Soud uznal nezákonné sestavení kandidátky ČSSD. Poslanci jsou zvoleni nelegitimně

28. 11. 2014 13:13

Obvodní soud pro Prahu 1 uznal podle žalobců nezákonné sestavení kandidátní listiny ČSSD pro loňské sněmovní volby v Olomouckém kraji. Oznámil to jejich právní zástupce Pavel Němec. Žalobu na podobu kandidátky sociálních demokratů loni v říjnu podali nespokojení straníci z Mohelnice. Mluvčí soudu Lenka Cihlářová dnes potvrdila, že soud ve sporu rozhodl v pondělí. Výsledek však do doručení rozsudku stranám nemůže komentovat.

Soud uznal nezákonné sestavení kandidátky ČSSD. Poslanci jsou zvoleni nelegitimně
Foto: Oldřich Szaban
Popisek: Sociální demokraté rozdávali ženám růže

„Soud potvrdil v rozsudku, že rozhodnutí všech stranických orgánů, tedy Okresního výboru ČSSD Šumperk, Krajského výkonného výboru ČSSD Olomouckého kraje i ústředního výkonného výboru, přijatá před loňskými předčasnými parlamentními volbami, nejsou v souladu se zákonem a stanovami ČSSD. Soud současně rozhodl, že ČSSD musí zaplatit náklady soudního řízení," uvedl Němec.

Výsledek sporu podle něj potvrzuje názor žalobců, kteří poukazovali na machinaci při sestavení kandidátky. „Současně soudní rozhodnutí vede ke zpochybnění legitimity zvolených poslanců za ČSSD v Olomouckém kraji Romana Váni, Pavla Holíka a Jiřího Zemánka. Pokud totiž soud potvrdil, že stranické orgány včetně ústředního výkonného výboru postupovaly při sestavení kandidátní listiny ČSSD v Olomouckém kraji nezákonně a v rozporu s vlastními stanovami, nejsou podle názoru žalobců tito poslanci legitimně zvoleni," tvrdí Němec.

Rozsudek zástupci Obvodního soudu pro Prahu 1 zatím komentovat nemohou. Jeho mluvčí Lenka Cihlářová pouze potvrdila, že byl vynesen v pondělí. „Dokud rozsudek není doručen stranám, nelze se k němu v tuto chvíli vyjadřovat," uvedla mluvčí. Případ ležel u soudu rok. Projednání žaloby brzdil spor o zaplacení soudních poplatků, o němž musel rozhodovat odvolací soud.

Lidé, kteří kandidátku ČSSD napadli, přišli o členství ve straně

Žalobci nyní vyčkají na doručení písemného vyhotovení rozsudku a poté zváží další právní kroky ve vztahu ke zvoleným poslancům za ČSSD. Stanovisko krajského vedení ČSSD ČTK zjišťuje.

U soudu žalobci napadli podobu krajské kandidátky ČSSD pro loňské předčasné volby do sněmovny, jejíž sestavení podle nich neodpovídalo demokratickým principům. Sestavil ji podle nich úzký okruh straníků. Vedení krajské organizace to však popřelo, podle něj byla kandidátka vytvořena podle všech regulí. Návrhy na předběžné opatření, kterými chtěli nespokojení členové zabránit podání kandidátky, soud v minulosti zamítl.

Lidé z Mohelnice, kteří kandidátku ČSSD napadli, přišli na konci loňského listopadu o členství ve straně, protože údajně poškodili sociální demokracii v očích voličů. O měsíc dříve mohelnickou organizaci se dvěma desítkami členů zrušil okresní výbor ČSSD. Odůvodnil to tím, že tamní členové poškodili ČSSD ve volbách.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: dkr, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Ježíšmarjá, který idiot vám toto řekl?“ Prezident Zeman se nebývale silně rozčílil při rozhovoru s novináři. Zde je důvod

7:35 „Ježíšmarjá, který idiot vám toto řekl?“ Prezident Zeman se nebývale silně rozčílil při rozhovoru s novináři. Zde je důvod

Prezident Miloš Zeman poskytl rozhovor MF Dnes. Znovu v něm zaútočil na Senát, rýpl si do vrchního s…