Tisíce rozzuřených mailů, dva výhružné dopisy a zlomené tužky... Rektor olomoucké univerzity popsal následky incidentu muslimského studenta s antiislamisty

11.06.2015 18:45

O tom, jak bude potrestán muslimský student lékařské fakulty, jaká je situace na univerzitě i čeho se do budoucna nejvíce obává, diskutoval v internetové televizi DV tv rektor Univerzity Palackého (UP) v Olomouci Jaroslav Miller s moderátorkou Danielou Drtinovou.

Tisíce rozzuřených mailů, dva výhružné dopisy a zlomené tužky... Rektor olomoucké univerzity popsal následky incidentu muslimského studenta s antiislamisty
Foto: Hans Štembera
Popisek: Náměstí v Olomouci
reklama

Řeč byla samozřejmě o známém incidentu, v němž figuroval jeden ze studentů lékařské fakulty UP, pocházející z muslimské země. Podle Millera se nestalo nic mimořádného. „Máme k dispozici mnoho zpráv, které si velmi často odporují. Ale pro nás jediným relevantním zdrojem informací jsou informace od policie. Které praví, že skupina studentů UP šla po náměstí a uviděla petiční stánek s posterem, na kterém byla přeškrtnutá mešita. A došlo k výměně názorů. Nevím, jak ostrá ta výměna byla vzhledem k tomu, že každá skupina mluvila jiným jazykem. Jeden z našich studentů bohužel neudržel nervy a pokusil se plakát strhnout. To bylo všechno,“ popsal rektor to, jak on celou záležitost vidí.

Dostal jsem dvě obálky se zlomenou tužkou

Přiznal, že následně mu přišlo „několik tisíc rozzuřených mailů“, které interpretovaly celou událost velmi jednostranně. Obdržel také dvě obálky se zlomenou tužkou.

Vyslechl obě strany konfliktu. Viník, tedy student lékařské fakulty, prý bude potrestán. „Protože měl udržet nervy na uzdě. A student UP by se takto chovat neměl,“ podotkl. Poukázal na to, že zmíněný student už od policie dostal pokutu 500 Kč, a také že se omluvil. Navíc jej čeká další trest od UP. „Až budeme mít výsledky vyšetřování policie, tak zasedne disciplinární komise. Její rozhodnutí nemohu předjímat,“ vysvětlil.

Na otázku, zda se bude uvažovat i o vyloučení, protože i takové hlasy se objevovaly, reagoval takto: „Co si budeme povídat, studenti, kteří se večer vracejí z hospod, se dopouštějí mnohem horších ‚zločinů‘, takže trest musí být proporční,“ nepřímo odmítl, že by byl student vyloučen.

Studenta urazil plakát s přeškrtnutou mešitou

Bezprostřední reakce vedení UP spočívala v posílení ostrahy kolejí. Další kroky budou následovat: „Pokusíme se zahraniční studenty více integrovat nejen do dění na univerzitě, ale i do dění ve městě,“ uvedl Miller bez bližšího vysvětlení.

Poukázal na to, že UP je velká univerzita. „Olomouc je stotisícové město a de facto každý třetí obyvatel města má něco společného s univerzitou,“ podotkl.

Moderátorka se rektora také zeptala, zda student vůbec vnímal, že svým činem se vlastně dopustil útoku na ústavu, tedy na zákon nejvyšší právní síly. „Student nám vysvětloval, že jej urazil plakát s přeškrtnutou mešitou, a zřejmě došlo k hádce, která byla vyprovokovaná z jedné, nebo z druhé strany, a dopustil se politováníhodného činu,“ odpověděl rektor s tím, že student věděl, že překročil české zákony. „A měli jsme pocit, že svého činu skutečně litoval,“ dodal.

Celý incident se také snažil poněkud bagatelizovat prohlášením „Doufám, že západní civilizace je schopna tolerovat strhnutí jednoho plakátu. Pokud ne, tak je to s ní velmi špatné.“

Poukázal i na to, že UP pro všechny zahraniční studenty v prvním ročníku, především na lékařské fakultě, organizuje kurzy, které mají za cíl je seznámit s kulturou země, se zákony a s mentalitou společnosti.

ČR se do budoucna bez řízené imigrace neobejde

Na otázku, zda není západní civilizace oslabena svým liberálně humanistickým konceptem. Tedy zda není tolerantní až k sebezničení, Miller odpověděl, že by to tak dramaticky neviděl.

Souhlasí s názorem, že musíme chránit své hodnoty. „Ale to není v žádném příkrém kontrastu, že bychom měli být v rámci možností velkorysí, a přece i tolerance je naší základní hodnotou,“ uvedl. A upozornil, že Evropa, a to i ČR, se do budoucna bez imigrace neobejde. „Teď je otázka, jak s tím naložíme. Musíme trvat na svých hodnotách, to bez váhání podepíšu. Na straně druhé jsem absolutně přesvědčen o tom, že ČR řízenou imigraci potřebuje,“ poznamenal.

Přiznal, že má obavy z budoucnosti. „Aby se incident třeba v mnohem horším ražení neopakoval, to je jedna věc, a druhá je, aby to univerzitu nepoškodilo,“ řekl. A vysvětlil, že UP je výzkumnou institucí, a proto shání nejlepší studenty a nejlepší vědce z celého světa, protože „český trh je malý“.

„Mám obavy, aby si vynikající zahraniční vědec, kterého si vyhlédneme, třeba z muslimské země, neřekl, já do Olomouce nebudu chtít jít, protože jsem slyšel něco,“ vysvětlil, čeho se do budoucna obává. A přiznal, že UP má velký počet zaměstnanců ze zahraničí a je na nich bytostně závislá. „Jestliže chceme dělat prvotřídní vědu, tak potřebujeme nejlepší lidi. A ti nejsou jen v Čechách, ale jsou i v jiných zemích,“ dodal.

  • Celý záznam rozhovoru je ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To zaskočí: Nemocná Lucie Bílá, umělci a covid. Proti nim tabulka

10:57 To zaskočí: Nemocná Lucie Bílá, umělci a covid. Proti nim tabulka

Obermaierová, Panenka, Bílá, Trávníček, Čtvrtníček, Ledecký i další. Seznam herců, umělců a jiných c…