Tady, tady a tady... Nora Fridrichová udělala ze Zemana hlupáka. Jde o Babiše

23.09.2019 9:24

Prezident Miloš Zeman minulý týden prozradil, že pokud nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman obnoví trestní stíhání předsedy vlády Andreje Babiše (ANO), on jako prezident zasáhne a stíhání zarazí. Využije k tomu tzv. abolice, pravomoci, která je mu dána Ústavou. A Nora Fridrichová se v pořadu 168 hodin do prezidenta pustila. Připomněla mu, co říkal před lety.

Tady, tady a tady... Nora Fridrichová udělala ze Zemana hlupáka. Jde o Babiše
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman a předseda vlády Andrej Babiš
reklama

V Ústavě ČR článek 63 pod písmenem j) říká, že prezident má právo zastavit probíhající trestní řízení. Jde o tzv. abolici. Zeman minulý týden v rozhovoru pro TV Barrandov konstatoval, že Babiše považuje za dobrého premiéra a když už jednou státní zástupce Jaroslav Šaroch řekl, že v případě Farmy Čapí hnízdo nedošlo k trestnému činu, prezident nevidí nemenší důvod k tomu, aby si premiér musel procházet martyriem trestního řízení znovu.

Anketa

Zeman oznámil, že 17. listopad oslaví doma, žádných akcí se nezúčastní. Vadí vám to?

4%
96%
hlasovalo: 13094 lidí

Přitom ještě v lednu v debatě se svým prezidentským protikandidátem Jiřím Drahošem tvrdil, že v případě Andreje Babiše k institutu abolice nesáhne.

Uvažujete u premiéra Babiše o tom, že byste udělil abolici, tedy že byste zastavil trestní stíhání?“ zeptala se moderátorka Světlana Witowská Miloše Zemana v jeho prezidentském duelu s Jiřím Drahošem 25. ledna 2018. 

Současný prezident odpověděl jasně: „Ne, v žádném případě ne, protože on sám se musí očistit.“

Witowská položila další dotaz: „Můžeme se spolehnout na to, že v případě abolice nezměníte názor tak, jak jste ho změnil třeba na presumpci viny u politiků?“

Fotogalerie: - Babiš nejen o Čapím hnízdě

Mimořádná schůze sněmovny. Ministr financí Andrej ...
Protestní "Čáp" před budovou poslanecké sněmovny
Před zasedáním je třeba uklidit...
Mimořádná schůze sněmovny. Ministr financí Andrej ...
Mimořádná schůze sněmovny. Ministr financí Andrej ...
Kolegové z jeviště

Prezident řekl, že se nehodlá zesměšnit. „Nezměním tento názor, protože bych se tím naprosto zesměšnil,“ zaznělo z úst Miloše Zemana.

Nora Fridrichová se však vrátila do ještě hlubší minulosti a připomněla Zemanova slova z března 2012. „Máme-li zde nezávislé soudy, mám-li možnost odvolání proti výroku soudu první instance, máme-li i možnost obnovy řízení ve zdůvodněných případech, tak je zbytečné, aby si prezident hrál na jakéhosi feudálního soudce,“ hlásal Zeman ještě 21. března 2012, když se ucházel o post přímo volené hlavy státu poprvé.

Už jako prezident 14. ledna 2014 tvrdil, že je zásadní odpůrce abolice. „Jsem zásadní odpůrce abolice, protože si myslím, že když má někdo čisté svědomí, tak se mu nemá bránit v tom, aby soud v jeho případě rozhodl,“ uvedl doslova prezident.

A jak sám Zeman vysvětluje svou názorovou otočku? Tvrdí, že vlastně názor nezměnil. Změnilo se však to, že státní zástupce Jaroslav Šaroch vydal pravomocné rozhodnutí, podle kterého se v případě Farmy Čapí hnízdo trestný čin nestal a M. Zeman je jeho názor připraven respektovat. Znamená to však také, že by odmítl respektovat názor nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, pokud by se lišil od názoru Šarochova.

Sluší se dodat, že článek 63 vyjmenovává ty pravomoci prezidenta, které se neobejdou bez spolupodpisu předsedy vlády. Pokud by to tedy Miloš Zeman s abolicí myslel vážně, záleželo by na předsedovi vlády Andreji Babišovi, zda podpis přidá a zastaví tak své vlastní trestní stíhání.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Někdejší ústavní soudce Stanislav Balík k tomu poznamenal, že v minulosti bychom jen těžko hledali podobný akt, k němuž e chystá prezident Zeman. Ani v Latinské Americe v 19. století, kde by se to prý ještě snad dalo čekat, podobný příklad nenašel.

Našel ho však na Slovensku, kde Vladimír Mečiar ještě jako premiér vyhlásil amnestii v případě únosu syna prezidenta Michala Kováče.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pohled na přelidněnou náplavku rozzuřil zaměstnance ČT. Sám měl covid. A nakupující nešetřil

18:51 Pohled na přelidněnou náplavku rozzuřil zaměstnance ČT. Sám měl covid. A nakupující nešetřil

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) doporučil, aby se teď vzhledem k epidemiologické situaci nekon…