Spravedlnost je ideálem, ke kterému se snažíme přiblížit, říká ministryně

05.03.2014 14:00

Ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO) odpovídala na dotazy čtenářů serveru ParlamentníListy.cz. Vysvětlovala, jak je to se spravedlností, amnestií a úctou k právu a pořádku.

Spravedlnost je ideálem, ke kterému se snažíme přiblížit, říká ministryně
Foto: ANO
Popisek: Ministryně spravedlnosti Helena Válková

Spravedlnost je slepá, poznamenává čtenář vystupující pod přezdívkou Jerome a ptá se paní ministryně, proč se tedy její ministerstvo jmenuje právě po spravedlnosti. Není to zvláštní? A Válková mu dává v podstatě za pravdu. Připomíná, že v angličtině i němčině se setkáváme spíše s termínem ministerstvo pro justici. Pojem ministerstvo spravedlnosti se v českém prostředí objevil v roce 1848, ale opět vzešel z volného překladu „Ministerium für Justiz“. Podle ministryně to ale nic nemění na tom, že úkolem soudů je nalézat spravedlnost.

„Ačkoli se stále domnívám, že jedním z cílů soudů (těch českých nevyjímaje) je nalézání spravedlnosti, chápu, že samotná spravedlnost je ideální cíl, k němuž se soudy někdy více, jindy méně, mohou svým rozhodováním přiblížit, nikdy však tohoto cíle ale nemohou plně dosáhnout,“ poznamenává Válková.

Amnestie a poděkování

Spravedlnost souvisí i s dalším dotazem, na který paní ministryně odpovídala - a to na dotaz čtenáře „Hrbáče“. Reagovala na otázku, zda jí přijde spravedlivé, když je na jedné straně odsouzen řidič za malování tykadel a na druhé straně se do vězení nemusí vracet podnikatel, který se dokonce nějaký čas skrýval v zahraničí.

„Patrně narážíte na důsledky rozhodnutí prezidenta republiky č. 1/2013, o amnestii, ze dne 1. ledna 2013, které zastavilo trestní stíhání řady obviněných osob z toho důvodu, že jejich trestní řízení trvalo déle než 8 let. V prvé řadě se skutečně zdálo, že půjde i o pachatele, kteří se po alespoň část této lhůty skrývali v zahraničí. V této souvislosti je ale nutno poukázat na judikaturu Nejvyššího soudu ČR, který v těchto věcech zaujal celkem jednoznačné stanovisko, že do osmileté lhůty se nezapočítává čas, po který se obvinění skrývali v zahraničí,“ reagovala šéfka resortu.

Kompletní odpovědi na dotazy si můžete přečíst ZDE.

Nakonec také děkovala za důvěru čtenáři Vladimíru Dědkovi, který se domnívá, že jako ministryni jí nejsou právo a spravedlnost lhostejné, pročež jí složil poklonu.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Ing. Libor Turek, Ph.D. byl položen dotaz

Srovnání

Dobrý den, pane poslanče, nejsem si jistý, zda se od vás dočkám upřímné odpovědi, ale prosím o ni. Fiala tvrdí, jak jsme super, že hrajeme první ligu, a že se srovnáváme s těmi nejlepšími. Má podle vás pravdu nebo, což si myslím já, z nás dělá premiér blázny? V čem přesně se můžeme srovnávat s těmi ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Slovákům a dezolé vstup zakázán.“ Skandál Černochové a Nadě graduje. Trestní oznámení

17:53 „Slovákům a dezolé vstup zakázán.“ Skandál Černochové a Nadě graduje. Trestní oznámení

„Není to totiž nic jiného, než byla diskriminace v Třetí říši na základě příslušnosti k národu. Např…