Sněmovna by se měla distancovat od Ondráčkovy cesty na Donbas. Podpořil to i Faltýnek z ANO

19.05.2019 17:35

Jaroslav Faltýnek dnes uvedl, že hnutí ANO podpoří návrh, aby se od cesty poslance KSČM Zdeňka Ondráčka na území Ukrajiny ovládané proruskými separatisty distancovala celá Sněmovna. Ve čtvrtek tak již učinil sněmovní zahraniční výbor. Faltýnek v neděli na ČT uvedl, že souhlasí s návrhem opoziční TOP 09, aby věc probralo i plénum dolní komory, a vyslalo tak jasný signál o svém postoji k Ondráčkově cestě. Mezitím se Ondráček snaží nadále provokovat „DemoŽumpu“ a na svůj Facebook sdílí fotografie, jak jel v automobilu s českou vlaječkou.

Sněmovna by se měla distancovat od Ondráčkovy cesty na Donbas. Podpořil to i Faltýnek z ANO
Foto: Archiv KSČM
Popisek: Zdeněk Ondráček
reklama

Anketa

Půjdete k volbám do Evropského parlamentu? (anketa od 16.5.2019)

89%
hlasovalo: 10863 lidí
Ondráčka, který prohlašuje, že šlo o soukromou cestu, oficiálně přijali představitelé mezinárodně neuznávané Doněcké lidové republiky a zahráli mu českou hymnu. Na Facebooku se ohradil proti slovům ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD), že dělá Česku ostudu.

„Přátelé, tak podle ministra Petříčka dělám ostudu. Já tam do té válečné oblasti na vlastní nebezpečí přivezl hračky, omalovánky a pastelky dětským sirotkům a on tam posílá miliony korun pro fašistické neziskovky, armádní výstroj a zbraně, kterými jsou zabíjeni rodiče těchto dětí. Kdo z nás je větší padouch? Jděte se bodnout, pane ministře!“ napsal Ondráček ministru zahraničí Petříčkovi na svém Facebooku.

Reagoval tak na Petříčkova slova, která dal ministr na Twitter, doplněná videem. „Poslanec Ondráček dělá ostudu České republice. Na této cestě oficiálně ČR nezastupoval. Kromě videa s tímto ‚úspěchem‘ nevím, jaký byl cíl jeho cesty,“ uvedl Petříček.

Petříček později zveřejnil i oficiální stanovisko zahraničního výboru k Ondráčkově cestě: „Zahraniční výbor se distancoval od cesty poslance Ondráčka a znovu zdůraznil, že se nejednalo o oficiální cestu zástupce ČR. Poslanecká sněmovna by měla přijmout stejné usnesení, protože Česko podporuje územní celistvost Ukrajiny! Díky.“

Výbor se ve čtvrtek usnesl, že nešlo o oficiální cestu sněmovní delegace, a zdůraznil, že podporuje územní celistvost Ukrajiny. Stejné usnesení doporučil přijmout i Sněmovně. Ondráček je za svou cestu velmi kritizován mnoha politiky, prezident Miloš Zeman však soudí, že pokud byla cesta komunistického poslance soukromá, nikomu do ní nic není.

A Zdeněk Ondráček se včera rozhodl znovu provokovat: „Přátelé, všimli jste si, že v té tzv. kauze Donbas mediální žumpa vůbec neřeší podstatu? To, že tam tato mizerná vláda dodává zbraně a munici a já tam přivezl dárky obětem války – dětským sirotkům? PROČ? Místo toho odvádí pozornost k blbosti, že jsem jel autem s vlaječkou. Tak pro ministra Petříčka a celou DemoŽumpu dávám další foto, kdy jsem jezdil v autě s vlaječkou. A můžete se klidně třeba opupínkovat,“ uvedl Ondráček na svém Facebooku.

Oslava pátého výročí Doněcké lidové republiky, které se zúčastnil právě Zdeněk Ondráček z KSČM, byla dnes probírána i ve vysílání Otázek Václava Moravce. Faltýnek podotkl, že onu cestu „někam do Ruska“ nikdo neschválil a poškozuje nás v zahraničí. Adamová Pekarová zde zase tvrdila, že je potřeba „uklidnit ukrajinské partnery“ a mělo by se schválit nesouhlasné vyjádření Poslanecké sněmovny vůči Ondráčkově cestě.

Radim Fiala by se pouze podle svých slov chtěl tázat, zdali Ondráčkovi za cestu někdo platil. Pak ve vysílání označil Petříčkovu cestu na Ukrajinu a Ondráčkovo navštívení Doněcké lidové republiky za „šarádu na soukromé cestě“.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: rak
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Otřes v živém vstupu: Vyklouzla pravda o viru v Karviné. Redaktor koukal. A včera v TV taky „zásah“

13:46 Otřes v živém vstupu: Vyklouzla pravda o viru v Karviné. Redaktor koukal. A včera v TV taky „zásah“

Karvinsko a odhalený počet případů koronaviru v něm budí strach nejen v Česku, ale i v zahraničí, na…