Ozbrojený konflikt mezi sousedními zeměmi, disponujícími jadernými zbraněmi, vypukl tuto středu, kdy Indie zaútočila na Pákistán v odvetě za masakr hinduistických turistů v Kašmíru minulý měsíc. V sobotu se obě znesvářené země po tlaku USA a dalších diplomatických zásazích dohodly na příměří a oznámily okamžité zastavení konfliktu. Ale už během několika hodin se objevily zprávy o porušování pravidel příměří.
Boje mezi starými jihoasijskými nepřáteli byly v posledních čtyřech dnech nejhorší za téměř tři desetiletí. Hrozilo, že přerostou v totální válku v jednom z nejnestálejších a nejhustěji osídlených regionů světa. Vyskytly se dokonce obavy, že by do hry mohly vstoupit jaderné arzenály. Pákistánská armáda totiž oznámila, že se sejde vrcholný orgán dohlížející na jaderné zbraně. Po několika hodinách těžkých bojů, v nichž obě země vzájemně cílily na vojenské základny, celkový počet civilních obětí vzrostl na 66.
„Pákistán a Indie se dohodly na příměří s okamžitou platností,“ zveřejnil pákistánský ministr zahraničí Ishaq Dar na síti X. „Pákistán vždy usiloval o mír a bezpečnost v regionu, aniž by slevoval ze své suverenity a územní celistvosti!“
Pakistan and India have agreed to a ceasefire with immediate effect. Pakistan has always strived for peace and security in the region, without compromising on its sovereignty and territorial integrity!
— Ishaq Dar (@MIshaqDar50) May 10, 2025
Indie oznámila, že vojenští velitelé obou zemí spolu hovořili a dohodli se, že veškeré boje budou ukončeny v 17:00 indického času (11:30 GMT), aniž by použili slovo „příměří“. Americký prezident Donald Trump napsal: „Po dlouhé noci rozhovorů zprostředkovaných Spojenými státy s potěšením oznamuji, že se Indie a Pákistán dohodly na úplném a okamžitém příměří. Gratuluji oběma zemím k uplatnění zdravého rozumu a skvělé inteligence.“
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) May 10, 2025
Horké linky do Bílého domu nažhaveny
Pákistánský ministr zahraničí Dar uvedl, že byly aktivovány vojenské kanály a horké linky mezi Indií a Pákistánem a že na dosažení dohody se podílely tři desítky zemí. Indický ministr zahraničí Vikram Misri upřesnil, že oba vojenští náčelníci spolu znovu promluví 12. května.
Indie ve středu zaútočila na to, co označila za „teroristickou infrastrukturu“ v pákistánském Kašmíru a Pákistánu. Stalo se tak dva týdny poté, co bylo při útoku na hinduistické turisty v indickém Kašmíru zabito 26 lidí. Pákistán popřel indická obvinění z účasti na útoku. Následovaly dny přeshraniční palby, ostřelování a útoků dronů a raket.
Navzdory příměří prozatím zůstanou v platnosti represivní opatření oznámená Indií a oplácená Pákistánem, jako jsou pozastavení obchodu a zrušení víz. Smlouva o vodách Indu z roku 1960, klíčová dohoda o sdílení vody, kterou Indie pozastavila po útoku na Kašmír, však zůstane v platnosti.
Americký ministr zahraničí Marco Rubio uvedl, že jak on sám, tak viceprezident J. D. Vance v průběhu 48 hodin jednali s indickým premiérem Narendrou Modim a pákistánským Šehbázem Šarífem, indickým ministrem zahraničí Subrahmanjámem Džajšankarem, velitelem pákistánské armády Asimem Munirem a s dvěma poradci pro národní bezpečnost.
„S potěšením oznamuji, že vlády Indie a Pákistánu se dohodly na okamžitém příměří a na zahájení rozhovorů o široké škále otázek na neutrálním místě. Chválíme premiéry Modiho a Šarífa za jejich moudrost, rozvážnost a státnické umění při volbě cesty míru,“ napsal Rubio na síti X.
Over the past 48 hours, @VP Vance and I have engaged with senior Indian and Pakistani officials, including Prime Ministers Narendra Modi and Shehbaz Sharif, External Affairs Minister Subrahmanyam Jaishankar, Chief of Army Staff Asim Munir, and National Security Advisors Ajit…
— Secretary Marco Rubio (@SecRubio) May 10, 2025
Zbytečně zmarněné životy
Pákistánské televizní kanály odvysílaly záběry tanků vracejících se od hranic. Ministr Džajšankar uvedl, že Indie stále důsledně zastává pevný a „nekompromisní postoj proti terorismu ve všech jeho formách a projevech“ a bude v něm pokračovat. Zprávy o příměří byly na obou stranách hranice přijaty s úlevou a pákistánské letištní úřady uvedly, že jejich vzdušný prostor byl znovu plně otevřen. Omar Abdullah, hlavní ministr indického Kašmíru, který nesl hlavní tíhu bojů, příměří uvítal, ale dodal: „Kdyby se to stalo před dvěma až třemi dny, životy, o které jsme přišli, by nebyly ztraceny.“
„Pákistán i Indie potřebují zvýšit svou početnou populaci prakticky ve všech ukazatelích socioekonomického rozvoje,“ řekl Ehsan Malik, generální ředitel Pákistánské obchodní rady. „Jsme rádi, že příměří pomůže oběma vládám soustředit se na tuto prioritu,“ dodal významný ekonom.
Indie a Pákistán jsou ve sporu o Kašmír od svého vzniku na konci britské koloniální nadvlády v roce 1947. Indie s hinduistickou většinou a muslimský Pákistán ovládají část Kašmíru, ale nárokují si ho celý. Země spolu už třikrát vedly válku, z toho dvakrát kvůli Kašmíru, došlo také k řadě menších bojů. Indie viní Pákistán z povstání v její části Kašmíru. Povstání začalo v roce 1989, v jeho průběhu byly zabity desítky tisíc lidí. Z útoků jinde v Indii země viní také pákistánské islamistické militantní skupiny. Pákistán obě obvinění odmítá. Tvrdí, že kašmírským separatistům poskytuje pouze morální, politickou a diplomatickou podporu.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Naďa Borská