"Určité síly využívají uprchlíky jako nástroj ke změně Evropy, k vytvoření nového evropského člověka. Tato nová Evropa bude plány evropských konstruktivistů pak plnit lépe než fragmentované evropské národy, které nejeví moc chuti se mísit a spojovat. Spouští se obrovský sociální experiment. Migranti sem nepřicházejí proto, stát se Čechy, Němci, Švédy, ale aby dále žili jako Somálci, Afghánci, Syřané, nicméně o něco lépe. Oni budou největšími oběťmi tohoto experimentu," prohlásil také Jiří Weigl, jenž vystudoval arabistiku a orientalistiku. Stalo se na konferenci "Imigrace. Co v jejím důsledku můžeme ztratit a co získat?", kterou pořádala Strana svobodných občanů v sále Plzeňské restaurace Obecního domu v Praze.
Potřeba podpory Izraele
"Neexistuje univerzální právo člověka na migraci. Je třeba souhlasu obou stran. Toho, kdo zve a toho, kdo přichází jako host. Každý dům má svá pravidla. Nezavírá se vchod, ale když tam budou chodit vandalové nebo bezdomovci, tak se nájemníci dohodnou dveře zavírat. My máme právo někoho pustit do naší země, ale není to povinost. Může to být obohacující, ale i ne. Cizinec má práci, firma má zaměstnance, spotřebitel se dostane levněji k výrobkům. Nicméně zkušenost z mnoha zemí západní Evropy není vždy hrou s pozitivním součtem. Mnoho migrantů práci nesežene, nezžije se s prostředím, dá se na cestu kriminiality či se přikloní k extremismu," sdělil předseda Svobodných Petr Mach na úvod s tím, že ideologie multikulturní společnosti je nefunkční.
Podle něj bychom měli přemýšlet, jak se postavit přívalu lidí. "Zlo v Sýrii je teroristická organizace, která si dala do svého názvu náboženství, tedy Islámský stát. Kurdská domobrana v Iráku s ním bojuje. Je sympatické, že jsme jim poslali 1000 samopalů. Podpořit by se měl i Izrael. Proto se mi nelíbí jak EU rozeštvává vztahy s Izraelem ohledně nálepkování výrobků z židovských osad na palestinském území. I tak tam jsou Arabové, co vyznávají umírněný islám. Trápí je konflikt o území. Žijí mírumilovně. Izrael považuji za spojence, pomáhá Kurdům a syrským Drúzúm," dodal s tím, že pro Svobodné je ohledně migrace inspirativní Austrálie. EU by se měla dohodnout s Tureckem na tom, že by financovala uprchlická zařízení na jeho území. Tam by byli vybíráni lidé pro azyl.
Omezování migrace, omezování svobody
Chandran Kukathas, vedoucí katedry politických teorií na London School of Economics a autor knihy "Liberální souostroví: teorie rozmanitosti a svobody" naopak zastává liberální politiku otevřených hranic. Podle něj nejsou žádné hranice zcela uzavřené. "Anglická vláda se snaží kontrolovat imigraci. Kontrola je drahou cenou za omezování svobody, ale ne pro imigranty, víc pro občany té které země. Právo je totiž přizpůsobeno kontrole emigrantů. Omezování migrace je tudíž omezováním svobody. Emigrace může mít pozitivní vývoj," sdělil.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Rychetský