Že bude tchajwanská cesta předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové pro Peking rozbuškou, bylo jasné již od prvního okamžiku, kdy politička vyšla se svými plány na denní světlo.
Americký prezident Joe Biden se sice snažil svému čínskému protějšku Si Ťin-pchingovi vysvětlit, že Kongres je nezávislou složkou vlády a že předsedkyně Pelosiová rozhoduje o svých zahraničních cestách sama a nejde o krok podporovaný z Bílého domu či Pentagonu, varovné reakci Číny to však nezabránilo.
Přestože čínské výhrůžky ze začátku padaly zejména k Washingtonu, důsledky rozhodnutí Pelosiové nakonec „sklízí“ v negativním smyslu zejména Tchaj-pej.
Čína již ve středu zastavila na Tchaj-wan dodávky písku a pozastavila dovoz některých druhů ovoce a ryb z Tchaj-wanu a přes Tchajwanskou úžinu přelétávaly čínská vojenská letadla, přičemž více než 20 strojů vlétlo podle BBC i do zóny tchajwanské protivzdušné obrany. Čína také s předstihem oznámila, že Lidová osvobozenecká armáda provede koncem tohoto týdne sérii vojenských cvičení s ostrou střelbou ve vzduchu a na moři v okolí Tchaj-wanu.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: rak
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.