Sprosťák Votápek? Posila Pirátů prý vulgárně nadává kvůli vlastním straníkům

15.05.2025 14:21 | Monitoring

Mezi Piráty běží petice, aby krajským lídrem v Karlovarském kraji nebyl známý televizní expert na Putina Vladimír Votápek. Mnohým vadí, že jde o někdejšího člena KSČ a učitele marxismu-leninismu. Votápek, který byl právě dnes s předsedou Hřibem na Hradě u prezidenta Pavla, na kritiku odpověděl způsobem, který mnohé překvapil.

Sprosťák Votápek? Posila Pirátů prý vulgárně nadává kvůli vlastním straníkům
Foto: Interview ČT24
Popisek: Vladimír Votápek

Piráti už několik týdnů vedou zásadní vnitrostranickou debatu, jejímž předmětem je uvažovaný lídr volební kandidátky v Karlových Varech Vladimír Votápek. Řada straníků není ochotna akceptovat tuto akvizici nového Hřibova vedení a v rámci stranických orgánů i diskusních fór čelí známá televizní tvář velmi ostré kritice.

Bez ohledu na programové zakotvení je pro mnohé neakceptovatelná profesní minulost ve strukturách předlistopadového režimu, vyjadřovaná obvykle spojením „starej bolševik“. A někdejší člen KSČ, učitel marxismu-leninismu a student sovětské vysoké školy je pro mnohé naprostým ztělesněním tohoto světa.

Někdejší diplomat s orientací na bývalý SSSR patří k nejviditelnějším kritikům Putinova Ruska, což jej přes ministra zahraničí Jana Lipavského sblížilo s Piráty. Lipavský stranu sice opustil a momentálně se chystá kandidovat za SPOLU, ale oblíbený expert České televize na Rusko se zdá pirátskému vedení být vhodnou náhradou, tím spíše, že na rozdíl od ministra zahraničí má dokončené vysokoškolské vzdělání magisterského rozsahu a zkušenosti z reálné diplomacie.

Proto jej vedení strany, které od počátku roku vede náměstek pražského primátora Zdeněk Hřib, představilo coby lídra kandidátky v Karlovarském kraji a stranického experta na zahraniční politiku. Stranu již několikrát reprezentoval v televizních debatách a viditelností zastiňuje prakticky všechny Piráty s výjimkou čtveřice poslanců a europoslankyně Gregorové.

Přesto proti něm ve straně sílí odpor. Ten po zuřivých debatách na Pirátském fóru vyvrcholil petiční „výzvou k přehodnocení nominace pana Vladimíra Votápka jako lídra kandidátky v Karlovarském kraji“.

„Pan Votápek je veřejně známý svou předchozí aktivní příslušností ke Komunistické straně Československa – dle veřejně dostupných zdrojů absolvoval prestižní moskevskou univerzitu, vyučoval marxismus-leninismus na vysoké škole a byl členem KSČ kontinuálně od roku 1978 do roku 1992 – což je v rozporu s hodnotami, které Pirátská strana dlouhodobě zastává – tedy transparentnost, otevřenost, ochrana lidských práv či odpor vůči totalitním ideologiím a režimům,“ píše se v petici.

Minulost inženýra Votápka je podle nich v rozporu nejen s pirátskou politikou, ale i s hodnotami moderní demokratické politiky. Učit marxismus-leninismus, ideologii odpovědnou za ničení občanských práv, podle nich nebylo pouhým zaměstnáním, ale vědomým šířením propagandy, která dodnes negativně poznamenává českou občanskou společnost.

„Skutečnost, že takto exponovaný člověk dnes reprezentuje Pirátskou stranu působí jako hluboce rozporuplná,“ obávají se Piráti. Spojení strany profilované jako „moderní, proevropská a prodemokratická“ s někdejším studentem moskevského MGU podkopává důvěru veřejnosti v Piráty.

Podepsaní proto žádají, aby vedení strany přehodnotilo Votápkovu nominaci a zajistilo, že strana bude reprezentovat hodnoty svobody a demokracie. Jejich neformálním mluvčím se stal zastupitel z Prahy 2 Tomáš Čada.

Sám Votápek reagoval na petici v rozhovoru pro Ekonomický deník, a to způsobem, který mnohé překvapil. Na žádost o vyjádření totiž reagoval: „K petici, která má 21 podpisů? Děláte si ze mě p*del? Ne, no dobře, tak jak myslíte: Takže ještě jednou, chlapci na to mají právo.“

Pak se jal vysvětlovat, že členství v KSČ lituje, ale z politiky jej rozhodně nediskvalifikuje. „Protože jsem toho udělal pro demokracii a pro omezení vlivu východu mnohem víc, než kdokoliv z nich,“ vysvětlil někdejší konzul v Petrohradu, který po vynuceném odchodu z ministerstva zahraničí v postsovětském regionu působil obchodně.

Svůj odchod z ministerstva zahraničí v důsledku ztráty bezpečnostní prověrky vysvětluje tak, že se snažil „zabránit tzv. ‚prodeji‘ ruského dluhu, což byl tunel, který ČR připravil o cca 70 miliard Kč“. „Už více než 20 let systematicky komentuji evropskou a českou východní politiku. Snažím se odbornou i laickou veřejnost informovat o vývoji v tomto regionu, pokouším se vyvracet mýty a fake news a varovat před riziky, vycházejícími především z rostoucí agresivity Putinova režimu,“ představuje se na pirátském webu.

Ekonomickému deníku pak řekl, že od roku 1991 brání hodnoty liberální demokracie. A novináři Janu Hrbáčkovi, který jej oslovil, po dotazu vzkázal: „Já si vás teda teď momentálně zařazuji do rubriky lidí, kteří účelově manipulují prostorem. Máte šanci se z té rubriky dostat, když si spolu nějak rozumně popovídáme.“

Podle některých Pirátů je toto vyjadřování jen dalším důkazem, že Vladimír Votápek není důstojným reprezentantem moderních demokratických hodnot.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo

Ruku na srdce

Jak dlouho jste hejtmankou? Myslím, že už jí jste snad potřetí. A co se v kraji změnilo k lepšímu? Proč jsme stále na chvostu žebříčku kvality života. Přeci jen ANO mělo velký vliv - byly jste ve vládě, vy ministryní, ale přijde mi, že ať vládně kdokoliv výsledek je stále stejný a nic dobrého z toho...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 32 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Votápek je přesný etalon exponenta politiky liberální demokracie, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusemravní bahno , 15.05.2025 15:07:39
On a Pávek. Nejdřív kovaný komouš, po hadráku kovaný liberální demokrat a VŽDYCKY za všech režimů neurvalec, sprosťák a drzoun. Těmito hnoji je liberální demokracie doslova prorostlá, není divu, že je pro lidi konzervativního smýšlení (bez rozdílu pravice - levice) naprosto nedůvěryhodná. Už aby byli z veřejného prostoru pryč, jsou smradem politiky a odpadem skutečné demokracie bez přívlastků. Strašná doba, zlatý socialismus osmdesátých let, kdy pro tyto mrvy byla jen práce ve stranickém aparátu (Bilak, Fojtík) a do Štrougalovy vlády směly jen osobnosti odborně schopné. Dnes je vše naruby.

|  14 |  0

Další články z rubriky

Velký plán pro levné bydlení a potraviny. Konečná zamete se spekulanty

17:22 Velký plán pro levné bydlení a potraviny. Konečná zamete se spekulanty

Jak zlepšit situaci ohledně bydlení v ČR a proč máme drahé potraviny? I o tom mluví v rozhovoru euro…