Špatný den pro Borise Johnsona. Britská vláda přišla o většinu v Dolní sněmovně

03.09.2019 18:47

Britská vláda premiéra Borise Johnsona v úterý ztratila většinu v Dolní sněmovně poté, co Konzervativní stranu kvůli nesouhlasu s vládní politikou týkající se brexitu opustil poslanec Phillip Lee. Lee v prohlášení tvrdí, že se vláda snaží prosadit „zničující brexit“ a směr, kterým se vláda vydala, je směrem, který prý riskuje živobytí a životy lidí. Poslanec posílil řady opozičních proevropských Liberálních demokratů. Informovala o tom zpravodajská stanice BBC.

Špatný den pro Borise Johnsona. Britská vláda přišla o většinu v Dolní sněmovně
Foto: repro Youtube
Popisek: Britský premiér Boris Johnson
reklama

Anketa

Jakou roli sehrál ruský národ v dějinách Československa a České republiky?

hlasovalo: 20984 lidí
Během první schůze poslanců britské Dolní sněmovny po letní přestávce se nejprve svého mandátu ujala liberální demokratka Jane Doddsová, která v srpnu zvítězila v doplňovacích volbách v obvodu Brecon a Radnorshire. Právě těmito volbami se Johnsonova vládní většina ztenčila na jeden hlas.

Poté, co Doddsová složila poslaneckou přísahu a premiér Johnson začal k poslancům hovořit, přisedl na lavici k liberálům také poslanec Philip Lee, který záhy vydal prohlášení o odchodu z Konzervativní strany, jejímž byl členem od roku 1992 a od roku 2010 stranu zastupoval v Dolní sněmovně.

Odchodem Leeho přišla Johnsonova vláda o většinu v parlamentu před klíčovým rozhodnutím o dalším postupu na cestě k odchodu Británie z Evropské unie.

Fotogalerie: - Senát o brexitu

Jan Hamáček, 1. místopředseda vlády
Jiří Dienstbier
Milan Štěch
Schůze Senátu. Senátoři projednali mimo jiné zákon...
Schůze Senátu. Senátoři projednali mimo jiné zákon...
Schůze Senátu. Senátoři projednali mimo jiné zákon...

Lee své rozhodnutí rozebírá ve svém dopisu premiérovi. V něm Lee zmiňuje, že se nejednalo o jednoduché rozhodnutí. Píše, že do strany přišel před 27 lety a že pro něj byla čest pracovat jakožto ministr po dobu dvou let, kdy se snažil zlepšovat soudnictví v zemi. Zmiňuje však též, že se téma brexitu v Konzervativní straně pro něj nejvíce znechutilo se vzrůstem populismu a anglického nacionalismu.

Své rozhodnutí pak Lee ospravedlňuje tím, že každý musí dělat to, co si myslí, že je v nejlepším zájmu jeho země. V prohlášení rovněž uvedl, že se vláda „snaží o škodlivý brexit nepředvídatelným způsobem“.

Lee později svůj dopis adresovaný britskému premiérovi zveřejnil i na Twitteru:

Premiér Johnson během prvního jednání parlamentu také řekl, že rozhovory s evropskými zástupci významně pokročily. Pokud však opoziční poslanci prosadí zákon, který by vyloučil možnost tvrdého brexitu k 31. říjnu, podle Johnsona to „naprosto zničí všechny šance na vyjednání nové dohody“. Premiér dodal, že by v tomto případě musel v Bruselu žádat o další „nesmyslné odložení termínu brexitu“.

Předsedkyně Liberálních demokratů Jo Swinsonová v prohlášení následně uvedla, že Lee sdílí se členy její strany „odhodlání zabránit katastrofálnímu brexitu bez dohody a zastavit brexit úplně“.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: rak
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Třeba to bylo jinak. Prymula hodně nečekaně o boji s covidem-19

18:56 Třeba to bylo jinak. Prymula hodně nečekaně o boji s covidem-19

Vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví Roman Prymula se v rozhovoru pro Lidové noviny n…