To je sranda: Valachová hlasovala pro návrh Klause mladšího. Nepořádek ve Sněmovně?

01.05.2018 15:05

OKNO DO SNĚMOVNY ParlamentníListy.cz se vracejí k začátku dubna, kdy se v Poslanecké sněmovně hlasovalo o novele školského zákona z pera poslance ODS Václava Klause mladšího. Při hlasování o návrhu pro zamítnutí Klausovy novely překvapili především poslanci sociální demokracie stejně jako bývalá ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD). Ta kvůli závadě na hlasovacím zařízení hlasovala stejně jako Václav Klaus mladší. Prakticky tak podpořila zrušení některých prvků, které do školství sama jako někdejší šéfka resortu zavedla. „Děkuji, že jste mi to poprvé ulehčili. Bylo to krásné,“ pochvaloval si na projednávání novely školského zákona Václav Klaus junior.

To je sranda: Valachová hlasovala pro návrh Klause mladšího. Nepořádek ve Sněmovně?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Poslankyně Kateřina Valachová

Bývalá ministryně školství Kateřina Valachová si vydobyla ostruhy za to, že opětovně vyzdvihla, a nejen mediálně, téma nízkých učitelských platů, zavedla inkluzi (ač její konkrétní podoba v současnosti budí u některých silnou kritiku) a rovněž se snažila (leč neúspěšně) o strukturální vyřešení profesního postupu učitelů prostřednictvím kariérního řádu pro pedagogy.

Jenže Valachová a její školská politika má i kritiky. Jedním z nejvýraznějších je současný poslanec za ODS a bývalý dlouholetý ředitel prestižního gymnázia PORG Václav Klaus mladší. Toho pomyslně „ze židle“ zvedá nejen Valachové pojetí inkluze na školách, ale i exministryní propagované „právo na školku“ pro dvouleté děti. Klaus junior tak dal dohromady vlastní novelu školského zákona, která povinnost pro mateřské školy přijímat od roku 2022 dvouleté děti ruší.

ParlamentníListy.cz se na to, jak poslanci 11. dubna o Klausově změně ve školském zákoně hlasovali, podívaly blíže, zejména tedy na to, jak o věci hlasovali samotná exministryně školství a dnes poslankyně Kateřina Valachová a poslanci její domovské strany, od kterých se podpora jejích školských inovací nadneseně řečeno jaksi očekává.

Jenže Valachová během klíčového hlasování o návrhu kvůli technické chybě na hlasovacím zařízení hlasovala paradoxně stejně jako Klaus mladší a prakticky tedy proti prvkům, které do školství jako někdejší ministryně sama zavedla (tedy ono státem garantované právo na místo v mateřské školce pro dvouleté).

„Vážený pane předsedající, kolegové, kolegyně, já nijak nezpochybňuji hlasování, jenom chci říct, že jsem hlasovala pro zamítnutí, logicky, protože jsme návrh dali my, ale objevilo se mně ne. Jenom to tady říkám na záznam, děkuji,“ sdělila Valachová na plénu Poslanecké sněmovny 11. dubna během hlasování o návrhu zamítnutí novely školského zákona z pera Václava Klause mladšího.

Návrh zamítnout novelu Klausova školského zákona přitom pocházel od jejího spolustraníka, poslance Antonína Staňka.

„Hlasovala jsem PRO návrh zamítnutí. Nefunkční hlasovací zařízení jsem nahlásila na záznam,“ zopakovala pro ParlamentníListy.cz Valachová to, co během hlasování zmínila ve Sněmovně. De facto ale tak hlasovala opačně. „Kvůli jasnému výsledku jsem ale hlasování nezpochybnila,“ vysvětlila ParlamentnímListům.cz Valachová. 

Zatímco poslanci všech stran mimo ČSSD hlasovali o návrhu zamítnutí novely Klausa mladšího jednomyslně (Piráti, SPD a ODS zcela jednoznačně proti návrhu na zamítnutí Klausovy školské novely), v případě sociálních demokratů to tak jednoznačné nebylo. Pro zamítnutí hlasovalo celkem sedm poslanců sociální demokracie. Tři poslanci byli proti zamítnutí (kromě Valachové například i Jan Birke), a hlasovali tak de facto stejně jako Klaus mladší. Dva se zdrželi a tři další nebyli přihlášeni.    

Redakci ParlamentníchListů.cz na to, jak Valachová hlasovala, upozornil zdroj z řad pedagogických aktivistů. „Všiml jsem si, že v obou hlasováních Kateřina Valachová hlasovala stejně jako Václav Klaus. Byla proti zamítnutí jeho novely a pak pro její puštění do druhého čtení,“ sdělil ParlamentnímListům.cz.

V souvislosti s druhým zmíněným hlasováním je namístě zmínit, že pro puštění novely do druhého čtení, respektive pro příkaz jejího projednání na půdě školského výboru, hlasovali všichni poslanci Sněmovny jednomyslně nezávisle na politické straně či subjektu.

Objevily se i návrhy projednat novelu v rámci ústavněprávního, sociálního a zdravotního výboru. Ty ale byly zamítnuty, a Klausova novela tak prošla prvním sněmovním čtením. „Děkuji, že jste mi to poprvé ulehčili. Bylo to krásné,“ pochvaloval si na závěr jednání poslanec Václav Klaus mladší.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jonáš Kříž

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Němci – naši nejbližší přátelé.“ Festival v Plzni vzbudil vášně

4:44 „Němci – naši nejbližší přátelé.“ Festival v Plzni vzbudil vášně

Necelý týden před oslavami osvobození se v Plzni uskutečnily česko-německé, respektive bavorské dny …