Sobotka lhal o OKD a bouchne to, psal Erik Best. A dnes čteme: Už brzy. Svědčící úředník potvrdil...

14. 12. 2017 8:10

Tématem OKD se zabýval na svém webu fsfinalword.cz americký novinář žijící v Česku Erik Best. Tvrdil, že premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) v celé věci lhal a nyní to bouchne. Kauzou se zabývají dnešní Lidové noviny, a jak to tak vypadá, rozsudek bude na světě brzy. A připomínána jsou i slova úředníka ministerstva financí Martina Brože.

Sobotka lhal o OKD a bouchne to, psal Erik Best. A dnes čteme: Už brzy. Svědčící úředník potvrdil...
Foto: OKD
Popisek: OKD
reklama

„Bohuslav Sobotka 1. září u pražského soudu svědčil, že Evropská komise potvrdila, že akcie OKD byly prodány za tržní cenu. Kdyby to jen bylo tak jednoduché. V rozhodnutí o tom, že během privatizace nedošlo k nedovolené státní podpoře, se totiž Evropská komise opírala o stanovisko Sobotkova úřadu z roku 2006, které sepsala advokátní kancelář pracující jak pro prodávajícího, tak pro kupujícího,“ poznamenal Best. Sobotkův úřad podle něj uvedl Evropskou komisi v omyl, když o tomto mimořádném střetu zájmů neinformoval. 

Anketa

Vadí vám, jak se Tomio Okamura chová k novinářům?

8%
92%
hlasovalo: 13994 lidí

„Snahy zjistit více o tomto i dalších nepříjemných detailech prodeje OKD dosud brzdila ČSSD a další ‚tradiční‘ politické strany. Teď se ale karta obrátila a tyto strany jsou v menšině. Existence hlasující koalice ANO, SPD, Pirátů a KSČM se 137 křesly nejenže zvyšuje pravděpodobnost, že se parlamentní vyšetřovací komise dobere ke skutečným výsledkům, ale vytváří také podmínky pro to, aby se mohla policie a státní zástupci na privatizaci OKD podívat i z pohledu trestního práva,“ uzavřel Best. 

Původní text ZDE

Lidové noviny nyní uvádějí, že veridkt k OKD padne možná v únoru. Avizovala to soudkyně během včerejšího líčení, kdy apelovala na přípravu závěrečných řečí. U Obvodního soudu pro Prahu 2 také zaznělo jméno vlivného advokáta Radka Pokorného.

U soudu pak byla také citována slova bývalého zaměstnance Ministerstva financí Martina Brože, jenž měl na starosti zdánlivě okrajovou problematiku nedovolené státní podpory. A k ní mělo dojít, když se stát právě zbavil svého podílu v OKD. Měl tím zvýhodnit kupující společnost Karbon Invest, za kterou stál uhlobaron Zdeněk Bakala.

„Právě na nedovolenou podporu si stěžovala Penta, která chtěla doly také koupit, ale vláda její nabídky ignorovala. Její stížnost skončila až u Evropské komise, která chtěla znát stanovisko ministerstva financí,“ uvedly Lidové noviny. 

Brož pak v roce 2011 před detektivy uvedl, že autorem materiálu pro Brusel je Advokátní kancelář Pokorný, Wagner & partneři. V té době však Pokorný pracoval i pro Zdeňka Bakalu. Brož svou výpověď už upřesnit nemůže, v průběhu dlouhotrvajícího soudního jednání zemřel.

V souvislosti s OKD sehnali Piráti 94 poslaneckých podpisů podporujících vznik vyšetřovací komise. Pro zřízení komise je potřeba 40 podpisů. Sestavení komise by na sněmovním plénu chtěli stihnout do Vánoc, řekli novinářům předseda strany Ivan Bartoš a místopředseda strany Jakub Michálek. Komise má prověřit privatizaci černouhelné společnosti, závěry by měla předložit do deseti měsíců od svého vzniku. Každá sněmovní strana by v komisi měla mít jednoho člena.

Michálek řekl, že Piráti pro svůj záměr získali podpisy napříč politickým spektrem. Na seznamu podle něj zatím chybí podpisy od poslanců sociální demokracie, ale návrh by na plénu mohli podpořit.

Komise by měla prověřit převod akcií OKD do vlastnictví jiných osob a také okolnosti, za jakých stát snížil svůj podíl ve firmě, a tím pádem přišel o možnost kontrolovat firmu. Komise má také prověřit prodej minoritního podílu státu a následné plnění závazků nabyvatele akcií. Má též prošetřit činnost státních orgánů a osob, které za majetkové operace při privatizaci odpovídaly.

Prodej akcií OKD schválila v roce 2004 vláda Stanislava Grosse (ČSSD). Podíl získala za 4,1 miliardy korun skupina Karbon Invest. Podle státního zástupce však byla tehdejší cena státního podílu nejméně 9,8 miliardy, a tak vznikla při prodeji škoda přes 5,7 miliardy korun.

Podnikatelé Viktor Koláček a Petr Otava, kterým Karbon Invest patřil, prodali OKD po dvou měsících investiční skupině RPG Industries vedené Zdeňkem Bakalou. Tehdejší prodejní cena firmy se podle různých zdrojů pohybovala od devíti do 12 miliard korun.

Ministrem financí byl v dané době Bohuslav Sobotka (ČSSD), který bývá kvůli údajně nevýhodné privatizaci terčem kritiky a který má v trestní věci postavení svědka. Výtky odmítá, vláda podle něj OKD prodala za nejvyšší nabízenou cenu.

Privatizaci OKD řeší soud, u něhož čelí obžalobě znalec Rudolf Doucha, který vypracoval posudek ohledně ceny státního podílu v těžební společnosti. Na lavici obžalovaných dále sedí dva bývalí místopředsedové Fondu národního majetku Pavel Kuta a Jan Škurek, kteří měli privatizaci na starosti. Všichni obžalovaní vinu odmítají. Argumentují mimo jiné tím, že fond byl jen administrátorem privatizace a odpovědnost za cenu prodávaného státního podílu nesla ministerstva financí a průmyslu. „Před soudem nestojí tí, kteří byli odpovědní za tuto kauzu. Někdo musel tisk na vládu donést,“ uvedl Michálek.

Na policii pak také zamířil Bakalův klíčový manažer Michael Jasanský, aby vysvětlil své podnikání detektivům. Uvádějí to alespoň Lidové noviny. Policie tak podle všeho finišuje s prověřováním případu dolů, které Zdeněk Bakala ovládl. Jasno by mohlo být už v březnu příštího roku. 

Lidové noviny komentář Jasanského nezískaly. Při telefonním hovoru předčasně zavěsil s omluvou, že je na dovolené, na SMS pak odpověděl jen „bez komentáře“. Jak tisk dodává, vyšetřovatelé se snaží dopátrat, jak z dolů, který se loni ocitly v insolvenci, odtekly desítky miliard korun, a kdo je za to zodpovědný. 

Případem se zabývá ostravská pobočka Vrchního státního zastupitelství v Olomouci, do kauzy se vložila i švýcarská justice. Dozorující žalobce Alexandr Dadam k případu uvedl, že jsou prověřovány skutky od roku 2006 do roku 2014. 

Bakala s Jasanským se poprvé střetl v roce 1994, kdy absolvent přírodovědecké fakulty využil volání poradenské společnosti Patria, kterou Bakala vlastnil. Později pak Jasanský pro Bakalu chystal vstup nizozemské NWR, do které spadaly OKD, na burzu. Cesty obou finančníků se pak rozešly v roce 2014. 

Jasanský byl v OKD členem představenstva v letech 2006 a 2007. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ruská ambasáda vydala stanovisko na americkém Facebooku. Orkán reakcí by srovnal panelák se zemí

15:14 Ruská ambasáda vydala stanovisko na americkém Facebooku. Orkán reakcí by srovnal panelák se zemí

ParlamentníListy.cz v pondělí mapovaly reakce fanoušků předsedy ODS na jeho facebookovém profilu pot…