To je proti dohodě! Zelenskyj vynadal Polákům. Nepochodil

03.05.2023 15:15 | Ze sítí

Evropská komise v pátek uzavřela s Polskem, Bulharskem, Maďarskem, Rumunskem a Slovenskem dohodu, která umožňuje tranzit ukrajinského obilí přes jejich země, aniž by se dostalo na domácí trhy. Zasazovalo se o to překvapivě zejména Polsko, dosud platící za nejodhodlanějšího spojence Ukrajiny. Podle politologů za to můžou blížící se parlamentní volby, ve kterých chce potřetí za sebou uspět vládnoucí strana Právo a spravedlnost (PiS). Ta se totiž opírá z velké části o hlasy zemědělců.

To je proti dohodě! Zelenskyj vynadal Polákům. Nepochodil
Foto: Screen FB Volodymyra Zelenského
Popisek: Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve vlaku

Anketa

Jste rádi, že EU rozšiřuje emisní povolenky i na dopravu a bydlení?

1%
98%
hlasovalo: 28129 lidí
Polská vládnoucí strana PiS na čas odložila své spojenectví s Kyjevem, když spolu s dalšími zeměmi prosadila dohodu s Evropskou unií o tranzitu ukrajinského obilí. Hlasy polských zemědělců jsou totiž pro PiS klíčové v nadcházejících volbách, ve kterých chce strana potřetí v řadě zvítězit a sestavit vládu.

Premiér Mateusz Morawiecki prohlásil, že Varšava sehrála klíčovou roli při zprostředkování dohody pěti zemí. „Jsem rád, že náš silný hlas – hlas posílený prostřednictvím pěti zemí, protože jsem vybudoval právě takovou koalici – byl v Evropské unii vyslyšen,“ řekl Morawiecki podle informací serveru Politico.eu.

Taková dohoda velmi rozezlila ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, který si postěžoval předsedovi Evropské rady Charlesi Michelovi. „Vyjádřil jsem hluboké znepokojení nad takovým rozhodnutím a zdůraznil, že tyto kroky jsou hrubým porušením asociační dohody a zakládajících smluv EU,“ uvedl Zelenskyj, zatímco ukrajinské ministerstvo zahraničí zaslalo pěti zemím protestní nóty.

Varšava se ale neomluvila. „Jde nám především o polské zemědělce,“ reagoval Morawiecki a dodal, že nadále chce pomáhat bojující Ukrajině a spolupracovat s Evropskou unií. Priority má ale PiS na domácí scéně.

Ukrajinské obilí totiž představovalo velký problém pro domácí zemědělce. Po ruské invazi na Ukrajinu EU zrušila obchodní bariéry pro ukrajinskou zemědělskou produkci, aby pomohla Kyjevu vyvážet jeho ohromnou produkci přes Polsko a další členské země. Přes hranice se přelily miliony tun obilí.

Polská vláda zpočátku návrh podpořila, zatímco polští zemědělci byli pobouřeni, když se ceny místního obilí propadly, a začali PiS obviňovat, že nedokázala zorganizovat účinná pravidla pro tranzit obilí, aby zabránila zaplavení domácího trhu. Právě tento hněv zemědělců přiměl Varšavu ke změně politiky.

Tváří v tvář vyhlídce, že si znepřátelí klíčovou skupinu voličů, polská vláda v polovině dubna zablokovala dovoz obilí jednostranným opatřením, které rozzuřilo EU a šokovalo Ukrajinu, protože Varšava byla jedním z nejvěrnějších spojenců Kyjeva.

PiS si totiž uvědomila, že její podpora u klíčových skupin voličů klesá. „Vláda udělala příliš málo a příliš pozdě“, uvedl Michał Kołodziejczak, předseda konzervativního odborového svazu zemědělců AgroUnia.

„Místo zavedení cel vláda nabízí zemědělcům dotace, což nevyřeší základní problém s přílivem ukrajinské produkce,“ řekl Kołodziejczak, který ve Varšavě organizuje protivládní demonstrace.

I po páteční dohodě bude totiž pro Polsko těžké zbavit se přebytku obilí. Odhaduje se, že v silech zůstávají 4 miliony tun ukrajinského obilí, které čekají na vývoz. Je třeba ho odstranit před letošní letní sklizní. Export ukrajinského obilí navíc zatíží dopravní infrastrukturu, kterou využívají domácí zemědělci.

„Ty 4 miliony tun vyvezeme do konce června, jinak odstoupím,“ slíbil ministr zemědělství Robert Telus. Telus je ve funkci teprve od 6. dubna, kdy nahradil Kowalczyka, který rezignoval právě kvůli neschopnosti vlády odstranit přebytek obilí.

Aby se tak stalo, musí země měsíčně vyexpedovat asi 1 milion tun – polské přístavy v Baltském moři jsou však schopny odbavit pouze necelých 700 000 tun měsíčně. „Vím, že jsem si nastavil laťku vysoko, ale pokud prodáme 3 miliony tun, bude to dobrý výsledek,“ řekl Telus minulý týden.

Za téměř rok od doby, kdy EU uvolnila veškerá omezení na ukrajinský dovoz, Polsko nepodniklo žádné zásadní kroky ke zlepšení své železniční infrastruktury nebo kapacity svých přístavů v Baltském moři. Varšava se snaží přenést vinu na Brusel a stěžuje si, že EU neposkytuje adekvátní pomoc.

Problémy s dopravou a cenami obilí znamenají volební nebezpečí pro PiS, která vynaložila obrovský politický kapitál na posílení své pozice na venkově. Ten je pro ni klíčový, protože asi 40 % obyvatel žije v malých městech a vesnicích a tamní voliči mají tendenci reagovat na směs nacionalismu a tradičních hodnot, které vláda zastává.

„Zemědělci v Polsku nejsou jen farmáři s vlastními firemními zájmy. Představují také něco většího: Určitou část obyvatelstva, která je zakořeněná ve venkovském způsobu života. Prostřednictvím zemědělců tak PiS dokázala oslovit mnohem více lidí,“ řekl Ben Stanley, docent na Varšavské univerzitě sociálních a humanitních věd. „Z politického hlediska je to velmi silné,“ dodal.

AgroUnia a další skupiny rozzlobených zemědělců pod vedením Kołodziejczaka slibují, že budou v protestech pokračovat. „Vezmeme si vesnice od PiS zpět,“ řekl minulý týden. Vládnoucí strana v čele s Mateuszem Morawieckim to nebude mít v nadcházejících volbách vůbec snadné.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: jma

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Výkupné

Kolik by se mělo platit za jednoho nepřijatého migranta a komu? Kdo bude rozhodovat a kontrolovat komu a na co byly peníze přiděleny? A není tak trochu jak obchodovat s býlím masem?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

i když Poláky nemusím, , Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskuseaspan , 03.05.2023 16:26:08
v tomhle s nimi souhlasím. Napřed naši zemědělci a pak ti druzí. To v Česku to je opačně. Napřed ti druzí a pak ti naši zemědělci.

|  16 |  0

Další články z rubriky

„Ať žije Ukrajina.“ Střelec na Fica: Důkazy se kupí jeden za druhým

15:15 „Ať žije Ukrajina.“ Střelec na Fica: Důkazy se kupí jeden za druhým

Juraj Cintula, který spáchal neúspěšný atentát na slovenského premiéra Roberta Fica, podporoval pror…