Stát by mohl hradit veškeré náklady na ochranu užitkových zvířat

10.05.2019 22:33

Stát by mohl chovatelům hradit veškeré náklady na zabezpečení hospodářských zvířat proti vlkům, medvědům, rysům a jestřábům. Česku to schválila Evropská komise, potvrdit to ještě musí monitorovací výbor Operačního programu Životního prostředí (OPŽP). V tiskové zprávě o tom dnes informovala Asociace ochrany přírody a krajiny České republiky (AOPK ČR).

Stát by mohl hradit veškeré náklady na ochranu užitkových zvířat
Foto: AOPK ČR
Popisek: vlk

„Doufám, že stoprocentní podpora bude pro chovatele motivací, aby si svá stáda aktivně zabezpečovali. Zkušenosti z Německa, kde mají s návratem vlků delší zkušenosti, ukazují, že v krajině je možné hospodařit a zároveň tu mohou žít i divoké šelmy,“ řekl ředitel AOPK ČR František Pelc. Podle něj nejlépe zvířata ochrání ohradník a pastevecký pes. „Výsledky studií ukazují, že správně nainstalovaný ohradník pomůže zabránit zhruba 85 procentům vlčích útoků,“ doplnil.

AOPK ČR připravila pro ministerstva životního prostředí a zemědělství plán, jak omezit střety mezi vlky a lidmi. Ministerstva o něm jednají. Součástí plánu je návrh na kompenzaci za náklady na povinný veterinární posudek, kafilérii a škodu za zaběhnuté kusy po útoku vlků. Plán byl připraven na základě výzvy evropských komisařů pro životní prostředí a zemědělství. V dopise členským státům podle AOPK ČR zdůraznili, že ochrana vlků je společným evropským zájmem a lov vlků není řešením.

Ve výzvě OPŽP pro prevenci škod způsobených zvláště chráněnými druhy zvířat, jako jsou právě vlk, medvěd, rys a jestřáb, mohou nyní zemědělci žádat o podporu až 80 procent nákladů do 6. ledna 2020. Celkem 40 milionů korun je připraveno na budování elektrických ohradníků, zdvojení pevné ohrady, zřízení fotopastí a pořízení štěněte pasteveckého psa. V případě jestřábů je peníze možné použít na síť na ochranu drůbeže. Pokud OPŽP v červnu změnu podpory schválí, bude tato výzva podle mluvčí AOPK ČR Karolíny Šůlové rozšířena na slíbených sto procent.

Vlci podle AOPK ČR migrují hlavně do Beskyd a Bílých Karpat. Vyskytují se ale i na Kokořínsku a na Broumovském výběžku. Přicházejí také do severních a severozápadních Čech a do Krušných hor. Nejvíce nahlášených hospodářských zvířat, hlavně ovcí, zatím vlci usmrtili v Královéhradeckém, Ústeckém a Plzeňském kraji.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Doba ledová v Evropě, moře stoupne o 65 metrů, děsil ekolog děti na demonstraci za klima

17:38 Doba ledová v Evropě, moře stoupne o 65 metrů, děsil ekolog děti na demonstraci za klima

REPORTÁŽ „Stejně jako před pár lety dokázali nějací grázlové zneužít využívání solární energie, kdy …