To nejsou dobré zprávy pro Německo: Analýza toho, jak se uprchlíci uplatní a kolik to bude stát

12.10.2015 14:28

Mnichovský Ifo-Institut přispěl do německé debaty o pozitivních a negativních dopadech imigrace zprávou svých expertů na hospodářství, která se věnovala otázce kvalifikace uprchlíků pro německý trh práce.

To nejsou dobré zprávy pro Německo: Analýza toho, jak se uprchlíci uplatní a kolik to bude stát
Foto: wikipedia
Popisek: Německá vlajka.

Anketa

Ohrožuje Andrej Babiš českou demokracii?

44%
56%
hlasovalo: 5857 lidí

Jeho experti upozornili na to, že většina z příchozích nemá dostatečně odpovídající kvalifikaci pro německý trh a jako řešení navrhují drastické kroky, píše Frankfurter Allgemeine Zeitung. Zpráva zaujala také další německé noviny (například Süddeutsche Zeitung).

K tomu, aby se uprchlická krize daňovým poplatníkům neprodražila, je potřeba, aby většina z uprchlíků rychle dostala placenou práci. Podle expertů je důvod se obávat toho, že řada z nich nebude moci najít práci při minimální mzdě 8,50 eur, protože jejich produktivita bude příliš malá. Jako řešení Ifo-Institut navrhl snížení minimální mzdy v Německu.

Ředitel ústavu ekonom Hans-Werner Sinn řekl v rozhovoru pro Die Zeit, že podle jeho názoru migranti vytvoří ekonomický tlak na mzdy v oblasti jednoduché práce. Jak si myslí, Německo je země, která žije z kvality své produkce a k jejímu udržení je potřeba kvalifikované síly. Tu imigranti z velké části podle něj nepředstavují. Na ekonomickém tlaku v oblasti jednoduché práce (jako mytí aut například) vydělají podle Sinna němečtí konzumenti, protože se stane levnější. Ovlivní to také výši mzdy pro tento typ práce, kde se dá očekávat pokles nebo stagnace. Názory ekonoma vyvolaly polemiku především ve vztahu k návrhu snížení minimální mzdy, kterou Ifo-Insitut i on sám navrhují.

Vedle toho rozpočet na integraci uprchlíků v Německu se odhaduje na 10 miliard eur. Bude potřeba investovat nejen do jazykových kurzů, ale také do odborného vzdělání. To ještě může zvednout výdaje.

Podíl negramotných je nejvyšší v Afghánistánu, kde čítá až 50 % mezi populací od 14 do 29 let. Podíl vysokoškolsky vzdělaných činí v modernizované Sýrii jen 6 %. Podle dostupných německých statistik je 44,5 % uprchlíků ze Sýrie a 11 % z Afghánistánu.

Odborníci Ifo-Institutu odmítli také změnu pravidel Hartz IV (německá pravidla sociálních výplat a podpor), kterou navrhla spolková vláda se zvýšením o 1,25 %. Podle názoru odborníků Ifo-Institutu by to mohlo vést k tomu, že se tím sníží motivace migrantů pracovat.

Odborníci pracovali při svém hodnocení s číslem 800 tisíc uprchlíků.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vss

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Němci – naši nejbližší přátelé.“ Festival v Plzni vzbudil vášně

4:44 „Němci – naši nejbližší přátelé.“ Festival v Plzni vzbudil vášně

Necelý týden před oslavami osvobození se v Plzni uskutečnily česko-německé, respektive bavorské dny …