Sněmovna neodmítla zavedení trestu za podporu nenávistné ideologi, rozšíření trestního zákoníku dnes prosadilo SPD

01.03.2018 13:35

Podpora a propagace ideologie, která hlásá nenávist a potlačuje svobody, možná bude trestnou. Zatím je trestná jen podpora nenávistných hnutí. Rozšíření trestního zákoníku dnes ve Sněmovně v prvním kole projednávání prosadilo hnutí SPD Tomia Okamury. Piráti neuspěli se snahou novelu už nyní zamítnout pro omezování svobody slova. Normu nyní projedná sněmovní ústavněprávní výbor.

Sněmovna neodmítla zavedení trestu za podporu nenávistné ideologi, rozšíření trestního zákoníku dnes prosadilo SPD
Foto: Hans Štembera
Popisek: Na programu sněmovny byl mimo jiné návrh zákona o celostátním referendu z pera SPD. Pošlou ho poslanci do druhého čtení?

Novela má podle předkladatelů zaplnit mezeru v zákoně, který umožňuje postihnout jen propagaci konkrétního hnutí, nikoli ale samu ideologii. Taková jednání by ale mohla být podle oponentů včetně vládních legislativců stíhána pro podezření z hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob, případně z podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod. Vláda k předloze nakonec zaujala neutrální stanovisko, podle kritiků to souviselo s možnou podporou SPD menšinovému kabinetu ANO.

Okamura už při středečním projednávání novely uvedl, že novela má „chránit naše životy před terorismem ve jménu zrůdné islámské ideologie“. „Nejenže nebude líp, bude už jen hůř a hůř, až muslimské komunity objeví naši republiku,“ varoval. Poukázal na případ bývalého předsedy pražské muslimské obce Vladimíra Sáňky, kterého soud nepravomocně zprostil obžaloby za šíření radikální islámské knihy.

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) upozornil na to, že Sáňkův případ není uzavřen. „Proti zpřísnění trestnosti nic nemám, jakkoli si myslím, že to dopadne i na některé navrhovatele,“ řekl. Okamura to označil za hlouposti a invektivy.

Mikuláš Ferjenčík (Piráti) doporučil zamítnutí novely kvůli tomu, že by zavedla nový verbální trestný čin a omezuje svobodu slova. Marek Výborný (KDU-ČSL) označil novelu za „laciné řešení“ a „projev nežádoucího legislativního diletantství“, který byl ovlivněn jedním soudním řízením.

Sáňkův případ se týká vydání knihy od Bilala Philipse s názvem Základy tauhídu – islámský koncept Boha. Její autor i kniha jsou v některých státech nežádoucí. Podle žalobců kniha obsahuje pasáže o potřebě prosazování islámského práva šaría a má protidemokratické rysy. Obvodní soud pro Prahu 1 dospěl k závěru, že kniha nepropaguje hnutí. Nadřízený soud ale loni v únoru rozsudek zrušil a vrátil případ k novému projednání.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Ještě větší průs*r...“ Jurečka před PL tepal Schillerovou. Výborný se přidal. I ODSák si řekl své. Zato Pekarová, když viděla mikrofon...

9:55 „Ještě větší průs*r...“ Jurečka před PL tepal Schillerovou. Výborný se přidal. I ODSák si řekl své. Zato Pekarová, když viděla mikrofon...

Živá kapela, skákací hrad, sladké koláče i gulášová polévka a lehké mrholení. Tak vypadalo čtvrteční…