Bender konstatuje, že je Putin až překvapivě velmi úspěšný při ovlivňování evropské politiky prostřednictvím krajně pravicových stran. Své tvrzení zakládá na výstupech Centra pro euroasijské strategické zpravodajství (CESI), které ukazují rostoucí vliv Ruska v šesti různých zemích Evropské unie. „Strany kritické vůči EU ve Velké Británii, Francii, Německu, Řecku, Bulharsku a Maďarsku jsou stále populárnější. Každá z těchto stran udržuje úzké vztahy s Ruskem a všichni její politici odmítali sankce uvalené proti Moskvě po rozpoutání násilí na Ukrajině,“ popisuje Bender.
„Britská euroskeptická UKIP, která podporuje vystoupení Velké Británie z EU, udržuje vřelé a silné vazby na Rusko. V posledních volbách získala 29 %, což představuje v porovnání s předchozími volbami před pěti lety růst na dvojnásobek. Národní fronta Le Penové získala v národních volbách jen o 4 % méně a považuje Putina za svého spojence. Dokonce má v plánu vytvořit širokou koalici s ostatními proruskými krajně pravicovými stranami v Evropském parlamentu. K těmto dvěma hlavním stranám je třeba připočíst také maďarský Jobbik, řecký Zlatý úsvit a bulharský Útok, jež jsou nejspíš financovány Moskvou. Odmítaly sankce a na ruského prezidenta se dívají jako na ochránce tradičních křesťanských hodnot,“ zmiňuje Bender.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pro