To je skandál! Kdo tomu rozumí, ten se tomu směje. S tím souhlasí jen tři lidi, zní ze sněmovny nad převratným návrhem Pelikána

20.04.2016 8:01 | Zprávy

Bude to vřava, shodují se poslanci napříč politickým spektrem o novém zákonu o státním zastupitelství, který má každou chvíli z vlády doputovat do sněmovny. Norma zavádí protikorupční žalobce a její horkou novinkou je zřízení Speciálního státního zastupitelství za současného zrušení dosavadních vrchních státních zastupitelství. „Nastane mela, bude k tomu mnoho pozměňovacích návrhů, které to přetvoří tak, že to nepoznají...,“ zavěštila si k tomu pro ParlamentníListy.cz místopředsedkyně ústavněprávního výboru sněmovny Marie Benešová (ČSSD). „V této podobě je to neprůchozí,“ pokyvuje nad jejími slovy souhlasně i další člen téhož výboru, Marek Benda z ODS.

To je skandál! Kdo tomu rozumí, ten se tomu směje. S tím souhlasí jen tři lidi, zní ze sněmovny nad převratným návrhem Pelikána
Foto: Hans Štembera
Popisek: Marek Benda a Roman Sklenák

Proti všem, mohl by se parafrázovat titul románu Aloise Jiráska a tak trochu přenést na nynějšího ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO). Tomu totiž předminulý týden vláda schválila nový zákon o státním zastupitelství, jehož horkou novinkou je zavedení specializace v oblasti závažné ekonomické kriminality zřízením nového Speciálního státního zastupitelství – tzv. speciálu – za současného zrušení dosavadních vrchních státních zastupitelství. Nad nově vytvořeným protikorupčním státním zastupitelstvím by mělo mít částečný dohled Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ), které by do dvou měsíců od návrhu na podání obžaloby mohlo speciálu navrhnout například doplnění dokazování.

Zpravodajství ČTK z předminulého týdne ovšem k tomu připomínalo, že pravicová opozice v návrhu vidí velký korupční potenciál a kritizuje, že Pelikán o zákoně nejednal s opozicí. Ovšem ParlamentníListy.cz zcela aktuálně zjistily, že návrh Pelikána se vlastně nelíbí téměř nikomu a dokonce prý ani odborné veřejnosti. Schválený návrh je přitom kompromisem, který po ministru Pelikánovi požadovali koaliční partneři z ČSSD a KDU-ČSL.

„S tím nesouhlasí kdekdo, s tím souhlasí pouze tři lidi... Ten tzv. speciál přece nemůže být bez dohledu,“ zmínila k tomu pro ParlamentníListy.cz poslankyně, místopředsedkyně ústavněprávního výboru sněmovny Marie Benešová (ČSSD). Podle ní se zřejmě na „poslední chvíli“ do normy přišpendlil „nějaký dohled“, a to jen proto, aby norma měla šanci projít kabinetem. Ovšem ve skutečnosti jde tady podle Benešové jen o jakýsi pseudodohled, který vůbec dohledem nebude.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Olga Böhmová

Proč EU řeší tresty za znásilnění?

Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zrušili USAID. A za Prague Pride se bude platit

18:00 Zrušili USAID. A za Prague Pride se bude platit

Organizátoři Prague Pride Festivalu, největší české akce na podporu práv LGBT+ komunity, oznámili za…