Sexuolog: Uprchlíci? Je to jako válka. Neškolte je, trestejte

03.03.2016 12:31

O uprchlické krizi i ochraně hranic pohovořil pro ParlamentniListy.cz politik a sexuolog Jaroslav Zvěřina. Vyjádřil také svůj názor na sexuální útoky na ženy a úspěšnost kurzů, které mají uprchlíky učit, jak se v Evropě k ženám chovat. „Pokud státy neukáží, že jsou schopny právo a pořádek vynutit, a pokud nedokáží excesy a zločiny exemplárně trestat, pak žádná školení nepomohou,“ říká Jaroslav Zvěřina, který také zhodnotil současný stav Evropské unie.

Sexuolog: Uprchlíci? Je to jako válka. Neškolte je, trestejte
Foto: Jaroslav Zvěřina
Popisek: Kandidát ODS do Poslanecké sněmovny Jihočeském kraji Doc. MUDr. Jaroslav Zvěřina

Jak se díváte na uprchlickou krizi? Dokáže si s ní Evropa podle vás poradit?
 
Já nejsem prognostik. Míníte-li Evropou Evropskou unii, tak ta si zatím nevede ani úspěšně, ani dobře. Již více let můžeme v této agendě pozorovat, že orgány Evropské unie nejsou schopny ani základních sebezáchovných reakcí. Rostoucí počty migrantů jakoby v Evropské unii nikomu nevadily. Jestli se podaří tu autodestrukci zastavit a zvrátit, to je otázka. Zatím tomu nic nenasvědčuje.
 
Situace se už teď začíná vyhrocovat, a to především v Řecku, hlavně na řecko-makedonské hranici O přivírání hranic se ale mluví také v Rakousku nebo v Bavorsku.  Kam myslíte, že to povede? A bude to podle vás něco znamenat pro nás?
 
Ochrana vlastních hranic je zcela přirozenou snahou každého rozumného státu.  Zastavení té mohutné vlny tisíců migrantů by mělo být společným zájmem všech evropských zemí. Pokud svůj servis migrační vlně nezastaví Turecko a Řecko, povede to k tomu, že tranzitní země se stanou alespoň na dočasnou dobu hostiteli davů nepozvaných příchozích. Že by se davy poutníků vyhnuly nám, v to bych moc nedoufal.
 
Slýcháme nejen o humanitární katastrofě, ale i o bezpečnostních hrozbách ze strany migrantů, mezi kterými mohou být vycvičení vojáci či teroristé. Co v celé věci spatřujete vy?
 
Jestliže se po Evropě po dlouhé roky toulají tisíce lidí, jejichž totožnost nikdo dobře nekontroluje, a to ani při jejich vstupu do Evropské unie, nemůže to být bez rizika. O přítomnosti různě organizovaných teroristů mezi nimi není asi žádná pochybnost. Snad již bezpečnostní služby svou práci konají. Zodpovědní evropští politici však téměř nereagují na tato rizika.
 
K nám zatím uprchlíci nechtějí, někteří analytici ovšem straší, že série uzavírání hranic by to mohla změnit. Myslíte si, že se potom uprchlíci „spokojí“ i s Českou republikou?  
 
Pokud dokážeme dobře uzavřít hranice, pak to snad svedeme nějak omezit a regulovat. Slyším vysokého komisaře OSN pro uprchlíky, jak vyzývá všechny evropské země, aby na své území přijímaly nové a nové davy migrantů. Úplné otevření hranic prý je jediné možné „celoevropské“ řešení. Dokud se ovšem nezmění podstatně situace na Středním východě a v Africe, a dokud nebudou evropské hranice řádně střeženy, pak se uprchlické masy nepochybně docela dobře mohou spokojit i s naší zemí. Hlavním cílem jsou ovšem pro tyto masy v pohybu zejména štědré sociální systémy v bohatých západoevropských zemích. Budou tedy mít samozřejmou tendenci odcházet tam, kde jim pečení holubi sami padají do úst.
 
A jak myslíte, že budou případně reagovat Češi? Vůči migrantům tady vesměs nevládne zrovna příznivý postoj…
 
Nikde v Evropě nevládne příznivý postoj k migrantům. „Vítačů“ ubývá s nárůstem počtu těch příchozích, a také s různými poruchami soužití, které vyvolávají. Masový příliv migrantů všude vyvolává negativní emoce a konflikty. Zejména, když po nich nikdo ani seriózně nepožaduje, aby se hleděli přizpůsobit zemi, kam přišli.
 
Nepříliš příznivý postoj vůči uprchlíkům zaujímá od začátku i prezident Zeman. Co říkáte na jeho názory. S čím souhlasíte a s čím nikoli?
 
Pan prezident Zeman má, myslím, v této oblasti zdravé názory. Nevím, že bych s něčím, co v té věci řekl, nějak zásadně nesouhlasil. 
 
V Německu řeší další případ sexuálního útoku ze strany migrantů, tentokrát v aquaparku. Velkou aféru také vyvolalo napadání žen na silvestra. Co si o těchto útocích jako sexuolog myslíte?
 
Větší počet mladých mužů, kteří mají pocit, že si mohou hodně dovolit, a sice většinou zcela beztrestně, to je živná půda pro nejrůznější výstřelky. Sexuální obtěžování a agresivita k takové situaci patří. Při masovém přílivu imigrantů se stav začíná v tomto směru podobat válečným podmínkám. Vlády by měly dělat vše pro to, aby obnovily právo a pořádek.
 
Budou tyto útoky pokračovat, nebo se podle vás dokáží migranti v tomto směru přizpůsobit? A pomohou speciální kurzy, ve kterých uprchlíky chtějí učit, jak se podle evropských tradic chovat k ženám?
 
Pokud státy neukáží, že jsou schopny právo a pořádek vynutit, a pokud nedokáží excesy a zločiny exemplárně trestat, pak žádná školení nepomohou. 
 
V Sýrii bylo dojednáno příměří, kterému ale nikdo příliš nevěří. Západ obviňuje Rusko z brutálního postupu majícího za cíl udržet za každou cenu u moci Bašára Asada. Rusko zase obviňuje Turecko z podpory Islámského státu a naznačuje, že by Západ, Turecko a Saúdská Arábie v rámci ,„plánu B" mohli obsadit části Sýrie. Kde je pravda? A hlavně, kde je budoucnost válkou ničené Sýrie?
 
Nejsem odborník na Stření východ. V posledních dnech mne však potěšilo, že se v Sýrii dokázaly na něčem dohodnout Spojené státy s Ruskem. Ta země by si zasloužila konečně alespoň trochu stability. Třeba i jako nějaký protektorát zmíněných velmocí.
 
Pokud se opravdu podaří nastolit třeba i někdy v budoucnu mír v Sýrii, myslíte si, že bude reálné, aby se migranti z Evropy vrátili domů, jak si to někteří evropští politici představují? 
 
Migranty se dlouhodobě nedaří vracet. Ostatně nejde jen o občany Sýrie. Mnohé asijské a africké státy prostě své občany z Evropy zpět nepřijímají. Všimněte si, jak se „zdařilo“ vrátit domů do Turecka někdejší gastarbeitery z Německa. Nevím také nic o tom, že by se vraceli hromadně zpět Kosované a Albánci, kteří jsou mezi migranty přimícháni.
 
V Evropě výrazně rostou „protievropské“ nálady.  Myslíte si, že je reálný rozpad EU, a co si myslíte, že by to pro nás znamenalo? 
 
Evropská unie slábne, protože neustále demonstruje nové a nové důkazy své neschopnosti politicky reagovat na skutečné problémy. Nemyslím, že je před námi její rozpad. Spíše bude pokračovat nějaká podoba decentralizace, což nemusí být nijak katastrofické.
 
Pokud by došlo k rozpadu EU, máme se podle vás bát, že se staneme „kořistí“ Ruska, jak o tom někteří mluví?
 
Na východ od nás je Rusko ještě zemí jakž takž stabilní a jeho reakce a chování lze docela dobře předvídat. Evropští politici by se měli snažit o obnovení důvěry lidí v ideály demokratického kapitalismu a přirozené autority Spojených států. To se nějak nedaří. Že by nás ohrožovala ruka ruského imperialismu, tomu moc nevěřím. Spíše my Evropané ohrožujeme sami sebe.
 
Jak se vůbec díváte na současné Rusko? Například generál Pavel označuje Rusko za větší hrozbu než Islámský stát; souhlasíte s ním?
 
Vůbec s tím nesouhlasím. Mám za to, že bez Ruska nebude Západ schopný muslimské radikály porazit. Pan generál měl zřejmě na mysli porovnání vojenské síly Ruska a Islámského státu. Nemyslím, že je v našem zájmu vyvolání další studené války.
 
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: David Hora

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šílené. Profesor na medicíně řekl „těhotná žena“, a hned se začal omlouvat. Likvidační petice studentů

19:08 Šílené. Profesor na medicíně řekl „těhotná žena“, a hned se začal omlouvat. Likvidační petice studentů

Konzervativní noviny přeložily text novinářek Barri Weiss a Katie Herzog o stále se šířící ideologii…