Sólo pro Madeleine Albrightovou: Rusové před volbami určitě něco dělali. Američané mohli mít skvělou prezidenku. George Soros podporuje demokracii

19.04.2017 17:45

Především o nově zvoleném prezidentovi USA Donaldu Trumpovi hovořila v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu Českého rozhlasu bývalá ministryně zahraničních věcí USA Madeleine Albrightová.

Sólo pro Madeleine Albrightovou: Rusové před volbami určitě něco dělali. Američané mohli mít skvělou prezidenku. George Soros podporuje demokracii
Foto: youtube.com
Popisek: Madeleine Albrightová na autogramiádě ke knize „Pražská zima"

Albrightová před volbami podporovala demokratickou kandidátku Hillary Clintonovou, přesto se přimlouvala za 100 dní hájení pro Trumpa. Tato doba již brzy uplyne. Jak Albrightová Trumpa nyní hodnotí? „Je trošku těžké o tom mluvit, podle toho, co dělá v domácích věcech, moc toho nezařídil. Program pro zdravotnictví se mu moc nepovedl. Najednou má i novou metodu komunikace, tweety. Je těžké vědět, co se děje. Nemáme ani ponětí o tom, co míní v zahraniční politice,“ posteskla si.

„To, co udělal v Sýrii, bylo moc důležité. Ale také v Afghánistánu. Lidé mají strach, co se děje v Severní Koreji. Lidé neznají jeho plány. Není větší kontext pro to, co si myslí o zahraniční politice. Dělá věci, které říkal, že nebude dělat, například s Čínou,“ dodala Albrightová s tím, že je možné, že se bude posouvat ke konvenční politice. 
 
Situace ohledně Severní Koreje je podle ní velmi nebezpečná. „Myslím si, že vůdce Severní Koreje míní, že nás může strašit nukleárními zbraněmi. Domnívám se, že Američané v té souvislosti říkají správné věci, ale nevíme, jak to Kim Čong-un slyší. Teď je zajímavé, že viceprezident Pence byl v Jižní Koreji a řekl, že takhle to dál nejde. Nevíme, kam to jde. A já jsem z toho nervózní,“ řekla.
 
Velký vliv podle ní má v Bílém domě Ivanka Trumpová se svým mužem. Administrativu však stále Albrightovou považuje za chaotickou. „Lidé nerozumějí tomu, co se děje s Rusy, co se děje s Čínou. Opravdu nevíme, kam to vede,“ řekla.
 
Vyjádřila se i k protiimigračnímu dekretu, jenž Trumpovi však ze stolu shodil soud. „Donald Trump nerozumí tomu, co Amerika je. Jsou tu lidé z mnoha míst, onen dekret byl velká chyba. Bylo to hrozně blbě vyjádřeno, bylo to opravdu špatné rozhodnutí. A neamerické,“ poznamenala.
 
Trumpa pak zkritizovala, i co se týče sjednocení země. „Vůbec to nedělá,“ dodala. 
 
Albrightová se rovněž vyjádřila ke konexím Trumpova týmu k ruským představitelům. „Musíme si dávat pozor na to, co Rusové dělají, oni jsou dobří na propagandu. Domnívám se, že před volbami Rusové vskutku něco dělali, ale člověk neví, co přesně dělali. Myslím si, že Hillary Clintonová by byla báječnou prezidentkou. Nyní máme prezidenta, který se učí, tak si musíme dávat pozor,“ sdělila Albrightová. K tomu, zda má v Bílém domě dveře otevřené Miloš Zeman, se Albrightová vyjadřovat nechtěla. „Opravdu to nevím,“ řekla. 
 
Závěrem se pak Albrightová vyjádřila i k situaci v Evropě, kdy ji například rozlítila situace v Maďarsku a zrušení Sorosovy univerzity. „George Soros podporoval demokracii. To, co se děje v Maďarsku, je strašné,“ zmínila. „To, z čeho jsem nervózní, je, že obě světové války vyšly z Evropy. Nacionalismus tady je velmi silný,“ zmínila také Albrightová. „Svět je v divné době. Je těžké říct, že to funguje, protože to nefunguje,“ uzavřela.
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jiří Drahoš besedoval: Děti je třeba už odmala učit, co jsou fake news. Volili mě mladí lidé, staří věřili dezinformaci, že jim seberu důchody

14:54 Jiří Drahoš besedoval: Děti je třeba už odmala učit, co jsou fake news. Volili mě mladí lidé, staří věřili dezinformaci, že jim seberu důchody

REPORTÁŽ „Pokud se všichni nebo většina lidí nechá zblbnout nějakými nesmysly, tak potěš pánbůh!“ Pr…