Tady je máte: Zrada v ODS? Tito poslanci odstřelili Klause

17.04.2019 15:51

Poslanecká sněmovna ve středu odpoledne hlasovala o tom, že poslanec Václav Klaus, který se po vyloučení z ODS odmítl vzdát funkce předsedy školského výboru, bude z tohoto výboru zcela odstraněn. Pro se vyslovilo 94 poslanců, jeden z nich, Pavel Bělobrádek, to dokonce považoval za nutné ohlásit do sněmovních mikrofonů. A velmi zajímavé je i to, jak hlasovali někteří poslanci ODS, u nichž se spekulovalo, že jsou Klausovými spojenci.

Tady je máte: Zrada v ODS? Tito poslanci odstřelili Klause
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zasedání sněmovny. Na programu byla mimo jiné změna zasedacího pořádku i slib náhradníků za poslance Ťoka a Chovance

Klaus protestoval, že jeho odstranění nemá logiku, protože jako celoživotní učitel nemá v jiném sněmovním výboru smysluplné uplatnění. „Má to asi stejnou logiku, jako když pan Bartoš, který v životě neopustil město, byl jmenován do výboru pro zemědělství,“ pobavil poslance.

Facka odbornosti bude podle něj navíc korunována tím, že jako jeho nástupce za ODS bude do výboru zvolen poslanec Karel Krejza. „Pan poslanec Krejza, který se jako celoživotní obchodník s akciemi, se teď má stát expertem na školství,“ kroutil hlavou Klaus.

Václav Klaus také v rozpravě nazval ty, kteří budou hlasovat pro jeho sesazení, jako „inkluzivní koalice“. Důvodem je to, že hlavní protagonisty jeho odstraňování spojuje kromě odporu k jeho pojetí školství také to, že mají kladný vztah k inkludovanému školství.

Anketa

Věříte v úspěch nové pravicové strany Václava Klause?

81%
19%
hlasovalo: 16148 lidí

Kateřina Valachová, která neúspěšně prosazovala Klausovo sesazení ve školském výboru, byla ministryní, která inkluzi prosadila. Dveře k tomuto kroku však podle Klause otevřel už její předchůdce v Nečasově vládě, kterým nebyl nikdo jiný než Petr Fiala, současný předseda ODS, který nejprve prosadil Klausovo vyloučení ze strany, a pak se opakovaně snažil jej dostat z čela školského výboru.

Celé sněmovní vystoupení Václava Klause:

Návrh byl přijat většinou 93 hlasů z přihlášených 150. Proti bylo pouhých 14.

V ODS o úplném vyloučení bývalého kolegy ze školského výboru hlasovali jako jeden muž všichni poslanci- s výjimkou dvou dam. Jana Černochová se hlasování zdržela a Zuzana Majerová Zahradníková, Klausova kolegyně ze školského výboru, již dopředu řekla, že se na tomto politikaření podílet odmítá a Klausovo vyloučení nepodpoří.

„Obracela se na mě řada odborných organizací, ředitelů škol i učitelů s tím, že nyní je ve vedení výboru největší odborník a jakákoliv změna bude ve škodě,“ vysvětlila. A poté dodala: „ Pokud mám volit mezi loajalitou ke klubu a k lidem, volím lidi. Ti mi dali mandát tady být“.

Pro Klausovo odvolání hlasovali jednotně Piráti (s výjimkou absentující trojice Michálek, Peksa, Richterová), stejně jako TOP 09.

V hnutí ANO hlasovalo pro Klausovo vykopnutí z výboru 17 poslanců, proti 6. Zbylí se buď zdrželi hlasování nebo nepřihlásili k hlasování. Šest poslanců, včetně premiéra Andreje Babiše, bylo omluveno.

V ČSSD si hlasovat proti nikdo netroufl, jen Jaroslav Foldyna a Jiří Běhounek se zdrželi hlasování a ministr kultury Antonín Staněk nebyl hlasování přítomen.

Jako devadesátý čtvrtý se nakonec k hlasování pro Klausovo odvolání přihlásil bývalý předseda lidovců Pavel. Bělobrádek. Ten měl na sjetině z hlasování uvedeno, že se zdržel, ale pak se přihlásil o slovo, a podle klasické sněmovní formulky „pro stenozáznam“ sdělil, že jeho vůlí bylo hlasovat pro Klausovo odvolání. Bělobrádkovým verbálním hlasováním se tak zkompletoval jednotný postoj i u lidovců, protože všichni jeho kolegové hlasovali pro návrh.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jav

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Sekta nedotknutelných z Kavčích hor. Otřesné svědectví, co se dělo ve Sněmovně kolem schvalování zpráv

20:17 Sekta nedotknutelných z Kavčích hor. Otřesné svědectví, co se dělo ve Sněmovně kolem schvalování zpráv

Česká televize a její rada se chová jako sekta nedotknutelných, která odmítá poslancům odpovědět na …