Sobotka a Bakala před soud? Záleží na Sněmovně. Zaorálek proti

30.01.2020 12:28

Poslanci by se dnes měli zabývat zjištěními vyšetřovací komise k privatizaci OKD. Členové komise připravili celkem 14 trestních oznámení. Někdejší majitel OKD Zdeněk Bakala nebo expremiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) se proti trestním oznámením ohradili. Své k tématu řekl i dlouholetý kritik Zdeňka Bakaly současný ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD).

Sobotka a Bakala před soud? Záleží na Sněmovně. Zaorálek proti
Foto: OKD
Popisek: OKD
reklama

Sněmovní komise k privatizaci společnosti OKD, kterou získal podnikatel Zdeněk Bakala, dospěla k závěru, že šlo o natolik podezřelou transakci, že bude třeba podat několik trestních oznámení. Míří například na bývalé ministry za ČSSD Bohuslava Sobotku a Milana Urbana a ministra za ODA a nynějšího prezidenta Hospodářské komory Vladimíra Dlouhého.

Podle České televize by policie měla prověřit také kroky Zdeňka Bakaly. Koláček se podílel na prodeji společnosti Bakalovi.

Členové komise v čele s Pirátem Lukášem Černohorským pracovali přes 2 roky, vyslechli více než 40 svědků. Nakonec komise podala celkem 14 trestních oznámení.

„Tam, kde se blížila lhůta promlčení, tak komise již trestní oznámení odeslala. V některých případech se stále ještě doplňují ta trestní oznámení,“ oznámil Černohorský.  

Veřejnoprávní televize připomněla, že po druhé světové válce komunisté doly zestátnili, ale po roce 1989, kdy v Československu začaly opět fungovat demokratické mechanismy, bylo rozhodnuto, že společnost bude zprivatizována. Exministr průmyslu Dlouhý v roce 1990 rozhodl o převedení státního podniku na akciovou společnost, jenže do té byly začleněny i byty horníků, a to už podle sněmovní komise bylo v rozporu se zákonem. Právě proto míří trestní oznámení i na Dlouhého. Měl navíc podle komise pochybit při přípravě privatizace a stát ke své škodě přišel o většinový podíl ve společnosti.

Dlouhý je prý připraven se obhájit a za podáním trestního oznámení cítí politickou motivaci.

„Jsem připraven se obhájit a současně se nemohu ubránit pochybnostem ohledně politické motivace konání vyšetřovací komise,“ vzkázal Dlouhý přes ČTK Černohorskému a jeho kolegům.

Komise se věnovala i prodeji menšinového podílu OKD, o který se postarala vláda již zesnulého Stanislava Grosse. Ministrem financí v jeho vládě byl pozdější premiér Bohuslav Sobotka. Menšinový podíl byl prodán za částku 4,1 miliardy korun a podle členů komise to bylo pod cenou.

Sobotka však přes veřejnoprávní televizi komisi vzkázal, že se nemá čeho bát.

Ve věci 15 let starého prodeje menšinového podílu v OKD mám zcela čisté svědomí a nebojím se žádného trestního oznámení. Vždy jsem jednal v souladu se zákony České republiky a hájil veřejný zájem.

Práci komise zkritizoval i Zdeněk Bakala.

„Politicky ustavená komise ve zprávě nedospěla k žádným novým informacím. Jen opakuje tvrzení, se kterými někteří politici přicházejí už více než deset let. Kdykoliv ale byla tato tvrzení konfrontována s fakty či prověřována nezávislými institucemi, neobstála,“ oznámil Bakala přes svou mluvčí Šárku Samkovou.

V podobném duchu se vyjadřují i další aktéři, na které bylo podáno trestní oznámení.

Není bez zajímavosti, že o smyslu trestních oznámení pochybuje i dlouholetý kritik Zdeňka Bakaly a současný ministr kultury Lubomír Zaorálek podle něhož nejsou trestní oznámení dostatečně podložená.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Moravec lhal. Zde je důkaz. Kauza Prymula má po show ČT nový rozměr

21:02 Moravec lhal. Zde je důkaz. Kauza Prymula má po show ČT nový rozměr

Moderátor Václav Moravec se zřejmě dopustil fámy, když informoval o slavné vyšehradské schůzce. Celá…