Senát odsoudil ruské zadržení ukrajinských lodí u Krymu

12.12.2018 12:41

Senát po vzoru svého zahraničního výboru odsoudil násilné zadržení ukrajinských lodí ruským námořnictvem poblíž Krymu. Jasné stanovisko by k tomu měli podle Senátu zaujmout také vrcholní představitelé zemí EU na jejím nadcházejícím summitu. Horní komora dnes požádala vládu, aby toto stanovisko její zástupci prosazovali na jednání Evropské rady koncem týdne. Zprávu přinesla ČTK.

Senát odsoudil ruské zadržení ukrajinských lodí u Krymu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Klub nezávislých senátorů uspořádal na půdě Senátu konferenci Role ČT v naší společnosti. Nikdo z vedení ČT, přestože byli ředitelé pozváni, na konferenci nedorazil
reklama

„Evropská rada by měla zaujmout jasné stanovisko k použití síly u Kerčského průlivu, neboť destabilizace evropského sousedství ohrožuje celou Evropskou unii,“ stojí v usnesení Senátu, které podpořilo 57 ze 63 přítomných senátorů.

Horní komora se ztotožnila s listopadovým usnesením svého zahraničního výboru, který v souladu s postojem ministerstva zahraničí vyjádřil „silné znepokojení nad eskalací napětí u nelegálně anektovaného Krymu a odsuzuje použití síly proti lodím ukrajinského námořnictva“.

Senát zároveň označil ruské blokování svobodné plavby Kerčským průlivem mezi Černým a Azovským mořem „za hrubé porušení mezinárodního práva“. Vyzval současně k respektování územní celistvosti a svrchovanosti Ukrajiny i k okamžitému propuštění zajatých ukrajinských námořníků.

Předseda senátního výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Pavel Fischer (nestraník) uvedl, že se tento výbor bude napětím mezi Ruskem a Ukrajinou nadále zabývat. Při plánování zahraničních cest senátorů bude výbor dbát na to, aby Ukrajina zůstávala vysoko na seznamu prioritních zemí, řekl Fischer novinářům.

Ruské speciální jednotky zadržely v Černém moři tři ukrajinské lodě koncem listopadu. Ruské lodě odmítly ukrajinský remorkér a dva dělové čluny vpustit průlivem do Azovského moře; ukrajinská plavidla se proto vracela do přístavu Oděsa. Ruské námořnictvo k zastavení ukrajinských plavidel použilo zbraně, zraněni byli tři ukrajinští námořníci.

Rusko obvinilo Ukrajinu, že incident úmyslně vyprovokovala s cílem vytvořit základ pro nové sankce EU proti Rusku. Ukrajina v reakci na incident vyhlásila na 30 dní válečný stav. Ruské počínání vidí jako provokaci s cílem vyvolat konflikt a destabilizovat vnitropolitickou situaci před ukrajinskými prezidentskými volbami v březnu příštího roku.

Také Ukrajina od EU žádá tlak na Rusko směřující k propuštění ukrajinských námořníků, ale také tvrdší sankce, včetně opatření vůči ruským přístavům.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Milan Kubek: Roušky i v létě, nezdivočet jako vloni! Očkovaní po první dávce zatím nejsou bezpečné osoby

21:30 Milan Kubek: Roušky i v létě, nezdivočet jako vloni! Očkovaní po první dávce zatím nejsou bezpečné osoby

„Negativní roli v loňském roce sehrály krajské volby, kdy vláda nechtěla přijímat nepříjemná rozhodn…