To byly časy... Ivan Langer o vyhození Klause a o Babišovi

15.04.2019 10:34

Na Regionální televizi proběhl rozhovor s lékařem, právníkem, politikem, básníkem a bývalým ministrem vnitra Ivanem Langerem. Řešila se jednak Langerova facebooková poezie, kterou Langer vydává i knižně, ale také česká politická situace. „Pokud milujete svobodu, tak vás dnešní obraz naší společnosti musí trápit, protože na každém kroku, každý den, každou hodinu, každou vteřinu jsme svědky toho, jak je naše svoboda takto škrcena a dušena,“ svěřil se básnící politik. A pustil se do Andreje Babiše.

To byly časy... Ivan Langer o vyhození Klause a o Babišovi
Foto: Repro Youtube
Popisek: Ivan Langer v interview na Regionální televizi

Moderátorka Eva Stejskalová nejdříve přirovnala Langera k Jiřímu Wolkerovi, ale ten srovnání odmítl. „Já se v žádném případě nepovažuji za básníka, třebaže to, co píši, jisté atributy poezie má. Ale ač působím možná sebejistě a až dominantně, tak pokud jde o moji vlastní tvorbu, tak jsem velmi ostýchvaý, plachý introvert se sklony k autismu,“ popsal Langer svou tvorbu. Sice to, co vydává, jsou prý politické básně, ale má dle svého názoru dostatek sebereflexe, aby se za básníka neoznačoval.

Anketa

Vadilo by vám, kdyby Zeman v přítomnosti Čaputové kouřil?

21%
79%
hlasovalo: 6800 lidí

Stejskalová pak připomenula, že Langer vydal už druhou knihu svých příspěvků z facebooku a ptala se ho, proč se rozhodl komentovat politickou situaci tímto způsobem. Langer odpověděl, že se považuje za „homo politicus“, tedy že politikou žije, k čemuž podle něj není třeba, aby člověk byl v politice aktivní a vykonával nějakou veřejnou či stranickou funkci. „Jsem velký patriot a záleží mi na tom, v jaké zemi žiji, protože se odsud nechci stěhovat. A velmi si přeji, aby v této zemi šťastně a spokojeně žily i moje děti,“ udává jako důvod své angažovanosti.  „Pokud milujete svobodu, tak vás dnešní obraz naší společnosti musí trápit, protože na každém kroku, každý den, každou hodinu, každou vteřinu jsme svědky toho, jak je naše svoboda takto škrcena a dušena,“ řekl bývalý ministr vnitra a opravil moderátorku, že je to již třetí kniha jeho citátů. Svou knihu Sochobásně v síti označil za „svéráznou kroniku dnešní doby“. „Pokud by doba nebyla taková, jaká je, tak by nebyla kniha Sochobásně v síti.“ Že by se jednalo o novou formu politického marketingu odmítl, básně jsou prý těžké a neměly by velké publikum. Že dochází k nepochopení dokazuje dle Langera koneckonců i to, jaké mají ohlasy na facebooku.

Fotogalerie: - Výkonná rada ODS

Výkonná rada ODS podpořila setrvání současné koali...
Výkonná rada ODS podpořila setrvání současné koali...
Martin Kuba
Pavel Blažek
Miroslava Němcová
Jiří Pospíšil

Moderátorka pak přesedlala na jeho politické ambice a touhu vrátit se do politiky. Langer na to opáčil, že jako homo politicus nikdy úplně neodešel a v ODS je už 28 let. Když byl zvolen do regionální rady, došlo prý k pochybení, protože ti kdo hlasovali, neměli platný mandát, neboť jim několik dnů předtím vypršel, takže je z něj opět řadový člen. Stejskalová také připomenula jeho báseň k příležitosti vyloučení Václava Klause mladšího z ODS. Bývalý ministr pravil, že je proti vylučování a pamatuje si prý časy, kdy byli v ODS liberálové po boku s konzervativci a eurooptimisté spolu s eurorealisty a skeptiky a nějak spolu dokázali fungovat.

Langerova báseň:

To bývávaly kdysi časy
kdy jsme mezi sebou
zněli různými hlasy

Neočišťovali se

Utkávali se
Hádali se
Přeli se

Toužili
Dýchali
Bojovali

Diskutovali
Polemizovali
Argumentovali

Neumlčovali se

Nesouhlasili
Přemýšleli
Soutěžili

Hledali
Vyhrávali
Prohrávali

Nevylučovali se

Voněli jsme
Věřili jsme
Žili jsme

To byly
kdysi
časy

Diskutovali také o síle slova. Langer poznamenal, že to zažil na vlastní kůži. „Stal jsem se a stávám terčem různých fantasmagorických představ nebo tvrzení, co dělám, s kým jsem, co vlastním, co nevlastním, koho jsem zavraždil, znásilnil a podobně.“ Velmi přiléhavé mu přišlo srovnání s automatem kalašnikov, proto má prý báseň o síle slova tvar zásobníku do této zbraně.

Stejskalová pak přidala další báseň, tentokrát o Andreji Babišovi, a ptala se, zda se Langer necítí také trochu vinen za to, že dotyčný je premiérem. Bývalý ministr vnitra sice uznal, že si prošel fází, kdy uvažoval, jaký byl jeho dopad na politiku, ale rozhodně prý neskáče na vábničku Andreje Babiše, když tvrdí, že ho předchozí vlády donutily se angažovat.

„To přece není pravda. On velmi dobře věděl, proč do politiky šel, také to v politice dělá, proč do politiky šel, a pro mne je to smutné zjištění, že 30 let po listopadu 1989 neumím svým dětem vysvětlit, že sice stále máme platný zákon o protiprávnosti komunistického režimu, že máme platný lustrační zákon, a že naším předsedou vlády je člen komunistické strany a agent Státní bezpečnosti,“ povzdechl si Langer a dodal: „Andrej Babiš nešel do politiky nás zachraňovat. Ten šel do politiky, aby zachránil sám sebe, aby zachránil svůj agrokomplex a aby nás všechny proměnil v šedivé myši, které poslušně s hlavou sklopenou jdou za jeho píšťalou, tak jak on si píská.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: kas

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ukázal jsem jim! Babiš vynesl info z jednání EU: Šlo o naše sousedy

21:05 Ukázal jsem jim! Babiš vynesl info z jednání EU: Šlo o naše sousedy

Premiér Andrej Babiš prostřednictvím svého pravidelného týdenního facebookového hlášení „Čau lidi“ t…