To bouchne, bude strašně zle... Primář ze Sokolova popsal další týdny pro Česko

24.02.2021 17:54

Italský scénář se píše i v některých českých okresech. Nemocnice v Sokolově a Chebu balancují na hraně kapacit, selektují pacienty a převážejí je do jiných zařízení. V celé České republice aktuálně zbývá 15 procent volných lůžek intenzivní péče, počty hospitalizovaných neklesají. Jak vypadá selekce pacientů a funguje koordinace mezi kraji? V DVTV u Martina Veselovského hovořil primář interního oddělení sokolovské nemocnice Martin Straka.

To bouchne, bude strašně zle... Primář ze Sokolova popsal další týdny pro Česko
Foto: Screen: DVtv
Popisek: Lékař Martin Straka.
reklama

Podle primáře interny Martina Straky je u nich v nemocnici totální krizový stav již několik týdnů. "Situace se v posledních dejme tomu čtyřech pěti dnech vyhoupla do takové rovinaté fáze. Trošku doufáme, že pár dní ta rovinatá fáze poběží a pak to snad začne klesat. Krize ale nekončí," zdůraznil Straka. Zlepšení však nevnímá jako důsledek toho, že došlo k zavření okresu Cheb, Sokolov a Trutnov. "Mělo to vliv jen na to, že tam nepřijel lyžař z Prahy a nenakazil se. Na ty místní lidi, kteří v tom žijí, to vliv nemělo," míní Straka. 

Straka se následně vyjádřil k tomu, co včera řekl náměstek ministra zdravotnictví Vladimír Černý, že kapacita jednotek intenzivní péče se blíží vyčerpání. "Kapacita byla hodně za hranou, co jsme tam prožívali a ještě prožíváme, ale pan profesor mluví o České republice jako celku a tam je zjevné, že Cheb a Sokolov je malinkatá část České republiky... A jestli bouchne - a ono to bouchne, nevidím jiného scénáře, to, co se stalo u nás, tak bude strašně zle a pak ty JIPkové kapacity dojdou během pár dní, tomu scénáři se nevyhneme. Osobně nechápu, že nejsme už několik dní v tvrdém lockdownu celá republika," zmínil Straka.

Anketa

Kdo je pro vás nejdůvěryhodnější?

56%
3%
hlasovalo: 25086 lidí

Na Chebsku a Sokolovsku se dle jeho slov vše zbláznilo a splašilo. "Jsme zvyklí, že nám za den přijede 8 záchranek, v běžném režimu, teď to byl několikanásobně vyšší počet záchranek, které jsme nemohli prostě zvládat. To bylo prostě na pokraji šílenství. To byla jedna záchranka za druhou. Stoprocentně všechno byli covidoví pacienti. Tady zmizely všechny ostatní diagnózy, nikdo ze zdravotníků neví, co se stalo. Všechno je pryč," poznamenal Straka. Podle jeho slov v nemocnici musela být navýšena lůžka na trojnásobek.

Straka už dříve přiznal, že v nemocnici dochází k selekci pacientů. "Selekce se dostává do nějaké fáze, kdy to danému zdravotníkovi není příjemné... Kdy má například jedno JIPkové lůžko, nikde jinde volné není, on má dva tři pacienty, kteří by si to zasloužili, a teď musí rozhodovat, který půjde na to JIPkové lůžko hned a dva dá na klasické oddělení, samozřejmě s plnou léčbou, ale s menším dohledem," popsal příklad situace Straka. 

Podle jeho slov se mělo i dřív řešit Německo. "Nikdo mi nevymluví, že zasáhla politika a hodně takové nedůstojné chování některých nejmenovaných politiků, že začali házet klacky pod nohy. Kdyby byl hejtman z hnutí ANO, tak se do Německa jelo dávno, to mi nikdo nevymluví," řekl Straka. Nyní podle něj v Německu kapacity také nejsou, ale měli je dřív a měly se použít. 

Situace v sokolovské nemocnici se podle Straky už zhoršit nemůže. "My jsme to peklo už prožili. Snad už jsme se dostali do nějaké rovinky. Takže doufám, že jsme to naše nejhorší období přežili. Ale jsou to tři malé okresy. Až to, co se stane u nás, se stane ve velkém městě, nebo ve větších okresech, tak si to představit nedokážu. Ale nechápu, že už nejsme deset dní v tvrdém lockdownu," podotkl Straka. Podle jeho slov reagujeme hrozně pozdě. "Rozhodujeme se podle změn veřejného mínění," míní. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Publicista chytil Reportéry ČT při činu. Vypustili reportáž o „zlém“ Babišovi. Jenže totálně zmanipulovali fakta

16:45 Publicista chytil Reportéry ČT při činu. Vypustili reportáž o „zlém“ Babišovi. Jenže totálně zmanipulovali fakta

Publicista Petr Brandtner se ve svém komentáři zaměřil na pořad Reportéři ČT a na reportáž s názvem …