Senát bude řešit ústavní žalobu na Zemana nebo rozšíření EET

24.07.2019 6:13

Senátoři budou dnes řešit ústavní žalobu na prezidenta Miloše Zemana. Budou také schvalovat rozšíření elektronické evidence tržeb na řemeslníky a lékaře. Na programu schůze Senátu je rovněž posílení pravomocí tajných služeb nebo pravidla pro trh s krátkodobým ubytováním, uvedla ČTK.

Senát bude řešit ústavní žalobu na Zemana nebo rozšíření EET
Foto: Hans Štembera
Popisek: Senát po volbách 2018, už s nově zvolenými senátory
reklama

Návrh ústavní žaloby na Zemana byl motivován jeho nedávným jednáním s představiteli justice a nejnověji ovlivněn prezidentovým otálením s odvoláním Antonína Staňka (ČSSD) z funkce ministra kultury. Pokud by se Senát s návrhem ztotožnil, jeho předložení by musela schválit ústavní většina 120 poslanců.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Vláda bude mít v horní komoře potíže s prosazením nové vlny EET. Novela počítá s tím, že někteří menší podnikatelé budou mít možnost evidovat tržby bez připojení k internetu. Současně s tím se některé služby nebo vodné a stočné přesunou do desetiprocentní sazby daně z přidané hodnoty. Pokud nebude pravicovou většinou v horní komoře odmítnuta, vládní návrh čekají úpravy. Senátní hospodářský výbor doporučil vyjmout z EET pěstitelské pálenice a podnikatele a firmy s ročními příjmy do milionu korun.

Ne zcela jistý je osud novely, která má v příštím roce zvýšit průměrný důchod o 900 korun měsíčně. Hospodářský výbor to podpořil, výbor pro zdravotnictví chce více přidat těm důchodcům, kteří pobírají penzi víc než 25 let. Stejný návrh přijal Senát loni, Sněmovna ho ale odmítla.

Úprav se v Senátu zřejmě dočká novela o léčivech, která má umožnit hrazení léčebného konopí z veřejného pojištění nebo sdílení záznamů o předepsaných lécích pacientovi mezi lékaři, lékárníky a záchranáři.

Souhlas horní komory by naopak mohla získat novela, která má dát zpravodajským službám více pravomocí k tomu, aby mohly nakládat se záznamy v informačních systémech. Další novela má zajistit, aby se poplatek z ubytovacích kapacit vztahoval od příštího roku i na ubytovatele v soukromí, tedy například na služby typu Airbnb.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Putin „očurává“ EU. Sankce vůči Rusku? Děravé jak ementál, podívejte

17:17 Putin „očurává“ EU. Sankce vůči Rusku? Děravé jak ementál, podívejte

Sankce jsou od toho, aby se porušovaly. Právě to si možná řekl jak Západ, tak i Rusko. Západ vyhlási…