Soudy si stěžují, že nezvládnou prověřit neoprávněné exekuce. Zatopte pod kotly, prostě musíte, vzkázala jim z televize ministryně Benešová

29.07.2019 21:05

Hostem dnešního Interview, odvysílaného na kanálu ČT24 byla ministryně spravedlnosti Marie Benešová. Benešová se v pořadu vyjádřila k aktuálnímu tématu týkajícímu se neoprávněných exekucí. „Dneska opozice křičí, ale mohli se tomu taky věnovat,“ říká ministryně, proč se problém řeší až nyní. Nejvyššího státního zástupce prý nebude odvolávat a ani jiní současní žalobci se prý bát odvolání nemusejí. A pak též Benešová zopakovala, že si je jistá, že si u nás lze objednat trestní stíhání.

Soudy si stěžují, že nezvládnou prověřit neoprávněné exekuce. Zatopte pod kotly, prostě musíte, vzkázala jim z televize ministryně Benešová
Foto: Hans Štembera
Popisek: Marie Benešová, ministryně spravedlnosti

Anketa

Myslíte, že volební blok ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN vyhraje parlamentní volby?

4%
96%
hlasovalo: 11785 lidí

Hned zpočátku moderátor Daniel Takáč otevřel téma exekucí a tázal se ministryně, zdali se opravdu ověří 132 947 neoprávněných exekucí. Benešová hovořila o tom, že toto téma v dubnu již otevřel její předchůdce Jan Kněžínek. Prý také nevadí, že jsou některá rozhodnutí, jež se mají otevírat, i sedm let stará. „Jestli to je starší, to nehraje roli, důležité je, že to pořád má vliv na tuto problematiku,“ pronesla. V červnu pak její agenda odeslala dopis soudům s podněty, které případy mají prozkoumat.

Na zářijový termín, do kterého mají být ony exekuce projednány, řekla, že si na rozdíl od samotných soudů myslí, že to shrnutelné je. „Musejí to prostě prověřit, jinak to nejde, je to jejich povinnost, takže já bych tak nelkala nad tím,“ dodává s tím, že to nebude „tak dramatické“. Pokud to soudy do září nestihnou, tak se jim má prodloužit lhůta. Soudy by podle ní měly „zatopit pod kotly“.

„Dneska opozice křičí, ale mohli se tomu taky věnovat,“ pronesla Benešová k tomu, proč se exekuce řeší až nyní. Šest až osm let měli lidé zbytečně podléhat exekucím, jelikož se problematice nikdo nevěnoval. Dlužníci na jednotlivé případy nebudou muset upozorňovat, řešit se mají všechny označené za neoprávněné.

Co se týká dětských exekucí, tak těm se prý také nikdo nevěnoval a proto nepadají na rodiče, ale na samotné potomky.

Ohledně situace se státními zastupitelstvími Benešová promluvila, že změna bude až od roku 2022. Nynější vláda tedy již prý nebude odvolávat nejvyššího státního zástupce. Odvolání jiných státních zástupců se taktéž nechystá, muselo by dojít jen k něčemu zásadnímu. Benešová tedy prohlásila, že v tomto nebude činit žádných změn. Období, po které by státní zástupci byli ve funkci, má podle nového návrhu trvat deset let, prodloužení by se ale mohlo konat vzhledem k možnému přechodnému období.

„Proč by si měli státní zástupci vybírat svého šéfa, když já za to odpovídám,“ mluvila Benešová k další z novel změn státních zastupitelství.

Fotogalerie: - Vláda v Hrzánském paláci

Schůze vlády v Hrzánském paláci
Ministr spravedlnosti Jan Kněžínek
Klára Dostálová, ministryně pro místní rozvoj
Richard Brabec, místopředseda vlády a ministr živo...
Dan Ťok, ministr dopravy
Lubomír Metnar, ministr obrany

Benešová pak vyvrátila, že by se nyní dali státní zástupci úplně vyjmout z ústavy, tak jak by to chtěl nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.

Svůj nástup do funkce prý zpětně ministryně spravedlnosti „nijak neřeší“. Zamýšlela se však nad chováním demonstrantů, kteří nesli nápisy jako „Rudá Marie“. Zmínila se, že ji to mrzí zejména kvůli tomu, že dvakrát v minulosti odmítla vstoupit do strany a tito lidé se nesmířili s nynější politickou situací. „Demonstrovat mohou, ale já kvůli tomu nebudu odstupovat,“ podotýká. Podle ní se mají lidé soudit podle toho, co udělali, a ne podle toho, co by mohli udělat.

Takáč se vrátil i k podle Benešové „shodě náhod“, kdy na ministerstvo přišel návrh na obžalování premiéra Andreje Babiše a ve stejné době byl odvolán její předchůdce. „Já jsem vstoupila do hry, až když Kněžínek odstoupil,“ přidává k nevhodnému načasování odvolání Jana Kněžínka. O kauze Babiše prý sama nerozhoduje, ani nemůže. Nechtěla by ani nad touto kauzou předjímat, jak obvinění točící se ohledně Babiše dopadnou.“

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Benešová zopakovala, že vyhodnotila, že si u nás trestní stíhání lze objednat.

Ohledně protahování odvolání ministra kultury Staňka si myslí, že prezident Miloš Zeman chtěl „řešit pochybnosti“ týkající se kauz, na které odstoupivší ministr poukázal.

Celý záznam pořadu můžete zhlédnout ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: rak

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Brexit? To nejhorší nás teprve čeká. Petříček naznačil, o co se pokusí Česko

19:20 Brexit? To nejhorší nás teprve čeká. Petříček naznačil, o co se pokusí Česko

Britové dali ve čtvrtečních volbách jasně najevo, že už mají tahanic kolem brexitu plné zuby a už ko…