Sněmovna by měla schvalovat změny v EET a e-neschopenky

08.05.2019 10:30

Sněmovna by měla v pátek schvalovat vládní návrh na zavádění elektronické evidence tržeb (EET) i do dalších podnikatelských odvětví, například služeb řemeslníků, napsala ČTK.

Sněmovna by měla schvalovat změny v EET a e-neschopenky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pravidelné interpelace na premiéra a jeho ministry. Den před velikonočními svátky byla poslanecká i vládní účast prachbídná
reklama

Ve finále je také úprava o elektronických neschopenkách a senátní novela, jež usnadní získání českého občanství dětem a vnukům emigrantů z bývalého Československa. Schůze dolní komory bude pokračovat od čtvrtka, kdy jsou na programu zejména pravidelné interpelace na členy vlády.

Elektronická evidence tržeb už dopadla například na obchody a na restaurace. Nynější novelou kabinet reagoval na rozhodnutí Ústavního soudu, který další vlny zavádění evidence tržeb zrušil. Části podnikatelů předloha umožní evidovat tržby bez připojení k internetu pomocí papírových účtenek. Části opozice se zřejmě nepodaří prosadit zamítnutí předlohy ani zrušení zákona o elektronické evidenci tržeb jako celku.

Rozpočtový výbor doporučil schválení jen několika z mnoha podaných pozměňovacích návrhů. Sněmovna patrně rozšíří okruh podnikatelů, kteří budou moci evidovat tržby jen „papírově“, úlevu by mohl dostat předvánoční prodej ryb. Vládní norma rovněž přesouvá do nižší desetiprocentní sazby daně z přidané hodnoty například stravovací služby, úklidové práce, domácí pečovatelské služby, vodné a stočné nebo prodej řezaných květin.

V případě povinné elektronické neschopenky by mohla Sněmovna podpořit její zavádění po etapách. Sociální výbor podpořil úpravu, aby lékaři museli od července hlásit pracovní neschopnost zaměstnanců v podstatě výhradně elektronicky okresním správám sociálního zabezpečení. Plně by byl projekt e-neschopenky zaveden od ledna. Takové řešení původně prosazovala ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD), následně se ale přiklonila k úplnému zavedení elektronických neschopenek od příštího roku. Výbor to ale nedoporučil.

Senátní novela umožní potomkům emigrantů nabýt české občanství prohlášením. Stejnou úpravu navrhovalo ministerstvo vnitra už před šesti lety, Sněmovna ji ale tehdy z vládní předlohy přes snahu horní komory vyřadila. Nyní poslanci změnu s největší pravděpodobností schválí.

Ve čtvrtek by se poslanci měli vedle interpelací zabývat ve druhém čtení vládní novelou, která v návaznosti na elektronický recept zavádí takzvaný lékový záznam pacienta. Ošetřující lékaři a lékárníci by díky němu věděli, které léky pacient užívá, což by mohlo pomoci odstranit například jejich nežádoucí vzájemné působení. Zdravotnický výbor doporučil vložit do novely hrazení 90 procent ceny léčebného konopí z veřejného zdravotního pojištění. Poslanci by mohli ve čtvrtek také pokračovat v diskusi o privatizacích státních podniků v 90. letech.

Pátkem nynější schůze dolní komory skončí. Na další schůzi se poslanci sejdou koncem května.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nevylučuji, nepotvrzuji. Miroslava Němcová ještě neví, zda chce nahradit Zemana

21:36 Nevylučuji, nepotvrzuji. Miroslava Němcová ještě neví, zda chce nahradit Zemana

Bývalá předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová, jež je v současné době poslankyní ODS, bud…