Senát je naladěn proti prezidentovi, myslí si Veleba. A připomněl, co provádí předseda Štěch

08.08.2017 23:06

Prezident Miloš Zeman se pokusil do Rady Ústavu pro studium totalitních režimů dostat někdejšího předsedu Jazzové sekce Karla Srpa. Senátoři však Zemanův návrh smetli ze stolu. Proč se mu s tímto kandidátem nedaří? V úterních Událostech, komentářích České televize o tom debatovali senátoři Jan Veleba (SPO) a Luděk Jeništa (STAN). Veleba je přesvědčen, že senát je naladěn proti prezidentovi. Jeništa se pustil do hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka.

Senát je naladěn proti prezidentovi, myslí si Veleba. A připomněl, co provádí předseda Štěch
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miloš Zeman a Karel Srp

Srp neměl šanci do ÚSTR projít, protože byl před rokem 1989 členem KSČ. V tom je podle Jeništy jádro pudla. „Srp nesplňoval zákonem dané podmínky. Komise neměla jinou možnost, než toto konstatovat ve svém usnesení,“ podotkl senátor. Uznal však, že v hlasování neprošla ani disidentka a signatářka Charty 77 Lenka Procházková, která zákonné podmínky splňovala, jen nedostala dost hlasů. „Ona byla za minulého režimu uklízečka a nevím, proč neprošla,“ doplnil k tomu Veleba.

Předseda SPO má za to, že senát je naladěn proti prezidentovi. „Tam se stala jedna věc, která se stala vůbec poprvé, že se přední představitelé vyjadřovali k tomu, co udělají, pokud prezident něco neudělá. A je prostě špatně, když druhý nejvýše postavený politický činitel v zemi bojuje proti nejvyššímu politickému představiteli,“ kroutil hlavou Veleba.   

Senátor Jeništa zopakoval, že senátoři museli postupovat v souladu se zákonem. Jemu osobně se zdá podmínka nečlenství v komunistické straně logická, pokud vezmeme v potaz, že ústav zkoumá také zločiny komunistů.

„Já si nemyslím, že prezidentská kancelář zákon o ÚSTR nezná, a přesto pana Srpa nominovala. To je poněkud pofidérní,“ konstatoval Jeništa. „Já už jsem si přečetl slova pana hradního mluvčího Ovčáčka, že to je takřka návrat do totality, tak to je pro naši komisi takřka urážející, bych řekl. Pan Ovčáček by měl říct, že komise postupovala podle zákona, a pak může kritizovat ten zákon,“ pokračoval.

Veleba však Srpa znovu hájil. „Karel Srp je podle mého názoru noblesní, hodný postarší muž a musí to pro něj být těžké,“ zastával se někdejšího šéfa Jazzové sekce. Srp byl veden jako agent StB. Soud však konstatoval, že se nepodařilo spolupráci s StB jasně doložit, a Srpa očistil. Předseda Jazzové sekce byl také 16 měsíců ve vězení za kritiku režimu. Tohle všechno podle Veleby ukazuje na to, že Srp je hodný člověk.

ÚSTR je podle Veleby zbytečný, neboť jeho pracovníci se často hádají mezi sebou, panují mezi nimi rozbroje. To, co dělají členové ÚSTR, by prý zvládli i jiní historici. Jeništa také uznal, že ústav vždy nefunguje ideálně, ale prozatím je české společnosti prospěšný.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zesměšnění Fialy. Už začalo. Boj se Zemanem může skončit nečekaně

7:35 Zesměšnění Fialy. Už začalo. Boj se Zemanem může skončit nečekaně

Nejmenuješ? Kompetenční žalobu na tebe. Tak by se ve zkratce dal popsat postoj pětikoalice vůči prez…