„Evropská rada by měla zaujmout jasné stanovisko k použití síly u Kerčského průlivu, neboť destabilizace evropského sousedství ohrožuje celou Evropskou unii,“ stojí v usnesení Senátu, které podpořilo 57 ze 63 přítomných senátorů.
Horní komora se ztotožnila s listopadovým usnesením svého zahraničního výboru, který v souladu s postojem ministerstva zahraničí vyjádřil „silné znepokojení nad eskalací napětí u nelegálně anektovaného Krymu a odsuzuje použití síly proti lodím ukrajinského námořnictva“.
Senát zároveň označil ruské blokování svobodné plavby Kerčským průlivem mezi Černým a Azovským mořem „za hrubé porušení mezinárodního práva“. Vyzval současně k respektování územní celistvosti a svrchovanosti Ukrajiny i k okamžitému propuštění zajatých ukrajinských námořníků.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: mp