V rozhovoru se řešilo to, zda by se přeci jen neměl prezident republiky zúčastnit pohřbu kardinála Miloslava Vlka, přestože měli spolu spory.
„Není taková účast na pohřbu a případně nějaký uměřený projev třeba i s nenápadným konstatováním, že ne vždycky spolu souhlasili, projevem spíš velkorysosti, než pokrytectví?“ zeptal se Pavlíček. „Nevím. Zkuste si představit situaci, že máte souseda, se kterým vedete dlouhodobé spory. A ten soused umře. A vy pak půjdete brečet na jeho pohřeb?“ reagoval Plesl. Na to Pavlíček podotkl, že soused je něco jiného než prezident republiky. „Není,“ opáčil Plesl. „Je, bych řekl,“ oponoval moderátor veřejnoprávního rádia.
„Není, není, není. To je přece otázka nějakých vztahů. Já když nebudu mít s někým dobré vztahy, také nepůjdu na pohřeb tomu člověku, přestože ho budu znát. To prostě tak není. A myslím si, že prezident by byl pod daleko větším tlakem, mediálním tlakem, kdyby na ten pohřeb šel. Byly by na něj namířeny všechny kamery, všechny fotoaparáty. A sledoval by se jakýkoliv pohyb jeho očí nebo jakákoliv grimasa a bylo by tam, vidíte, vidíte, má radost z toho, že tady pan kardinál Vlk už není. Takže, já si myslím, že on vlastně dokonce předchází velikým mediálním problémům,“ uvedl Plesl.
Pavlíček ale upozornil na to, že například Václav Klaus také v mnohém nesouhlasil s Václavem Havlem, ale na jeho pohřbu pronesl pietní státnický projev. „Řekl byste tedy, že Václav Klaus v té chvíli byl pokrytec?“ zajímalo moderátora. „Řekl bych, že Václav Klaus mluvil na pohřbu svého předchůdce. Čili prezident České republiky mluvil o prezidentu České republiky. Ale tady to není úplně situace, že by kardinál římskokatolické církve v České republice měl přijít na pohřeb zesnulého kardinála,“ vysvětlil Plesl svůj pohled na celou věc.
„Takže si nemyslíte, že by se Miloš Zeman jako instituce, jako hlava státu měl v takovéhle chvíli jaksi povznést nad nějaké osobní animozity a skutečně tam jít?“ Zeptal se moderátor. „Já teda úplně jako si nemyslím, že bysme tady měli míchat stát a církev. A to je úplně jedno, jestli římskokatolickou, nebo jakoukoliv jinou,“ prohlásil Plesl. Pavlíček namítl, že to nemíchá, že mluví o Miloši Zemanovi jako osobě a Miloši Zemanovi jako instituci prezidenta a představitele státu.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam