Špatný den pro Borise Johnsona. Britská vláda přišla o většinu v Dolní sněmovně

03.09.2019 18:47

Britská vláda premiéra Borise Johnsona v úterý ztratila většinu v Dolní sněmovně poté, co Konzervativní stranu kvůli nesouhlasu s vládní politikou týkající se brexitu opustil poslanec Phillip Lee. Lee v prohlášení tvrdí, že se vláda snaží prosadit „zničující brexit“ a směr, kterým se vláda vydala, je směrem, který prý riskuje živobytí a životy lidí. Poslanec posílil řady opozičních proevropských Liberálních demokratů. Informovala o tom zpravodajská stanice BBC.

Špatný den pro Borise Johnsona. Britská vláda přišla o většinu v Dolní sněmovně
Foto: repro Youtube
Popisek: Britský premiér Boris Johnson

Anketa

Jakou roli sehrál ruský národ v dějinách Československa a České republiky?

hlasovalo: 22532 lidí
Během první schůze poslanců britské Dolní sněmovny po letní přestávce se nejprve svého mandátu ujala liberální demokratka Jane Doddsová, která v srpnu zvítězila v doplňovacích volbách v obvodu Brecon a Radnorshire. Právě těmito volbami se Johnsonova vládní většina ztenčila na jeden hlas.

Poté, co Doddsová složila poslaneckou přísahu a premiér Johnson začal k poslancům hovořit, přisedl na lavici k liberálům také poslanec Philip Lee, který záhy vydal prohlášení o odchodu z Konzervativní strany, jejímž byl členem od roku 1992 a od roku 2010 stranu zastupoval v Dolní sněmovně.

Odchodem Leeho přišla Johnsonova vláda o většinu v parlamentu před klíčovým rozhodnutím o dalším postupu na cestě k odchodu Británie z Evropské unie.

Lee své rozhodnutí rozebírá ve svém dopisu premiérovi. V něm Lee zmiňuje, že se nejednalo o jednoduché rozhodnutí. Píše, že do strany přišel před 27 lety a že pro něj byla čest pracovat jakožto ministr po dobu dvou let, kdy se snažil zlepšovat soudnictví v zemi. Zmiňuje však též, že se téma brexitu v Konzervativní straně pro něj nejvíce znechutilo se vzrůstem populismu a anglického nacionalismu.

Své rozhodnutí pak Lee ospravedlňuje tím, že každý musí dělat to, co si myslí, že je v nejlepším zájmu jeho země. V prohlášení rovněž uvedl, že se vláda „snaží o škodlivý brexit nepředvídatelným způsobem“.

Lee později svůj dopis adresovaný britskému premiérovi zveřejnil i na Twitteru:

Premiér Johnson během prvního jednání parlamentu také řekl, že rozhovory s evropskými zástupci významně pokročily. Pokud však opoziční poslanci prosadí zákon, který by vyloučil možnost tvrdého brexitu k 31. říjnu, podle Johnsona to „naprosto zničí všechny šance na vyjednání nové dohody“. Premiér dodal, že by v tomto případě musel v Bruselu žádat o další „nesmyslné odložení termínu brexitu“.

Předsedkyně Liberálních demokratů Jo Swinsonová v prohlášení následně uvedla, že Lee sdílí se členy její strany „odhodlání zabránit katastrofálnímu brexitu bez dohody a zastavit brexit úplně“.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rak

Andrej Babiš byl položen dotaz

dobrý den, sdělte prosím, jak to bylo:

viz: https://aeronet.cz/news/sok-pred-vanoci-vsechno-je-jinak-podle-dokumentu-hlasovala-pro-globalni-kompakt-cela-ceska-vlada-nikdo-se-nezdrzel-hlasovani-a-nikdo-nebyl-proti-ministr-zahranici-tomas-petricek-rekl/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

16:50 Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

V Bruselu se začátkem týdne konala Konference o národním konzervatismu (NatCon), tu se bruselské úřa…