Senátor Láska sepsal žalobu na prezidenta Zemana, dostal sólo v ČT: Hrubé porušení Ústavy, šest dokonaných skutků

09.07.2019 19:45

Hostem Interview ČT24 byl senátor Václav Láska, jenž stojí za ústavní žalobou na prezidenta Miloše Zemana. V Senátu se má materiál projednávat 24. července.

Senátor Láska sepsal žalobu na prezidenta Zemana, dostal sólo v ČT: Hrubé porušení Ústavy, šest dokonaných skutků
Foto: Hans Štembera
Popisek: Senátor Václav Láska
reklama

„Máme žalobu, která byla dokončená, pod níž jsme získali příslušný počet podpisů. Přišel však ještě další skutek, který chceme do žaloby zakomponovat,“ řekl Láska úvodem k neodvolání ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD). „Těch šest skutků, které jsou v současné žalobě, jsou dokonány. Poslední skutek ohledně ministra Staňka byl vlastně také dokonán, neboť prezident nekonal tak, jak měl,“ míní Láska, že došlo k hrubému porušení ústavy. Výkonnou moc má totiž podle Lásky vláda. Prezident republiky se však podle něj snaží o prezidentský systém. 

„Jde o kontinuální jednání prezidenta, který nerespektuje ústavu,“ dodal. Je prezident skutečně jen nosičem dekretů, které předává ministrům, zeptal se pak následně moderátor Takáč senátora Lásky. Podle něj jde o to, že nejde o ojedinělý skutek. „Pokud prezident systematicky činí tyto kroky a nerespektuje to, co má,“ dodal. Znovu pak zopakoval, že prezidentovo jednání opakovaně nesměřuje k uklidnění krize, ale spíše k jejímu prohlubování. 

Mgr. Václav Láska

  • BPP
  • Tento profil nevytvořil Václav Láska, proto zde není aktivní
  • senátor

Láska rozhodně nyní nevnímá, že by zde byl prostor pro zásah do ústavy, nebrání se však právě ústavní žalobě na prezidenta a tomu, aby Ústavní soud sporné body vyřešil. Čtvrteční a páteční jednání prezidenta s premiérem a následně s předsedou ČSSD Janem Hamáčkem a ministrem kultury Antonína Staňka další postup senátorů podle jeho slov neovlivní. „Žaloba musí být podána komplexně proto, aby se ukázalo, že to, z čeho viníme pana prezidenta, jde o kontinuální porušování ústavy,“ sdělil. 

„Pokud ta žaloba dojde až k soudu, bude úspěšná,“ je si jistý Láska. „Kdybych si tím nebyl jistý, tak tu aktivitu nevyvíjím,“ dodal. Ústavní žaloba však musí projít Poslaneckou sněmovnou. „Budeme se snažit přesvědčit poslance ANO, aby tu žalobu podpořili,“ dodal.

Závěrem se Láska vyjádřil k tomu, že ve vedení Evropské unie není nikdo ze střední Evropy. To nepovažuje za dobré vysvědčení. „V4 je v Evropské unii známá tím, že říká ne, ne, ne a nedává alternativy,“ zmínil. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Rusko? „Kerého blba toto móže napadnút.“ Lidé z Vrbětic zaskočili Novu. Pak přituhlo

20:47 Rusko? „Kerého blba toto móže napadnút.“ Lidé z Vrbětic zaskočili Novu. Pak přituhlo

Kerého blba toto móže napadnút, rozčiloval se v Televizních novinách TV Nova jeden oslovený starší m…