Přímou volbu prezidenta vnímáte jako precedens pro vytvoření systému pro přímou volbu starostů a hejtmanů, i když jste upozorňoval na nutnost změny volebního systému a následně velkou změnu pravomocí, odpovědnosti a rozhodovacích nástrojů těchto funkcí. Můžete být konkrétnější? A podporujete tak nyní návrh TOP 09 nejen na přímou volbu starostů, ale i na změnu pravomocí prezidenta?
Přímo zvolený starosta či hejtman má samozřejmě mnohem silnější mandát od voličů. Přesto, pokud nebudou vytvořeny podmínky pro splnění tohoto mandátu, mohou být takto zvolení starostové pouhou loutkou. Podle mého názoru je třeba vyjasnit mnoho věcí. Jak bude sestaven nejzákladnější dokument obce – rozpočet, jak bude schvalován, kým? Jaké budou rozhodovací pravomoci starosty? Do jakého finančního limitu takto zvolený starosta bude moci rozhodovat? Jaká bude jeho trestněprávní odpovědnost? Nejde pouze o zvolení, ale i o možnost odvolání. Jaké budou kompetence zastupitelstva obce? Může nastat situace, že přímo zvolený starosta navrhne rozpočet obce, ve kterém budou zohledněny jeho priority, které sdělil občanům ve volební kampani, následně zastupitelstvo obce tento rozpočet neschválí a opět nastává patová situace. Jak bude řešen například tento problém? Na změnu volebního systému a tím celé politické struktury nejsme připraveni a není vhodná doba pro jeho změnu.
Současná kauza, jež způsobila pád vlády, ovlivnila nejen preference ODS, které byly již delší dobu pro stranu nepříznivé, nýbrž i TOP 09, které se naopak podle posledních průzkumů dařilo, a dokonce předstihla v preferencích ODS. Nedomníváte se tak, že současný postoj k vládní krizi straně škodí? Nebyly by tak i pro TOP 09 nyní lepší předčasné volby, byť preferuje vládu v čele s Miroslavou Němcovou?
Ústředním heslem politiky TOP 09 je dodržování elementárních pravidel morálky a etiky a naprostou samozřejmostí je dodržování práva. Standardním řešením politické krize by, podle mého názoru, bylo jmenování premiéra, který disponuje většinou v Parlamentu. Proto, jestliže Miroslava Němcová deklarovala tuto většinu, měla dostat možnost sestavit vládu této republiky. Sněmovna prošla standardními volbami, které určily směřování politiky na čtyři roky a podle toho se musíme řídit a chovat, ať se mi to líbí či nelíbí. Považuji za politicky neetické jmenovat někoho, kdo prostě nemá podporu v Parlamentu. Vyhnuli bychom se tak trapným excesům, které jsou spojeny se jmenováním Rusnoka či Fischera.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
autor: Kateřina Synková
Záhada daru
Zabývá se někdo otázkou, proč, když někdo chce darovat peníze státu, tak jde zrovna za ministrem spravedlnosti a ne třeba za ministrem financí nebo premiérem? A jak je možné, že se dary neprověřují a neschvaluje je minimálně celá vláda? Mně to celé zavání korupcí. Jak to vidíte vy? A ještě k tomu pů...
Další články z rubriky
13:23 Další proukrajinské účty pro Fialu. Na stole rumunský scénář?
Podivných proukrajinských účtů, které podporují vládní politiky, je více. Jeden se například zaměřuj…
- 14:00 Kuchaře z Prostřeno v exekuci udělal jednatelem. A létaly miliony
- 10:53 449 Kč za knihu myšlenek Petra Fialy. Premiérův „spolek pro moderní politiku“
- 4:46 Ceny tak nízké, že se Čech v Itálii začal modlit přímo v supermarketu
- 9:00 „Ještě větší nic.“ Trumpovo velké prohlášení o Rusku je pro smích
- 13:13 Pospíšilovi to ujelo. „Vyzradil tajnou taktiku SPOLU“