„Nezávadné, vše OK?“ Ukrajinské obilí: Je tu papír. Jede to dál

25.04.2023 10:14

Ministr zemědělství Zdeněk Nekula uvádí, že kontroly ukrajinské produkce se v poslední době zintenzivnily. „Byly provedeny desítky odběrů a kontrol. Už není pomalu co kontrolovat, protože dovoz z Ukrajiny je opravdu velmi malý,“ uvedl na ČT. Je tedy ukrajinské obilí nezávadné? Uvidí se. Státní zemědělská a potravinářská inspekce tázajícího se občana informovala, že při kontrole bylo odebráno 25 šarží obilovin a 10 šarží mouky. Výsledky by měly být k dispozici tento nebo příští týden. Kontrola tedy „jede“ dál.

„Nezávadné, vše OK?“ Ukrajinské obilí: Je tu papír. Jede to dál
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Obilí se zelená

Současným tématem v celé Visegrádské čtyřce je ukrajinské obilí. Ministr zemědělství Zdeněk Nekula na tiskové konferenci ve čtvrtek 20. 4. uvedl, že při kontrolách zboží Státní zemědělská a potravinářská inspekce nenašla nic závadného.

Anketa

Má smysl demonstrovat proti vládě?

97%
3%
hlasovalo: 41743 lidí
Podle ředitele Státní zemědělské a potravinářské inspekce Martina Klanici se letos provedlo 64 rozborů potravin na mykotoxiny a 26 rozborů na tropanové a námelové alkaloidy, bez nálezu. Obdobně v posledních dnech provedl Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský osm kontrol dovozových krmiv pro zvířata z Ukrajiny, také nenašel pochybení.

Ministr podotkl, že ukrajinské produkce je v Česku minimum, 4 tisíce tun, což je jen setina toho, co Čeští zemědělci vypěstují sami. „Zintenzivnili jsme v posledních týdnech kontrolní činnost na veškerou produkci, která k nám jde z Ukrajiny. Potraviny pro občany, pro krmné účely i pro zvířata. Byly provedeny desítky odběrů a kontrol. Už není pomalu co kontrolovat, protože dovoz z Ukrajiny je opravdu velmi malý,“ uvedl v Interview ČT24.

Ukrajinská pšenice se však podle ministerstva nadprůměrně vyváží do zbytku EU. „Do EU se od začátku války na Ukrajině dovezl desetinásobek běžného množství ukrajinské pšenice, 3,526 milionu tun,“ uvedlo ministerstvo dle ČTK, z toho třetina zůstala v Polsku. Dle Nekuly je ukrajinské obilí cílem spekulantů, proto se v zemích sousedících s Ukrajinou „odsypává“.

Dotaz na ukrajinskou pšenici však přišel už týden před tím, než ministr poskytl své vyjádření na tiskové konferenci. Mezi opozičními politiky se šíří odpověď SZPI na dotaz: „Kdy a kde proběhly v tomto roce kontroly tranzitu zemědělských komodit (ze zrnin konkrétně pšenice) z Ukrajiny přes ČR?“

Úřad odpovídá, že bezpečnosti potravin dovezených na český trh věnuje zvýšenou pozornost dlouhodobě. „Pravidelně provádíme odběry obilnin a mlýnských obilných výrobků v rámci monitoringu cizích látek. Vzorky obilnin jsou vyšetřovány na řadu kontaminujících látek jako jsou mykotoxiny, chemické prvky, tropanové a námelové alkaloidy, rezidua pesticidů,“ odpověděl tazateli a dodal, že překročení maximálního limitu u výrobců zjišťuje ojediněle, tudíž lze obilniny a z nich vzniklé výrobky považovat za nerizikové.

Podle celníků se do ČR dováží z Ukrajiny obilniny především pro krmné účely, zvýšení dovozu pro potravinářské účely zaznamenáno nebylo. „SZPI nicméně celou situaci prověřuje i na základě vlastních šetření,“ uvádí inspekce.

„V současné době probíhá kontrolní akce zaměřená na ověření zdravotní nezávadnosti obilnin původem z Ukrajiny, kdy je u odebraných šarží obilovin ověřována přítomnost reziduí pesticidů, mykotoxinů a chemických prvků. Ke dni 19. 4. 2023 bylo v rámci této kontrolní akce odebráno celkem 25 šarží obilnin a 10 šarží mouk. Výsledky laboratorních analýz bude mít SZPI k dispozici v průběhu tohoto či příštího týdne,“ informoval ještě úřad tazatele.

Odpověď SZPI na dotaz občana
Zdroj: FB

Zajímavé je, že ve své podstatě nebyl tazatelův dotaz zodpovězen, protože dotyčný se ptal na tranzit, tedy na obilí, které se převáží přes území České republiky, a konkrétní místa a termíny také zmíněny nebyly. Pouze závěrem byla zmíněna kontrolní akce, u ní však nebylo specifikováno, zda se jednalo o obilniny určené pro český trh nebo ty, které se přes území ČR převážejí. Odpověď je datována 24. 4. 2023.

Dle Josefa Soukupa z České zemědělské univerzity v Praze je zájem o ukrajinské plodiny pochopitelný. „Ukrajinský trh je mimo Evropskou unii v naprosto jiném regulatorním rámci. Kontrola pěstování neodpovídá standardům vyspělých ekonomik. Proto jsou určité obavy, že sem může přijít pšenice nebo jiné potraviny kontaminované,“ řekl pro Českou televizi.

Doplnil, že látka, která byla nalezena na Slovensku, tj. chlorpyrifos, byla ještě před dvěma lety používána i v Česku. „Je to insekticid používaný proti hmyzu. Některý ukrajinský zemědělec pravděpodobně stříkal proti mšicím v klasu. Bylo to množství, které překračuje asi dvaapůlnásobně povolený limit 0,01 miligramu. Je to velmi stopové množství,“ zmínil.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: kas

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Karel Krejza byl položen dotaz

dezinfománie

Dobrý den, zajímalo by mě, co si myslíte o tomto komentáři Zahradila -https://www.parlamentnilisty.cz/politika/politici-volicum/Zahradil-ODS-Zaznamenanihodne-vyrony-dezinfomanie-755567. Dále by mě zajímalo, co s těmi dezinformacemi pořád máte a co za ně vlastně považujete? Protože se zdá, že tato vl...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

„Nezávadné, vše OK?“ Ukrajinské obilí: Je tu papír. Jede to dál, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseVitek106 , 25.04.2023 16:57:11
Vše je nezávadné, i když všechny laboratoře Evropy, říkají opak a západní státy včetně Polska, Slovenska i Maďarska dovoz ukrajinského obilí zakázaly. Jenom u nás je zakázáno jakékoliv jedy najít a tudíž se jim budeme hezky trávit.

|  12 |  0

Další články z rubriky

Biden třikrát denně pleny. Už aby vyhrál Trump. Rusáci z Ukrajiny neodejdou. Český dvojitý agent promluvil

10:52 Biden třikrát denně pleny. Už aby vyhrál Trump. Rusáci z Ukrajiny neodejdou. Český dvojitý agent promluvil

„Poopravil jsem své názory. Už nejsem tak zapřisáhlý amerikanofil jako v osmdesátých letech. Možná, …