Vojenského zpravodajství generála Kovandy a jeho předchůdce generála Páleníka, dvou nezpochybnitelných válečných hrdinů z bojů v Afghánistánu,“ uvedl svůj příspěvek Vondra. Tehdy prý události sledoval z Francie, kde byl na návštěvě u amerického přítele, a přemýšlel, zda by se něco takového mohlo právě ve Spojených státech stát. A podle něj by to možné nebylo.
„Po více než dvou a půl letech je ovšem možné bilancovat. Všichni aktéři jsou z vazebních věznic dávno propuštěni a téměř všechna soudní jednání skončila, byť zatím nepravomocně, jejich očekávatelným osvobozením. Jediným výsledkem této operace tak byla zásadní destabilizace zpravodajských služeb v naší zemi,“ konstatuje Vondra a spojuje toto hořké ovoce se skandálním propuštěním Alího Fajáda z vězení a s rozhodnutím české vlády nevydat ho k trestnímu stíhání do USA.
„Toto rozhodnutí nejen vážně poškodilo naše vztahy se Spojenými státy, které okamžitě prohlásily, že ho považují za ‚neospravedlnitelné‘ a že jsou z něj ‚šokované‘, ale – a to zejména – totálně znevěrohodnilo české zpravodajské služby ve světě,“ dodává Vondra. Blbost, neschopnost a nespolehlivost se navíc podle něj nezapomínají, a tak není jasné, jak služby našich spojenců budou připraveny v příštích letech s našimi zpravodajci dál spolupracovat.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef