Tak pozor: Řvaní a hvízdání na Babiše není konec, věc pokračuje. Každý, kdo šel k volbám, musí vidět. Jen u nás

21.08.2018 20:02

ANKETA Pietní akt k uctění obětí srpna 1968 při invazi armád Varšavské smlouvy do Československa narušilo několik stovek demonstrantů souvislým pískotem a křičením antibabišovských hesel v době projevu premiéra Andreje Babiše i šéfa Sněmovny Radka Vondráčka. ParlamentníListy.cz se zeptaly politiků různých stran, zda podobné projevy považují za legitimní protest a co o průběhu akce soudí. Sám Babiš reagoval v závěru svého projevu, když demonstrantům řekl: „Děkuji našim fanouškům, že nám zvedají preference.“

Tak pozor: Řvaní a hvízdání na Babiše není konec, věc pokračuje. Každý, kdo šel k volbám, musí vidět. Jen u nás
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pietní akt k 50. výročí okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy u budovy Českého rozhlasu doprovázely protesty proti vládě premiéra Andreje Babiše

„Srpen 1968 je pro mnoho lidi doposud citlivou záležitostí. V demokratické zemi mají lidé právo vyjádřit svůj názor. Premiér Babiš sestavil vládu díky komunistům, a tak se nemůže divit, že lidé projevují při příležitosti srpna 1968 svůj občanský postoj a své obavy,“ zareagoval na anketní otázku předseda Občanské demokratické strany Petr Fiala.



Anketa

Vadilo vám, že dav pískal na Andreje Babiše při pietním aktu před sídlem Českého rozhlasu?

hlasovalo: 22409 lidí

„Projevy občanů jsou legitimní ve chvíli, kdy pan premiér vládne s komunisty – kteří zpochybňují, co se stalo 21. srpna v roce 1968 – tak si myslím, že není úplně vkusné, když pak chodí připomínat si oběti sovětské invaze. Rozumím tomu, že občané na to reagují i třeba pískotem,“ řekl ParlamentnímListům.cz předseda TOP 09 Jiří Pospíšil.

„Dnes se na pietní akci uctívající památku obětí okupace v roce 1968 u budovy Českého rozhlasu hvízdalo a řvalo proti premiéru Babišovi a také proti předsedovi Sněmovny Vondráčkovi (oba hnutí ANO). V případě premiéra a jeho nesporné a sporné minulosti tomu rozumím. Protestující chtěli vyjádřit odpor ke komunistické době a elitní komunistická minulost pana premiéra jim dala jasný argument. Pokud tohle byl motiv, pak ale nechápu, že se na stejné akci na stejném místě a ve stejném čase nehvízdalo a neřvalo také na předsedu Senátu Milana Štěcha (ČSSD). Tento člověk byl také normalizačním komunistou, a má tedy z pohledu dnešního výročí okupace podobně umazanou politickou historii jako premiér Babiš. Stejně takzvaní ochránci demokracie přehlížejí minulost a oddaně naslouchají akademickým hodnostářům nebo umělcům, kteří v minulosti otevřeně podporovali totalitní komunistický režim v dobách normalizace. Dnes řada z nich (například další normalizační člen KSČ a rektor Univerzity Karlovy, Tomáš Zima), roní falešné krokodýlí slzy, dělají teatrální cirkus na obranu demokracie a především se rádi věnují aktivitám na ostouzení hnutí SPD,“ uvedl předseda SPD Tomio Okamura a pokračoval: „Výročí okupace roku 1968 se bohužel stalo předmětem současného politického boje. Měli bychom méně politicky řečnit a více pracovat pro náš stát a národ, jelikož dnešní doba také ohrožuje naši suverenitu a budoucnost. Neomarxistická EU s naší suverenitou a svobodou nepočítá stejně jako Sovětský svaz v roce 1968. Naše hnutí SPD stojí pevně v obraně hodnot svobody, demokracie a suverenity.“

Tomio Okamura

  • SPD
  • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • poslanec

Andrej Babiš sklízí, co zasel

„Tato forma protestu je legitimní. Žádné voliče a moc premiérovi neubere, ale je to dobré připomenutí, že všichni mu jeho ‚ahoj lidi‘ a ‚dokážu se za jeden den třikrát otočit v slibu všeho všem, je to kampaň a Kalúsek‘ nežerou,“ prozradil předseda Strany svobodných občanů Tomáš Pajonk.

„Legitimní to je. Otázka je, jestli to bylo i vhodné. Každopádně výběr řečníka – tedy pana Babiše – byl určitě nevhodný. A ten výběr předcházel tomu pískotu. Dalo se předpokládat, že pokud na takové pietě vystoupí představitel normalizační komunistické elity, nesetká se to s potleskem lidí, kteří sami nebo jejich příbuzní byli komunistickým režimem perzekvováni. Navíc pan Babiš s komunisty vládne. Zarazilo mě také, že pan Babiš v proslovu poděkoval svým příznivcům za preference. U premiéra bych očekával větší soudnost,“ soudil místopředseda KDU-ČSL Ondřej Benešík, který ještě dodal dodatek a srovnání: „V roce 1985 na svátek moravských věrozvěstů sv. Cyrila a Metoděje jsem byl jako kluk na výroční pouti na Velehradě. Tehdy tam vystupovali představitelé komunistického režimu a věřící je vypískali. Taková reakce v tehdejší době snad ani nebyla legální, byla ale určitě legitimní.“

„Andrej Babiš sklízí, co zasel. Estébák, komunista a lhář mohl těžko čekat jinou reakci,“ zdůraznil europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).

Tomáš Zdechovský

  • KDU-ČSL
  • Poslanec EP a člen předsednictva KDU-ČSL
  • europoslanec

„Projevy veřejnosti při pietní akci u budovy Českého rozhlasu považuji za legitimní. Přišlo by mi absurdní tvrdit opak na místě, kde před padesáti lety umírali naši předci hájící svobodu před okupačními vojsky. Vnímám obavy veřejnosti, že i dnes jsou zde varovné signály, které naznačují možné ohrožení základních demokratických principů. V tomto smyslu nesouhlasím s panem premiérem Babišem, že svoboda u nás není ohrožena. Osobně jsem  dnes na Vinohradské třídě vnímal, že veřejnost si to také nemyslí. Prozatím verbální útoky na veřejnoprávní média, smysl existence Senátu atd. jsou toho důkazem,“ domníval se poslanec Parlamentu České republiky za KDU-ČSL Marek Výborný.

„Demonstranti podle mého názoru pískali proto, že jim záleží na odkazu srpna 1968, a proto jim velmi vadí, když se na jeho odkazu hřejí ti, kteří profitovali na normalizaci (normalizační komunisté a estébáci – to znamená Babiš) a ti, kteří normalizační a stále komunisty dostávají k moci (Babiš plus Vondráček). Podle mého názoru by normalizační komunisté (to jsou ti, kteří do KSČ vstoupili nebo v ní zůstali po nástupu Husáka k moci v dubnu 1969) měli při výročí srpna lézt „kanálama“, a ne mít projevy, jako měl předseda Senátu Štěch, protože právě normalizační komunisté způsobili opravdovou porážku srpna. Na tu tanky nestačily. Nezpůsobily ani vyhazovy z práce, nepřijetí na studia atd. v dalších letech, ale přispěli k tomu Češi, především normalizační komunisté, ať už přímo nebo nepřímo svojí podporou režimu,“ konstatoval senátor Michael Canov (STAN/SLK).

Klasika, taková naše malá vesnička středisková

Poněkud jinak na věc pohlíželi představitelé hnutí ANO. Poslanec Martin Kolovratník ParlamentnímListům.cz odkázal na svůj Twitter, kde napsal. „K dnešnímu dění si dovolím vypůjčit skvělý komentář kolegy Vondráčka – Rozlišení pietního aktu a svobodné politické demonstrace patří k nejzákladnějším aktům nejen politické kultury, ale kultury vůbec. A dodávám, že vždy budu bojovat za kulturu a slušnou diskusi.“

Jeho poslanecký a stranický kolega Stanislav Berkovec řekl: „Myslím, že to bylo naprosto nedůstojné. Přijde mi to jako stejná pitomost, jako když na protest proti vyhlazení vietnamské vesnice My Lai za bolševika odstranili pamětní desku americkým vojákům, kteří osvobozovali Plzeň. To přece na historických faktech nic nemění, ti kluci tam položili život a tu desku si tam zaslouží. Politizace takových témat mi přijde ubohá.“

Bývalý poslanec hnutí ANO Bohuslav Chalupa k této záležitosti uvedl: „Legitimní to asi je, máme svobodu projevu (a projevem může jistě být i tupé bučení), ale s onou politickou kulturou, po které tito „demokraté‘ tak usilovně volají, to nemá nic společného... Klasika, taková naše malá vesnička středisková...“

Ing. Bohuslav Chalupa

  • BPP
  • velmi nespokojený občan
  • kontrolní výbor

Pražský poslanec hnutí ANO Patrik Nacher sdělil: „Demokracie znamená, že si za svým názorem člověk stojí, ale neměl by si za něj sednout. Kvalita demokracie se pak projevuje v tom, jak kultivovaně, kde a kdy svoje postoje sdělujeme.“

„Lze se jistě přít o dekorum na pietní akci, ale legitimní jistě hlučení lidí je. Spíš je otázka, zda takový odboj vůči současné vládě, která nikterak nepopírá zločinnost okupace, má přímou souvislost s dnešním jubileem. Já ji nevidím, rok 1968 byl o reformě a invazi, ne o nenávisti k alternativám. Mezi námi žijí normalizátoři různí – jedni budují kapitalismus, jiní nostalgicky slzí za brežněvovskými časy. Ti druzí ale exhibují leda tak v nějakém mentálním ghettu, ale ne jako názor většiny. Ty první si vybrali voliči,“ prozradil poslanec KSČM Jiří Dolejš.

„Při pietě k uctění výročí 21. srpna se takové chování nehodí a ukazuje to na ubohost protagonistů těchto protestů. Blíží se volby, a tak se podobné aktivity rádoby demokratů budou jen množit,“ sdělil místopředseda Strany práv občanů Zemanovci Marian Keremidský.

„Už delší dobu vítězí lež a nenávist šířená lidmi, kteří mají plná ústa o tom, kdo rozděluje společnost. Přitom jsou to oni sami. Neschopnost pokory před smrtí českých a slovenských hrdinů, kteří položili životy za svoji vlast, je vrcholem cynismu a netolerance,“ okomentoval bývalý místopředseda vlády i Senátu Zdeněk Škromach (ČSSD).

„V demokracii je každý nenásilný protest legitimní. Jsem dokonce přesvědčený, že je legitimní i násilný odpor, avšak pouze v případě, kdy by byla ohrožena demokracie. O přesném průběhu této akce nevím nic bližšího, proto se k němu nemohu vyjádřit. Pískání ale samozřejmě nelze považovat za násilí, takže ano, v tomto smyslu šlo o legitimní protest,“ domníval se místopředseda ČSSD Jaroslav Foldyna.

„Průběh vzpomínek při výročí 21. 8. a vypískání premiéra potvrzují, že společnost je rozdělena. Andrej Babiš vyhrál volby, ale i na vítěze lze v demokracii pískat. Názorové rozdělení společnosti je projevem demokratické svobody. I Masaryka studenti za Rakouska na přednášce vypískali, když se jim nelíbily jeho politické postoje. Nakonec se stal prezidentem,“ napsal ParlamentnímListům.cz další sociální demokrat, Zdeněk Koudelka.

„Řekl bych, že podprahová i otevřená propaganda posledních týdnů nese své ovoce. Zažíváme cosi jako studenou občanskou válku, takže každé shromáždění většího počtu lidí se stává příležitostí pro protesty těch, kdo se nesmířili s prohrou ve volbách. Nakonec k tomu dokázali zneužít i pietní akt. Jako bytostný optimista doufám, že tento akutní záchvat politického šílenství odezní s koncem veder,“ zadoufal bývalý ministr a velvyslanec Jaroslav Bašta (ČSSD).

„Ačkoliv premiér a pravděpodobný bývalý estébák Andrej Babiš, uctívající památku lidí, kteří zemřeli při okupaci v srpnu 1968, ve mně nevzbuzuje zrovna příjemné pocity, připadá mi forma protestu krajně nevkusná. Představte si ty devadesátileté pamětníky, kteří se tenkrát zachovali jako hrdinové a stáli tam a ostatní přitom pískali a křičeli. To si nezasloužili a tyto politické bojůvky by měly v takových chvílích zůstat stranou,“ vysvětlil starosta Prahy 3 Alexander Bellu (ODS).

„Vzhledem k tomu, že ostatní projevy nebyly rušeny, předpokládám, že lidem vadil konkrétní řečník, a to Andrej Babiš, estébák, normalizační komunista. To se dá pochopit,“ uvedl naopak Martin Šmída z Pirátské strany.

„Neviděl jsem, jsem na dovolené v Jeseníkách. Protesty chápu, je to schíza, protože premiér dělal kariéru za normalizace,“ konstatoval jihomoravský krajský zastupitel za Pirátskou stranu Ivo Vašíček.

Ivo Vašíček

  • Piráti
  • Právo na informace a ochranu soukromí
  • krajský zastupitel

Na neomarxisty poklonkující Bruselu se nepíská

„Podlé mého jde o cílenou provokaci, kdy je zvláštní, že se nepískalo při projevu bývalého komunisty a člena ČSSD Milana Štěcha, ale při projevech ostatních ano. Jde o kampaň před dalším debaklem ČSSD v komunálních volbách,“ sdělil člen předsednictva SPD a poslanec Radovan Vích.

Ing. Radovan Vích

  • SPD
  • Člen předsednictva hnutí SPD, předseda RK SPD LBK
  • poslanec

Další poslanec SPD, Radek Rozvoral, uvedl: „Ve svobodné společnosti a demokratické zemi, kterou Česká republika stále ještě je, je jakýkoliv protest, při kterém se neporušuje zákon, legitimní a občané na něj mají právo. Popravdě řečeno, když má k okupaci naší země vojsky Varšavské smlouvy projev Andrej Babiš, tedy člověk, který byl členem normalizační KSČ, tak se demonstrantům ani moc nedivím. Divné ale je, že stejným protestem neodměnili předsedu Senátu Milana Štěcha, který byl také členem normalizační KSČ, a to ve stejné době jako pan premiér. Je to zřejmě proto, že na neomarxisty, kteří poklonkují Bruselu, se nepíská.“

Radek Rozvoral

  • SPD
  • Člen předsednictva hnutí SPD. Předseda RK SPD STČK.
  • poslanec

„Myslím si, že pietu vzpomínkové akce spíše narušili organizátoři hloupým scénářem. Kdyby namísto politiků, kteří si přišli honit svá politická a stranická trika, pozvali opravdové pamětníky a především jim dali slovo, mohli se téhle nedůstojné blamáže vyvarovat. Zároveň ovšem platí, že jak Andrej do lesa volá, tak se z něho ozývá. S tím nic nenaděláte,“ domníval se bývalý člen ODS a předseda ApČ Petr Štěpánek.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Oldřich Szaban

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

21:20 Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

Jakmile je něco samozřejmého, tak je to vždycky něco, u čeho se musíme zastavit. „Protože tím se nám…