Takže dusík a kyslík, ne CO2. Německá studie o globálním oteplování

08.10.2024 10:36 | Monitoring

Chemici Helmut Ullmann a Martin Bülow z Leibniz-Sozietät der Wissenschaften zu Berlin zveřejnili studii, která zpochybňuje tradiční názor na skleníkový efekt. Autoři studie argumentují, že skleníkový efekt není způsoben pouze CO2 a dalšími známými skleníkovými plyny, ale že většina oteplování může být připisována chování dusíku a kyslíku. Zároveň varují před nebezpečím extrapolace malých datových vzorků do předpovědí katastrofických scénářů, které by mohly vést k ideologickým změnám v lidské společnosti.

Takže dusík a kyslík, ne CO2. Německá studie o globálním oteplování
Foto: canon.cz
Popisek: Západ slunce, ilustrační foto.

V porovnání s hlavními složkami atmosféry mají tříatomové skleníkové plyny (vodní pára, CO2 a metan) jen mírně vyšší molární tepelné kapacity. To znamená, že příspěvek CO2 a metanu k ukládání tepla je vzhledem k jejich nízké koncentraci považován za zanedbatelný.

„Příspěvek oxidu uhličitého a metanu k ukládání tepla je vzhledem k jejich nízké koncentraci zanedbatelný. Pouze vodní pára se díky své vyšší koncentraci a energii přeměny významně podílí na ukládání tepla v atmosféře,“ stojí ve studii.

Studie uvádí, že v minulosti, během milionů let, byly průměrné globální teploty mnohem vyšší než dnes (až přes 20 °C) a hladiny CO2 v atmosféře dosahovaly hodnot několik tisíc Vppm (částic na milion). Tyto vysoké úrovně CO2 byly spojeny s obdobím intenzivního rozvoje nových druhů života.

Od poloviny 19. století došlo k nárůstu koncentrace CO2 z přibližně 280 Vppm na 420 Vppm a k nárůstu průměrné globální teploty o přibližně 1,2 °C. Tento nárůst teploty je často spojován s průmyslovým rozvojem a používáním fosilních paliv, což vedlo k větším emisím CO2.

„Současný výzkum klimatu je silně orientován na empirický vztah mezi obsahem oxidu uhličitého v atmosféře a globální průměrnou teplotou,“ připouští studie, v níž jsou vyjádřeny obavy ohledně toho, zda je zvyšování teploty způsobeno rostoucím obsahem CO2, nebo zda vyšší teploty vedou k uvolňování CO2 z oceánů, kde je CO2 obvykle v mnohem vyšší koncentraci než v atmosféře.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Kratochvílová

Proč EU řeší tresty za znásilnění?

Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Ehm ..............., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskuseviam , 08.10.2024 13:50:06
Chlapy to mají zřejmě spočítané. Teď je uklidí někam na Antarktidu, aby jim nekazili zelený byznys a okrádání Evropanů.

|  7 |  0

Další články z rubriky

3 roky nic, teď pohyb. Zlé pro Ukrajince, zvlášť když USA utnuly pomoc

10:35 3 roky nic, teď pohyb. Zlé pro Ukrajince, zvlášť když USA utnuly pomoc

Krátce poté, co vyšlo najevo, že Rusové pravděpodobně obsadili jedno z důležitých ložisek lithia, o …