Seru na ty rebely. Co když nás zatáhnou do velké války? Britský deník přináší reportáž ze šokované Moskvy

20.07.2014 9:50

Moskevská novinářka Natalia Antonova popsala pro britský deník The Guardian náladu v hlavním městě Ruské federace. Po pádu malajského letadla na východě Ukrajiny rostou obavy, že teď už jde do tuhého. Řada lidí ve světě totiž věří, že separatisty podporuje Moskva a pokud letadlo sestřelili právě proruští separatisté, Rusové mají strach, že za to zaplatí občané federace.

Seru na ty rebely. Co když nás zatáhnou do velké války? Britský deník přináší reportáž ze šokované Moskvy
Foto: tan
Popisek: Pád malajského letadla
reklama

Podle informací deníku v Moskvě lidé příliš nemilují Spojené státy. Pohrdání se ale dočkali i proruští separatisté z východu Ukrajiny. Občané hlavního města Ruska se prý také baví nad nejšílenějšími konspiračními teoriemi o tom, co způsobilo pád letadla. Mají ale jasno v jedné věci: Nikdo nestojí o třetí světovou válku.

Zatím zemřelo na 300 lidí, ale kolik životů si vyžádá třetí světová válka?

„V mém místním obchodě pro domácí kutily mladý manažer Vitaly spustil tirádu o tom, jak 'zuří informační válka',“ vypráví ruská žurnalistka. Spojené státy mohou ukazovat na Rusko nebo rebely podle potřeby. Ale i on vyjadřuje obrovské pohrdání separatistům. „Já ani nevím, jaké jsou jejich cíle. Všechno se to zdá být zbytečné," říká. „Oni se snaží zatáhnout Rusko do třetí světové války. S*ru na ně,“ uzavírá expresivně manažer.

Celá reportáž v angličtině ZDE.

Lidé si sice myslí své o nové ukrajinské vládě, je prý zuřivě protiruská, prozápadní a zkorumpovaná, ale i tak převládá názor, že na sebe Rusko vzalo příliš velké riziko, když podpořilo separatisty. Obraz zlých separatistů a zlého Ruska přitom zase hraje do karet Spojeným státům.

Třicetiletá Mária, která pracuje v rádiu, se po zřícení malajsijského letadla MH17 obává příchodu apokalypsy. Je podle ní dost hrozné, že na palubě letadla zemřelo tolik lidí, ale kolik jich ještě zahyne, pokud opravdu vypukne válka, obává se.

Na Krymu to proběhlo dobře

Novinářka navíc zjistila, že na jedné straně většina lidí ocenila obsazení Krymu, protože šlo o kontrolovanou operaci s jasným výsledkem, zatímco na východě Ukrajiny se jedná o polovičaté akce. Obviňování ruského prezidenta Vladimira Putina z útoku na civilní letadlo ale lidé nepovažují za správné. Novinové titulky západních médií přitom přímo hovoří o Putinových raketách.

Již jednou zmíněný Vitaly prý obviňuje Putinovy rádce. Ti mu špatně poradili. Jinak si mladý manažer nedokáže vysvětlit, proč by prezident, který chce zemi po divokých devadesátých letech vyvést z krize, vstupoval do konfliktu na východě sousedního státu. Putina se ostatně v této věci zastávají i jeho výrazní kritici. Ani on prý nemohl dohlédnout, co všechno se může stát. A takovou tragédii, jakou je pád letadla MH17, by si nepřál ani on. Lidé vyjadřují soustrast příbuzným obětí.

A přece je pro ně těžké přijmout možnost, že někdo chtěl sestřelit jiné letadlo a svůj omyl si uvědomil až příliš pozdě. V tomto směru působí konspirační teorie jako určitý uklidňující prostředek.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jak se informace o žádosti Zemana k BIS dostala do Českého rozhlasu? Zdeněk Zbořil se dívá do zákulisí

18:37 Jak se informace o žádosti Zemana k BIS dostala do Českého rozhlasu? Zdeněk Zbořil se dívá do zákulisí

Politolog Zdeněk Zbořil se vyjádřil ke sporu BIS a Hradu ve věci informací o ruských agentech působí…